Bitcoin Ajandası

Bitcoin Almak Haram mı?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bitcoin
  4. »
  5. Bitcoin Almak Haram mı?

Bitcoin Almak Haram mı?

Fersah Yılmaz Fersah Yılmaz -
1764 0

Bitcoin Almak Haram mı?

Bitcoin Almak Haram mı?
Bitcoin Almak Haram mı?

Bitcoin Almak Haram mı? Kripto paraların geliştirilmesi ve bitcoinin kısa bir zaman içinde popüler hale gelmesi ile birlikte bitcoin veya kripto para borsalarına dahil olan kullanıcı sayılarının giderek arttığı görülmektedir. Bitcoinin veya diğer kripto paraların işlem gerçekleştirme mantığı kişiler tarafından anlaşılamasa da geleneksel finans yöntemlerine alışık olan toplumlar için bu normal bir durumdur. Bunun yanında, farklı bir yatırım aracı olan dijital paraların, dini yönü de zaman zaman tartışılmaktadır. Bitcoin borsalarında yer alan veya sisteme yeni dahil olacak kullanıcılar bitcoin almanın ve bitcoin ile yatırım yapmanın haram olup olmadığını merak etmektedir.

[powerkit_toc title=”Bu içerikte neler var?” depth=”2″ min_count=”2″ min_characters=”1000″]

Bitcoin Almak Haram mı? Dönem dönem kripto para ve bitcoin yatırımları ile alakalı olarak dini yönden değerlendirmeler yapılmaktadır. Konu ile alakalı çeşitli açıklamalar da bulunmaktadır. Kimi dünya ülkeleri ve toplumlar bu konu ile ilgilenmezken, kimi İslam ülkeleri bitcoin yatırımının haram olup olmadığı ile daha yakından ilgilenmektedir. Bu toplumlar, bitcoin veya diğer kripto paraları kullanmanıni bu paralar ile yatırım yapmanın İslami kurallara uygun olup olmadığı konusunda endişe duymaktadır. Birçok kullanıcı da bu konudan emin olamadığı için bitcoin borsalarına girmekten vazgeçmektedir.

İslami anlamdaki finans, müslüman bireylerin finansal işlemlerini gerçekleştirmesi için bazı kurallar koymaktadır. Örneğin, faize bulaşmamak veya tefeciler ile iş yapmamak bunlara örnek verilebilir. Bu gibi kurallara uymaya özen gösteren kullanıcılar için bitcoinin veya diğer kripto paraların helal olup olmaması oldukça önem taşımaktadır. Bitcoinin İslam dinine uygun olup olmadığına dair birçok din adamının açıklamaları söz konusudur. Konu ile yapılan açıklamalar incelendiğinde bitcoini kullanma durumunun ve bitcoin ile yapılan işlemlerin ne olduğuna göre bu yatırım aracının helal veya haram olabileceği sonucuna varılabilmektedir. Ancak, bitcoin veya kripto paralar, kişilerin yaşadıkları toplum içindeki ve ülkedeki yasaklamalar dışında İslami bir para olarak kullanılabilmektedir.

Kripto para veya bitcoin ile alakalı olarak ülkelerin uyguladıkları politikalar incelendiğinde, ülkelerin 3 farklı şekilde hareket ettikleri görülmektedir. Bazı ülkeler kripto para kullanımı yasaklamıştır. Bazı ülkeler için bu durum çekimserdir ve konu ile alakalı olarak herhangi bir yasal düzenleme bulunmamaktadır. Bu ülkelerde, toplumlar kripto paralar ile işlem yaparken dikkatli olmaya davet edilmektedir. Ancak herhangi bir olumlu ya da olumsuz bilgi aktarımı yoktur. Bazı ülkeler için ise kripto para kullanımı tamamen yasal ve onaylanan bir durumdur. Hatta bu ülkelerde yönetimler ve bankalar da kripto parayı onayladıklarına dair çeşitli duyurularda bulunmaktadır.

İslami açıdan bakıldığında kripto paraların kullanımı, bu kullanıma izin veren ve herhangi bir müdahalede bulunmayan ülke toplumları için helaldir. Ancak kişisel varlığın korunması en temel ilkelerden biridir. Dolayısı ile kişilerin servetlerini riske atacak herhangi bir harekette bulunmamaları gerekmektedir. Ülkemizde, kripto paralar ile alakalı her ne kadar olumlu bir yönlendirme bulunmasa da herhangi bir yasaklama da söz konusu değildir. Dolayısı ile ikinci grup ülkeler arasında girilmektedir. Bu sebeple kripto para kullanımının haram olmasını gerektirecek bir durum da bulunmamaktadır.

Bitcoinin Üretilme Mantığı

Bitcoinin Üretilme Mantığı
Bitcoinin Üretilme Mantığı

Kripto paralar zaman geçtikçe hayatlarımızın bir parçası haline gelmektedir. Kullanıcılar da bitcoinin ne işe yaradığını ve ne şekilde üretildiğini merak etmektedir. Bitcoin, kullanıcılara özel bir şifreleme yöntemi oluşturarak ve herhangi bir aracı olmadan iki kişinin kendi aralarında gerçekleştirdiği finans işlemlerini esas almaktadır. Bitcoinde anonim bir sistem mevcuttur. Bunun için de uçtan uca bir şifreleme yöntemi kullanılmaktadır.

Bitcoin üretim mantığı bitcoin ya da kripto para madenciliğine dayanmaktadır. Bitcoin madenciliği ile ilgilenen kullanıcılar, çeşitli matematiksel şifreleme yöntemlerini çözerek bitcoin üretimi gerçekleştirmektedirler. Yani bitcoin üretiminde şifreleme mantığının çözülmesi hedeflenmektedir.

Bitcoinden Kazanç Mantığı

Bitcoinden Kazanç Mantığı
Bitcoinden Kazanç Mantığı

Bitcoin aynı altın gibi zaman içinde değeri artan bir yatırım aracıdır. Aslında direkt olarak kazanç aracı olmayan bitcoin için bazı yatırımcılar artan bu değerinden ötürü bitcoini veya diğer kripto paraları kazanç aracı olarak görerek yatırım yapmaktadır. Öyle ki, bitcoinin ilk çıktığı dönemlerde dijital paralar ile alakalı öngörülü kişilerin bu alana yatırım yaptığı ve bugün bitcoin zengini olduğu bilinmektedir.

Bitcoin’e Dair Diyanetin Açıklamaları

Bitcoin’e Dair Diyanetin Açıklamaları
Bitcoin’e Dair Diyanetin Açıklamaları

Bitcoin Almak Haram mı? Kripto paraların kullanımına dair helal veya haram olması ile alakalı Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamalar söz konusudur. Diyanet tarafından yapılan açıklama ise şu şekildedir;

“Kullanıcılar arasında değişim ya da kıymet ölçüsü olarak genel kabul gören, kaynağı itibariyle kullanıcılara güven veren her türlü paranın kullanımı caizdir. Bu noktada önemli olan husus, para olarak bilinen değişim aracının kendi özünde yani üretim şeklinde, sürüm aşamalarında ve muhataplık niteliğinde büyük belirsizlik (garar) içerip içermemesi, bir aldatma (tağrir) aracı olarak kullanılıp kullanılmaması ve belli bir kesimin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine vesile olup olmamasıdır.

Son yıllarda ortaya çıkan ve birçok çeşidi bulunan, dijital­-kripto paralardan her birini kullanmanın hükmünü yukarıdaki genel ilkeler doğrultusunda değerlendirmek gerekir. Buna göre kendi özünde ciddi belirsizlikler taşıyan, aldanma ve aldatma riski ileri düzeyde olan, dolayısıyla herhangi bir güvencesi bulunmayan ve kamuoyunda saadet zinciri olarak bilinen uygulamalar gibi belirli kesimlerin haksız ve sebepsiz zenginleşmesine yol açan dijital kripto­ paraların kullanımı caiz değildir.”

Bu açıklamadan anlaşılacağı gibi, kullanıcıların kripto paraları ne amaçla kullandıklarına göre helal veya haram olmaları değişiklik göstermektedir. Yani kripto paraları veya bitcoini bir yatırım aracı olarak kullanmak herhangi bir şekilde sorun oluşturmamaktadır. Ancak kişinin bununla usulsüzce ve haksız bir şekilde zenginleşmeye çalışması, her para biriminde olduğu gibi caiz bulunmamaktadır. Konu direkt olarak kripto paralar ile alakalı değil, her para biriminin kullanım amacı ile alakalıdır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir