Bitcoin Ajandası

FTX Borsası Nedir?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. Binance vs FTX Borsası Kıyaslama

Binance vs FTX Borsası Kıyaslama

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
5 0

Kripto para sektöründe doğru bir borsa tercihinde bulunmak, maceranın ilk adımı olarak değerlendirilir. Yeni yatırımcılar çoğu zaman ilk etapta bunun önemi hakkında detaylı olarak düşünemese de bir borsa tercihi son derece önemli bir durumdur. Çünkü maceranın devamı çoğu zaman borsaya bağlı olarak belirlenirken, Binance ve FTX borsası günümüzün en popüler borsaları olarak nitelendiriliyor.

Kripto para yatırımlarında borsanın önemini anlatabilmek adına pek çok farklı örnek gösterebilmemiz mümkündür. Örneğin; borsalarda alım satın gibi çeşitli işlemleri yapabilmek adına ödenen maliyetler geri dönüşü etkileyen en önemli faktörlerden biri olurken, aynı zamanda yatırımın çalınmaması için de tercih edilen borsanın önemi büyüktür. Bununla beraber borsanın kullanım amacı ve ne gibi işlemlerin gerçekleştirileceği de yine borsa seçiminde etkili olan faktörlerdendir. Bu doğrultuda her ay yalnızca BTC satın almak isteyen ya da farklı bir kripto para üzerine aktif olarak ticaret yapmak isteyen yatırımcılar buna göre bir borsa tercihinde bulunabilir.

Günümüz kripto para sektörünün en büyük iki borsası olan Binance ve FTX’i inceliyoruz. Binance Çin merkezli bir borsa olurken, FTX ise ABD merkezli bir borsadır. Her iki borsanın kullanıcılarına sunduğu olanaklar ve arasındaki farklılıklar yatırımcılar açısından merak konusu olurken, bu gibi soru işaretlerini giderebilmek adına her iki borsayı da sizin için inceledik.

FTX Borsası Nedir?

FTX Borsası Nedir?
FTX Borsası Nedir?

FTX borsası, 2019 yılında Sam Bankman-Fired ve Gary Wang’ın hayata geçirdiği bir kripto para borsasıdır. Piyasaya sürüldüğü andan itibaren hızlı bir büyüme kaydeden FTX borsası, şimdilerde sektörün en önemli ve en büyük kripto para borsalarından biri olarak nitelendiriliyor.

Büyümesinin devam edeceği düşünülen FTX borsası, piyasalarda tüm yatırımcılar için iyi bir piyasa olabilmek adına yoğun bir çaba sarf ediyor. Bu durumu bir örnekle izah etmemiz gerekirse; şirketin ürün portföyünü genişletecek şirketler satın alması bu çabalardan biri olarak değerlendirilebiliyor. 2 yıl öncesinde Blockfolio şirketini devralan FTX borsası, yatırımcıların tüm kripto paralarını takip edebilmelerine olanak sağlayan bir uygulamayla hizmet verebiliyor.

Ayrıca borsanın satın aldığı bunun gibi pek çok farklı şirket bulunurken, borsa tarafından esas olarak ABD pazarına odaklanıldığı da ifade ediliyor.

Binance Nedir?

Binance borsası, CZ kısaltmasıyla tanınan Changpeng Zhao tarafından kurulmuş bir kripto para platformudur. 2018 yılında faaliyet göstermeye başlayan platformun CEO’su da yine CZ’dir. İlk olarak Çin’de kurulduğu bilinen bu şirket şimdilerde Cayman Adaları’na bağlıdır.

Dünya genelinde kripto para piyasasının en büyüğü olma niteliği taşıyan Binance, son 24 saatlik verilerde en az 70 milyon dolarlık işlem hacmi elde edebiliyor. Bu veriler hiçbir borsanın elde edebileceği türden olmazken, bu durumda Binance’ın piyasalarda lider konumda olduğunu söyleyebilmek mümkündür.

Piyasaların en önemli borsası olmasının dışında kendine ait Binance Smart Chain adındaki blok zincirine sahiptir. Bu blok zincirinde hemen her şey mümkündür. Örneğin; akıllı sözleşmeler sayesinde blok zinciri üzerinde dApp’ler oluşturulabilir.

FTX ve Binance Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

Kripto para yatırımı konusunda doğru ve güvenilir bir borsa tercihinde bulunmak isteyen birçok yeni yatırımcı FXT borsası ve Binance arasında kalabilir. Her iki borsanın birbiriyle kıyaslamasını ve farklılıklarını merak eden yatırımcılarsa konuyla alakalı detaylı bir araştırmaya girebilir. Genel olarak FTX ve Binance farklılıklarına birkaç örnek göstermemiz gerekirse;

 • Güvenlik
 • Maliyet
 • Ürün yelpazesi
 • Yerel token
 • Aralık
 • Özellikler
 • Müşteri hizmetleri bu farklılıklardan birkaçıdır.

Maliyet

Her iki borsa arasındaki farklardan biri maliyettir. Katmanlı bir sistemle çalışan FTX’te, kullanıcılar 30 günde sık işlem gerçekleştirirse katmanı yükselmiş olur ve daha az işlem masrafı ödemiş olur. Bunun için bir ay içerisinde 2 milyon doların üzerinde ticaret gerçekleştiren kullanıcılar yavaş yavaş kademe atlayabilir. En yüksek seviyedeki kullanıcılar en az işlem ücreti ödeyen kullanıcılardır.

Binance’de ise işlem ücretleri çok daha masraflı olabiliyor. Dolayısıyla FTX’in Binance’den daha uygun olduğunu söyleyebilmek mümkündür.

Ürün Yelpazesi

FTX üzerinde işlem gerçekleştirebilmenin mümkün olduğu 320’den fazla kripto para birimi bulunur. En büyük ürün yelpazesine sahip borsalar arasında 23’üncü sıranın sahibi olan FTX, KuCoin, Houbi Global gibi çeşitli büyük borsaları arkasında bırakıyor.

Binance’de de en az 396 adet kripto para birimi işlem görüyor. En çok işlem gören kripto paralara sahip borsalar sıralamasında 18’inci sıranın sahibi olan Binance, son derece zengin bir ürün yelpazesiyle faaliyet gösteriyor.

Yerel Token

Her iki borsanın da kendine yerel bir tokeni bulunuyor. Bu tokenler kullanıcılarına özel olarak avantaj sağlarken, Binance’nin yerel tokeni Binance Coin (BNB), FTX’inkiyse FTX Token (FTT)’dir.

FTX Token sahiplerinin elde ettiği en önemli avantaj, işlem ücretlerinde indirimlerden faydalanabiliyor olunmasıdır. Yine bir katman sistemine sahip olan bu tokenlerde, bu kez katman seviyesi sahip olunan FTT’ye bağlıdır. 1000-5000 dolarlık token sahibi olanlar yüzde 5 indirim alırken, 5 milyon dolarlk FTT içinse yüzde 60 indirimden faydalanılabiliyor.

Binance Coin’de ise Binance Akıllı Zincirlerde yerel token olarak kullanılıyor. Bu durumda blok zincirinde gerçekleştirilen her işlemde BNB ile ödeme yapılması gerekirken, yine ticaret maliyetlerinde indirim avantajı sağlayabiliyor.

Müşteri Servisi

FTX borsası kullanıcıları için 7 gün 24 saat boyunca mail adresi üzerinden hizmet verebiliyor. Ayrıca Telegram kanalı üzerinden de destek alabilmek mümkün olurken, herhangi bir arama yoluyla iletişim söz konusu değildir.

Binance’ın müşteri hizmetleri de günün her saatinde hizmet verebiliyor. Üstelik bu platformda canlı mesajlaşma yoluyla da hizmet alabilmek mümkündür.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir