Bitcoin Ajandası

Birleşik Krallık’ta Dijital Pound Hazırlığı: Varlık Hazırlığı Sürüyor!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Birleşik Krallık’ta Dijital Pound Hazırlığı: Varlık Hazırlığı Sürüyor!

Birleşik Krallık’ta Dijital Pound Hazırlığı: Varlık Hazırlığı Sürüyor!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
7 0

Birleşik Krallık Hazinesi, kripto piyasalarını ilgilendirecek önemli bir açıklamada bulunarak merkez bankasının dijital pound hazırlığı içerisinde olduğunu duyurdu.

Birleşik Krallık Dijital Pound Çıkarmak İstiyor

Birleşik Krallık Dijital Pound Çıkarmak İstiyor
Birleşik Krallık Dijital Pound Çıkarmak İstiyor

Bitcoin ve diğer dijital varlıkların fiyatında hızlı bir düşüşe sebep olan kripto kışı, herhangi bir kripto paranın fiyat konusunda istikrarlı olarak kabul edilip edilmeyeceği konusunda tartışmalara yol açtı. Bununla beraber birçok kamu politikası problemini de gündeme taşıma potansiyeline sahip. Diğer yandan son zamanlarda tüketici korumasının mercek altına alındığı bir sektör olarak nitelendirilen kripto piyasasına ilişkin İngiltere’nin ilk genel düzenleyici yaklaşımı için kamu istişaresi gerçekleştirilecek. Kripto para endişesinden uzaklaşmayan Birleşik Krallık da dijital pound için çalışmalar yürütüyor.

Merkez Bankası Dijital Varlık için Çalışmalarını Sürdürüyor

Birleşik Krallık Hazinesi Ekonomi Sekreteri Andrew Griffith konuya ilişkin açıklamada bulunarak hükümetin merkez bankası dijital para birimi çıkarmayı planladığını söyledi. Birleşik Krallığın dünya genelinde kripto para merkezi haline gelmeyi hedeflediğini söyleyen Griffith, hükümetin sabit paraların ödeme amacıyla toplu kullanımına ilişkin rejim oluşturma konusunda uzun bir yol aldığını da belirtti.

Ekonomi sekreteri Andrew Griffith söz konusu bu açıklamalarında ayrıca Hazine Bakanlığı Seçim Komitesi’ne dijital para biriminin nitelikleriyle alakalı olarak bir tür kamuoyu müzakeresinin başlatılacağını da söyledi. Müzakerenin önümüzdeki haftalarda başlatılması bekleniyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir