Bitcoin Ajandası

Binance US, CZ’nin Hisselerini Azaltmak İstiyor!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Binance US, CZ’nin Hisselerini Azaltmak İstiyor!

Binance US, CZ’nin Hisselerini Azaltmak İstiyor!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
7 0

Binance US ve kurucusu Changpeng Zhao, geçen yıl ABD federal düzenleyicilerin sert incelemeleri sebebiyle şirketteki hissesini azaltmanın yolunu arıyor.

The Information tarafından 11 Mayıs’ta (dün) yayımlanan bir rapora göre, Binance’ın ABD kolu olan şirkette hisselerin çoğunluğuna sahip olan Changpeng Zhao, geçtiğimiz yazdan beri şirketteki hisselerini azaltmaya çalışıyor. Binance ve Changpeng Zhao 2022’den beri ABD federal düzenleyicilerinin sert incelemelerine maruz kalıyor.

SEC Yaptırımları Binance US’i Yordu

SEC Yaptırımları Binance US’i Yordu
SEC Yaptırımları Binance US’i Yordu

2023 Mart döneminde, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu, Changpeng Zhao ve Binance’a sahte bir uyum programıyla yasa dışı bir borsa olduğunu iddia ettiği bir şirketi yönettiği gerekçesiyle mahkemeye verdi. Şirket, ticari amaçları adına tasarlanmış bir düzenleyici arbitraj stratejisi uygularken, ABD yasalarından kasıtlı olarak kaçmakla suçlandı.

Dünyaca ünlü kripto şirketi davaya cevap olarak risk ve uyumluluk açısından güçlü bir üç savunma hattı yaklaşımı uyguladıklarını, mevzuata uygun hareket ettiklerini söyledi. O tarihten bu yana Binance US patronlarının CZ hisselerini ve şirketteki etkisini azaltmak için çalıştıkları, CZ’nin çoğu hissenin sahibi olarak kalmaya devam etmesi halinde düzenleyici lisansları alamayacaklarından korktukları ifade edildi.

Görünüşe göre ABD menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, ABD merkezli kripto borsalarını banka ve aracı kurumlarla sıkı bir denetime tabii tutabilmek için hedef alıyor. Neticede Coinbase, Ripple, Galaxy Dijital ve Gemini gibi büyük çaplı borsalar, SEC’in uyguladığı yaptırımlardan sonra denizaşırı ülkelere taşınma planları yapmaya başladı.

Kraken ve Bittrex gibi borsalarsa düzenleyicilere karşı büyük bir mücadele verirken, ABD’deki hizmetlerini tümüyle ya da kısmen durdurma kararı verdi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir