Bitcoin Ajandası

Bir İnsan Neden NFT'lere Para Öder?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. NFT/Token
  4. »
  5. Bir İnsan Neden NFT’lere Para Öder?

Bir İnsan Neden NFT’lere Para Öder?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
11 0

NFT dünyası içinde belli başlı riskler bulunmakla birlikte son dönemde özellikle yeni sanatçıların da dahil olmasıyla cazibesini artırmış durumda görünüyor. İnsanların NFT’lere yönelmesi de ilgi çekmeye devam ediyor. Peki neden NFT?

NFT üzerinden alım satımı yapılan eserlere ödenen yüklü meblağlar pek çok dijital yatırımcının dikkatinde bulunuyor. Bu ortama dair şüphelerini giderenler NFT Pazar yerlerinde neler yapabileceklerini düşünüp yola çıkmayı amaçlayabiliyorlar. Yazımızın konusu olan neden NFT ortamında bu kadar paralar ödeniyor, sorusuna cevabı aramaya başlayalım.

Neden NFT Demeden Önce

Neden NFT Demeden Önce
Neden NFT Demeden Önce

NFT ortamındaki gelişmeler ekonomi ve sanat haberlerine yansıyor. Ünlü bir sanatçının NFT’ye dahil olması, eserini oradan satışa çıkarması ya da yeni bir film-dizi eserinin NFT ortamında bulunması gibi gelişmeler, bu ortam içinde sıkça yaşanmaya başladı.

NFT platformunun elbette ticari bir cazibesi olduğunu baştan söylemeliyiz. Kazanç sağlayan bir ortam olması sebebiyle de ciddi bir ilginin oluşması söz konusudur.

NFT’nin en öne çıkan özelliği, platform içinde bulunan eserin benzersizliğidir. Burada eserin eşsizliği öne çıkarken platform içinde kopya ve sahte eserlerin bulunma riski de mevcuttur.

Her dijital ortam gibi NFT ortamının da tehlikeleri bulunur. NFT risklerinden de bahsederek yatırımcıların neden NFT ortamında bu kadar para ödemeyi tercih ettiklerini açıklamaya devam edelim.

NFT Riskleri Neler?

NFT ortamında eserlerin benzersizliği, değerini artırırken kopya ve sahte eserlerle yatırımcıları tuzaklar beklemektedir. Sadece eser değil, satın alma biçimi üzerinde de bazı tuzaklar mevcuttur. Peki NFT ortamındaki tehlikeler nelerdir, diye soranlar nasıl bir cevapla karşılaşıyor?

NFT platformu içinde pazar yerlerine bağlı güvensizlikler bulunabileceği gibi müzayede oyunlarıyla da türlü dolandırıcılıklar yapılabilmektedir. Bir sistemle değersiz bir ürünün değeri müzayede usulü ile artırılabilmektedir. NFT ortamı içinde bir eser sahibi olma isteğiyle fazla araştırmadan alma eğilimi gösteren yatırımcılar ise eseri çok düşük fiyatla satma tehlikesiyle karşılaşabilmektedir.

Sahte ve kopya eserlerin de fazlaca bulunduğu ortamın risklerine karşın insanlar neden NFT ortamında paralar ödemektedir? İşte asıl konumuzu tekrar vurguluyoruz.

NFT’de Yüklü Ödemelerin Yapılma Nedeni

Bir otomobil düşünelim. Fabrikada milyonlarca üretilen otomobiller yanında özel üretim otomobiller de söz konusudur. Aynı zamanda sadece birkaç adet üretim yapan otomobil markalarını da bu örneğimize ekleyelim.

Bir ürünün aynı ve çok oluşu, değerini düşürebilirken eşsiz ve az olması da değerini artırabilmektedir. İşte NFT ortamının püf noktası da buradadır. Ortam içindeki eserlerin orijinalliği, benzersizliği ve tek oluşu, alım satım işlemlerinde çok yüklü meblağların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.    

Peki NFT ortamındaki eserlerin benzersizliğine karşın yüklü meblağların ödenmesi akıl işi midir, mantıklı mıdır? İşte, NFT Pazar yerlerine girip gezmeden önce herkes bu soruyu sorar. Buldukları cevaba göre de stratejilerini belirlemek isterler. Konuyu ayrıntılı olarak işleyelim.

NFT Yatırımı Mantıklı Mıdır?

NFT Yatırımı Mantıklı Mıdır?
NFT Yatırımı Mantıklı Mıdır?

Her yazımızda vurguladığımız durumu bu yazımızda da öne çıkarmak istiyoruz. Burada bir yatırım önerisi değil bilgilendirme yapmayı esas alıyoruz. Bu sebeple NFT yatırımının mantıklı olup olmadığı konusunda paylaşacaklarımız da bir öneri ya da tavsiye niteliğinde değildir.

NFT yatırımları kısa vadeden çok uzun vadeli özellik taşıması ile bilinir. Klasik sanat eserlerinde geçerli durum, platformda da söz konusudur. Alınan eşsiz bir eserin değeri, yılların geçmesi ile anlam kazanır.

Klasik sanat müzayedelerinden bilinen şey, bu işin yatırımdan ziyade bir merak işi olduğudur. Klasik yatırım amacının sanat eserleri ile yan yana gelmesi zor bir durumdur. Bu sebeple kısa vadede sonuç almaya çalışacak yatırımcılar için hem geleneksel hem de dijital sanat yatırımı mantıklı olmayacaktır.

Neden NFT tercih edilmeli sorusu için ortamı şöyle ifade edebiliriz: Klasik sanat dünyasında rastlanan ticarilikten çok sanat zevki ile elde etme isteğinin dijital görünümü. Evet tam olarak, geleneksel sanat zevkinin dijital platformda karşılık bulmasıdır.

NFT Heyecanına Kapılmadan Önce Ne Yapılmalı?

NFT ortamında harcanan meblağların, satılan eserlerin öne çıkan değerleriyle haberlere konu olmasının bir NFT yatırımcısı için heyecana sebep olması kaçınılmazdır.

Ancak sanat ya da sanatçıya olan ilginin dijital yatırımlara konu olurken bu işin içindeki ticari vurgu unutulmamalıdır. Sonuçta alınan eserin türü ne olursa olsun buna bir para bağlanmaktadır. Hiçbir yatırımcı da aldığı ürünü, daha az bir değerle satmak istemeyecektir.

NFT’den Sonraki Aşama

NFT ortamının öne çıkmasındaki bir diğer unsur da geleneksel sanat koleksiyonerlerinin dijital dünyaya uyumlu hale getirilmesi konusudur. Bu dijitalleşme keyifli midir, değil midir? Sanat dünyası henüz bunun tartışmasını yapmamıştır. Ancak yaş gurubu itibariyle her şeyi dijital olarak kullanma eğilimi gösterenlerin NFT pazarını da ayakta tutacağı kolaylıkla tahmin edilebilmektedir. İleriki dönemde NFT gibi dijital platformların nasıl bir gelişim göstereceğini şimdiden tahmin etmek zor olsa da dijital furyanın ardının geleceği kaçınılmaz görülmektedir. 

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir