Bitcoin Ajandası

Bitcoin Ağı İşlem Hacmi American Express'i Aştı!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Bitcoin Ağı İşlem Hacmi American Express’i Aştı!

Bitcoin Ağı İşlem Hacmi American Express’i Aştı!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
1692 0

Yeni araştırmalara göre Bitcoin ağı işlem hacmi, yıllık işlem hacminin 2021 boyunca American Express (AmEx) ve Discover gibi bazı iyi bilinen kart ağlarınınkini aştığını buldu.

Bitcoin ağı işlem hacmi ile kıyaslama yapıldığında, NYDIG Research Weekly’nin 29 Ocak tarihli raporda, Bitcoin’in 2021 boyunca 3 trilyon dolar değerinde ödeme gerçekleştirdiğini ve popüler kredi kartı ağları American Express (1.3 trilyon dolar) ve Discover’ın (0,5 trilyon dolar) üzerine yerleştirdiğini belirtti.

Bitcoin Ağı İşlem Hacmi

Bitcoin Ağı İşlem Hacmi
Bitcoin Ağı İşlem Hacmi

Rapor yazarları, NYDIG Global Araştırma Başkanı Greg Cipolaro ve Araştırma Analisti Ethan Kochav, Bitcoin ağının 2021 yılının ilk çeyreğinde “tüm yıl boyunca birleştirilmiş tüm kredi kartı ağlarından” daha fazla işlem hacmi gerçekleştirdiğini de buldu.

“Bize göre bu, 13. doğum gününü kutlayan bir ödeme ağı için şaşırtıcı bir büyüme” diye yazdılar. American Express ilk kartını 1958’de ve Discover 1985’te çıkardı.

Bununla birlikte, Bitcoin ağının, sırasıyla 13,5 trilyon dolar ve 7,7 trilyon dolarlık işlem gerçekleştiren Visa ve Mastercard’ı yakalamadan önce hala gitmesi gereken bir yol var.

Ayrıca, çalışmanın gerçek işlem sayısından ziyade yalnızca işlem hacminin ABD Doları değerine baktığını da belirtmek gerekir. Bu nedenle, BTC işlemlerinin çoğunun, herhangi bir ödeme yapmak için kullanmak yerine, BTC’lerini satın alan, değiştiren ve satan kullanıcılar olması muhtemeldir.

Bitcoin Ağı 2021’de Yaklaşık 489 Milyar Dolar İşledi

Bitcoin’in işlem hacmindeki büyümesi yıldan yıla her zaman doğrusal olmasa da Cipolaro ve Kochav “5 yıllık bileşik yıllık büyüme oranlarına bakıldığında çok yüksek bir hızda kaldığını” söyledi.

“2021’in sonunda, işlem hacimleri son 5 yılda yıllık yaklaşık %100 büyüyor.”

Kasım 2021’de bir Blockdata raporu, Bitcoin ağının 2026 kadar erken bir tarihte Mastercard’ın ağında aktarılan dolar değeriyle potansiyel olarak eşleşebileceğini tahmin ediyordu. Ayrıca Bitcoin ağının halihazırda PayPal’dan dolar değerine göre daha fazla hacim işlediğini buldu.

Rapora göre, Bitcoin ağı 2021’de çeyrek başına yaklaşık 489 milyar dolar işledi ve bu da PayPal’ın 302 milyar dolarından daha fazla.

Bitcoin işlem hacimlerinin ölçümü, zincir üstü işlemlerin ham hacmini rapor etmez, bunun yerine “ekonomik özü olmayan işlemleri kaldırmak için veri sağlayıcıların (Glassnode gibi) istatistiksel analizlerine dayanır.”

Rapor, aynı cüzdan içindeki veya aynı kuruluşa ait olan adresler arasındaki işlemler olan “kuruluş içi işlemleri” içerir. Örneğin, bu, Bitcoin’i farklı adresler arasında sık sık hareket ettiren bir kripto borsası için geçerli olabilir. Yani, başka bir deyişle – belki de 3 trilyon dolarlık rakam bir tutam tuzla alınmalıdır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir