Bitcoin Almak İstiyorum, Ne Yapmalıyım?

Bitcoin Almak İstiyorum, Ne Yapmalıyım?

Bitcoin
Şubat 19, 2021 tarafından Fersah Yılmaz
272
Kripto paraların geliştirilmesi ve piyasada yer alması ile birlikte, farklı bir yatırım aracı arayan kişiler, kripto para sistemlerini anlamaya yönelmiştir. 2008 yılında meydana gelen ekonomik kriz neticesinde, çok daha güvenlikli ve herhangi bir yönetime dahil olmayan bir yatırım aracı geiştirilmesi ihtiyacı doğmuştur. 2009 yılında ise ilk kripto para olan bitcoin piyasaya sürülmüştür.
Bitcoin Almak İstiyorum, Ne Yapmalıyım?

Kripto paraların geliştirilmesi ve piyasada yer alması ile birlikte, farklı bir yatırım aracı arayan kişiler, kripto para sistemlerini anlamaya yönelmiştir. 2008 yılında meydana gelen ekonomik kriz neticesinde, çok daha güvenlikli ve herhangi bir yönetime dahil olmayan bir yatırım aracı geliştirilmesi ihtiyacı doğmuştur. Bu içeriğimizde Bitcoin Almak İstiyorum ana ne yapacağımı bilmiyorum diyen herkes için özel bilgilere yer vermeye çalıştık. Çıkış macerası, madenciliği, cüzdan çeşitlerine kadar onlarca detay bir arada olacak! 2009 yılında ise ilk kripto para olan bitcoin piyasaya sürülmüştür. Geleneksel para ve finans yöntemlerinden oldukça farklı olan bitcoini ve kripto para sistemini anlamak ilk etapta oldukça zor olmuştur. Ancak ileri görüşlü kullanıcıların, başlangıçta çok az bir değeri olan bitcoine yatırım yapması ile birlikte bugün bitcoin zengini oldukları bilinmektedir.

Kripto para piyasasına tabiri caizse bomba gibi düşen bitcoin, çok kısa bir zaman dilimi içinde birçok dünya ülkesinde kullanılmaya başlamıştır. Kullanıcıların bitcoine yöneliminin artması ile bitcoin değerinde de artış gözlemlenmiştir. Merkezisyetsiz yapısı ve sunduğu güvenlik önlemleri sayesinde bitcoin oldukça cazip hale gelmiştir. Uçtan uca bir şifreleme yöntemi ile geliştirien blockchain sistemine dayanan bitcoin, kullanıcılara çok farklı avantajlar sağlamaktadır. Bu sistem, ağ üzerinde gerçekleşen işlemleri şeffaf bir şekilde herkese sunmaktadır. Bunun yanında sistem içinde onay alan işlemlerin hiçbiri değiştirilemez ve bozulamaz durumdadır. Bu da oldukça güvenli bir sistem yaratıldığını kanıtlamaktadır.

Bitcoin Almak İstiyorum! Ne Yapmalıyım?

Bitcoin almak istiyorum ve dijital paralara yatırım yapmak istiyorum diyen kullanıcıların, herhangi bir bitcoin borsası platformuna kaydolması gerekmektedir. Kripto paraların geliştirilmesi ve sayılarının artması ile doğru orantılı olarak kripto para borsası platformlarının da sayısı artmaktadır. Elbette ki kripto para borsası seçiminde, platformun sunduğu imkanlar ve güvenli olması oldukça önemli bir detaydır. Doğru bir kripto para borsası platformu seçimi yapmak oldukça önemlidir. Aksi halde kişisel bilgilerin kötü niyetli olarak kullanılması gibi bir durum olabilmektedir.

Kripto para borsası platformunun seçiminin tamamlanmasının ardından, kullanıcılar kaydolabilmektedir. Kayıt yapılan platformda bitcoin satın alabilmek için kayıt esnasında bir bitcoin cüzdanın sahip olmak gerekmektedir. Bitcoin cüzdanları, kullanıcıların sahip oldukları bitcoinleri saklamaları ve depolamaları işlemine yaramaktadır. Bitcoin cüzdanlarının da birçok farklı çeşidi bulunmaktadır. Bunların bazıları daha çok tercih edilmektedir. Bitcoin cüzdanı seçerken de kullanıcıların hangi amaçla bitcoin kullanacaklarını düşünmeleri gerekmektdir. Doğru cüzdan seçimi bu şekilde kolaylaşacaktır.

Kripto para borsasına dahil olunduğunda, satın alınmak istenen bitcoin oranında, bitcoin cüzdanına para yüklenmesi gerekmektedir. Bunun ardından, kullanıcılar, bitcoin borası platformu aracılığı ile bitcoin satın alabilmektedirler. Ayrıca bitcoin satım veya takas işlemleri de yine aynı şekilde gerçekleştirilmektedir. Bitcoin almak istiyorum diyorsanız, satın alım işleminde genellikle kripto para borsalarında herhangi bir komisyon kesintisi olmazken, satma işlemlerinde genellikle farklı oranlarda komisyon kesintileri yapılabilmektedir.

Bitcoin Madenciliği Nedir?

Bitcoin madenciliği, bitcoin sahibi olmanın bir diğer yoludur. Bilindiği gibi bitcoin sistemi çeşitli matematiksel formüllerden oluşan şifreleme yöntemlerine dayanmaktadır. Kullanıcıların tamamı bitcoin madenciliği yapabilmektedir. Bu madencilik sistemi, bildiğimiz madencilikten farklı olarak gelişmektedir. Ancak temelde amaç her ikisinde de aynıdır. Bu amaç, kıymetli bir varlığın ortaya çıkarılması olarak ifade edilebilmektedir. Bitcoin madenciliğinde, kullanıcılar bahsi geçen bu matematiksel formüller ile düzenlenen şifreleri çözerek bitcoin sahibi olurlar. Şifrelerin çözülmesinin ardından, kullanıcıya bitcoin ödülü verilmektedir.

Bitcoin madenciliği kripto para borsaları aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Ancak madencilik işlemi sanıldığı kadar kolay bir işlem değildir. Kişilerin, bitcoin madenciliği yapabilmesi için bu işe geniş bir zaman dilimi ayırmaları gerekmektedir. Arz ve talep durumunun artması sonucunda, bitcoin şifreleri giderek daha da zorlaşmaktadır. Dolayısı ile şifrelerin çözülmesi de aynı oranda artmaktadır. Bunun yanında, teknolojinin gelişimi ve kullanıcı sayısının artması bitcoin ve kripto para sistemlerinde yoğunluğa sebep olmaktadır. Bu yüzden, madencilik işleminde herhangi bir aksaklık yaşanmaması için kullanıcıların iyi bir ekipman donanımına sahip olmaları oldukça önemli bir konudur.

Bitcoin Kullanımı Yasal Mı?

Bitcoin borsalarına dahil olmayan isteten ve bitcoin ile işlem yapmak isteyen kişilerin en merak ettikleri konulardan biri de bitcoinin veya diğer kripto paraların yasal olup olmadığıdır. Kripto paraların ülkemizde ve birçok dünya ülkesinde herhangi bir yasal düzenlemesi mevcut değildir. Dolayısı ile bitcoinin veya kripto paraların yasal olmadığından bahsedilemez. Ancak konu ile alakalı yasal düzenlemeler veya sınırlamalar getiren ülkeler de bulunmaktadır. Bunun yanında kendi kripto parasını geliştiren birçok ülke de bulunmaktadır.

Eğer bitcoin almak istiyorum diyorsanız, bitcoinajandasi.com’da hazırladığımız içeriklere göz atarak nasıl bitcoin alacağınız, cüzdan çeşidinize nasıl karar vereceğiniz, yatırımınızı nasıl anlamlandıracağınız konularında kapsamlı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bu içeriği Bitcoin Ajandası'nda sizin için hazırladık. Platformumuzda sizin için kripto para okuryazarlığını daha iyi noktaya getirmek, ilk defa kripto para yatırımı ya da madenciliğine yapacak kişilerin temel bilgi seviyesine ulaşmasını sağlamak amacıyla Türkçe içerikleri üretiyor, Türkçe'ye çevirilerini hazırlayarak yayınlıyoruz. Bizi Instagram'da @bitcoinajandasi profilimizden takip edebilirsiniz.

Binance Banner