Bitcoin Almak Mantıklı mı? Yatırım Aracı Olarak Bitcoin!

Bitcoin Almak Mantıklı mı? Yatırım Aracı Olarak Bitcoin!

Bitcoin
Şubat 20, 2021 tarafından Fersah Yılmaz
166
Ülkelerin içinde bulunduğu ekonomik kriz ve pandemi durumu göz önüne alındığında, günümüzde klasik yöntemler ile yatırım yapmak riskli olabilmektedir. Her an değişkenlik gösteren bu durum için geleneksel yöntemlerden uzaklaşarak daha iyi bir yatırım aracı keşfetmek en doğru adım olacaktır.
Bitcoin Almak Mantıklı mı? Yatırım Aracı Olarak Bitcoin!

Ülkelerin içinde bulunduğu ekonomik kriz ve pandemi durumu göz önüne alındığında, günümüzde klasik yöntemler ile yatırım yapmak riskli olabilmektedir. Her an değişkenlik gösteren bu durum için geleneksel yöntemlerden uzaklaşarak daha iyi bir yatırım aracı keşfetmek en doğru adım olacaktır. Bu amaçla, yine bir ekonomik kriz döneminin ertesinde geliştirilen bitcoin, piyasaya sürüldüğünde oldukça iyi bir yatırım aracı olarak görülmüştür.

Kripto paralara uzak bir sistem içinde yaşayan toplumlar için bitcoini anlamak ilk etapta zor gelse de zaman için çok geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmıştır. Bitcoinin kullanıcılar arasında değerlenmesi, arz ve talep doğrultusunda fiyat belirlenmesi ve herhangi bir yönetime bağlı olmaması onu oldukça güvenilir kılmaktadır. Ayrıca başka bir yönden ele alındığında, bitcoin veya diğer kripto paraların ülke ekonomilerinden etkilenmediği de söylenebilmektedir. İlk çıktığı dönemde, çok küçük bir değeri olan bitcoin, yıllar içinde piyasada devamlılığını koruyarak, bugün çok yüksek değerlere ulaşmıştır. O dönemde, ön görülü davranan ve farklı bir alanda yatırım yapmak isteyen yatırımcıların bugün bitcoin zengini olduğu bilinmektedir.

Bitcoin Nasıl Alınır?

bitcoin nasil alinir
Bitcoin Nasıl Alınır?

Bitcoin sahibi olmak ve bu alanda yatırım yapmak için iki farklı yöntem bulunmaktadır. Kullanıcıların, bitcoin sahibi olmaları için öncelikli olarak bir kripto para borsası platformuna kaydolmaları gerekmektedir. Kayıt esnasında oluşturulan bitcoin cüzdanı sayesinde, kullanıcılar kripto para borsası aracılığı ile bitcoin satın alabilmektedirler. Bu, bitcoin sahibi olmanın ilk yoludur. Bu noktada, kripto para borsası platformlarının seçiminde de dikkatli olmak gerekmektedir. Dahil olunan borsa platformunun sunduğu hizmetler, komisyon oranları ve en önemlisi güvenliği oldukça önemlidir. Aksi halde kötüye kullanımlar söz konusu olabilmektedir. Ayrıca, bitcoin cüzdanı seçiminde de birçok farklı seçenek mevcuttur. Kişinin cüzdanların sunduğu avantajları ve hangi yönde bitcoin kullanımı sağlayacaklarını değerlendirerek karar vermeleri önerilmektedir. Bitcoin cüzdanına, satın alınmak istenen bitcoin kadar para yüklenmesi gerektiği de unutulmamalıdır.

Bitcoin sahibi olabilmenin ikinci yolu da, bitcoin madenciliği yapmaktır. Bilindiği gibi bitcoinin blockchain ağı çeşitli matematiksel formüllerden oluşan şifreleme yöntemlerine dayanmaktadır. Her kullanıcını bitcoin madenciliği yapabilme olanağı vardır. Bu madencilik sistemi, gerçek hayatta aşina olduğumuz madencilikten farklı olarak gelişmektedir. Ancak, her ikisinin de temelinde aynı amaç bulunmaktadır. Bu amaç, kıymetli bir varlığın ortaya çıkarılması olarak ifade edilebilmektedir. Bitcoin madenciliğinde, kullanıcılar bahsi geçen bu matematiksel formüller ile düzenlenen şifreleri çözerek bitcoin ödülü kazanmaktadırlar. Bu şekilde bitcoin sahibi olmak da mümkündür.

Bitcoin madenciliği de diğer işlemler gibi kripto para borsaları üzerinden yapılmaktadır. Ancak madencilik işlemi sanıldığı kadar kolay bir işlem değildir. Kişilerin, bitcoin madenciliği yapabilmesi için bu işe geniş bir zaman dilimi ayırmaları gerekmektedir. Arz ve talep durumunun artması sonucunda, bitcoin şifreleri giderek daha da zorlaşmaktadır. Dolayısı ile şifrelerin çözülmesi de aynı oranda artmaktadır. Bunun yanında, teknolojinin gelişimi ve kullanıcı sayısının artması bitcoin ve kripto para sistemlerinde yoğunluğa sebep olmaktadır. Bu yüzden, madencilik işleminde herhangi bir aksaklık yaşanmaması için kullanıcıların iyi bir ekipman donanımına sahip olmaları oldukça önemli bir konudur.

Eğer ilk defa bitcoin almak işlemini gerçekleştirecekseniz aşağıda yer alan içeriğimize göz atabilirsiniz:

Yatırımcı Gözüyle Bitcoin

Bitcoinin ilk çıkışından geldiği nokta ele alındığında, büyük yatırımcıların bugün çok büyük servetler elde ettiği bilinmektedir. Merkeziyetsiz ve herhangi bir yönetime dahil olmayan bu dijital paralar, yatırım için oldukça avantajlı varlıklar olarak görülmektedir. Zaman zaman bitcoin veya diğer kripto para birimlerinde dalgalanmalar yaşansa dadijital paralar ile öne sürülen tahminlerin zaman içinde beklendiği gibi olduğu görülmüştür. Geleneksel yatırım araçlarından ve yöntemlerinden farklı bir arayışa giren yatırımcılar, dijital paraların gelecek dönemden çok daha ileri seviyede olacağını bilmektedir. Bu sebeple, yatırımlarını bu yönde gerçekleştirmektedirler. Dolayısı ile yatırımcı gözüyle bakıldığında, bitcoin oldukça kazançlı bir yatırım aracıdır.

Ev Almak mı Bitcoin Almak mı?

Günümüzde, bitcoine yatırım yapmanın ev almaktan çok daha kazançlı bir yatırım olacağı konuşulmaktadır. Dolayısı ile herhangi bir alanda yatırım yapmak isteyen kişiler, nasıl ilerlemeleri gerektiği konusunda kafa karışıklığı yaşamaktadır. Konu ile alakalı değerlendirmeler incelendiğinde, satın alınacak evden kazanç sağlayabilmek için kiraya verilmesi gerektiği bilinmektedir. Bu amaçla kiraya verilen evden büyük oranda kazanç sağlamak mümkün olmamaktadır. Bu sebeple bitcoine yatırım yapmanın çok daha avantajlı olduğu bilinmektedir.

Özellikle alım ve satım konusuna hâkim, sabırlı ve geleceğe yatırım yapan kullanıcılara, bitcoine yatırım yapılması önerilmektedir. Özellikle içinde bulunduğumuz koşulları değerlendirdiğimizde, ev almanın bu dönemde çok da mantıklı olmadığı sonucuna varılabilmektedir. Konut sahibi olmak hem kazanç sağlamak hem de konutun kişiye ait olması açısından avantajlı gibi görünse de emlak fiyatları değerlendirildiğinde bitcoine yatırım yapmanın çok daha mantıklı olduğu belirtilmektedir. Ekonominin kötüye gidişi ve emlak fiyatlarının oldukça artması sebebiyle, gayrimenkul almak ne yazık ki giderek zorlaşmaktadır. Ayrıca, içinde bulunduğumuz pandemi döneminde evlerin kiraya verilerek kazanç sağlanması da zorlaşmaktadır. Bu gibi birçok sebepten dolayı, yeni nesil bir yatırım aracı olarak varlığını koruyan bitcoine yönelmek, kullanıcılara çok daha kazançlı gelmektedir.

Bu içeriği Bitcoin Ajandası'nda sizin için hazırladık. Platformumuzda sizin için kripto para okuryazarlığını daha iyi noktaya getirmek, ilk defa kripto para yatırımı ya da madenciliğine yapacak kişilerin temel bilgi seviyesine ulaşmasını sağlamak amacıyla Türkçe içerikleri üretiyor, Türkçe'ye çevirilerini hazırlayarak yayınlıyoruz. Bizi Instagram'da @bitcoinajandasi profilimizden takip edebilirsiniz.

Binance Banner

1 Yorum

Yorum Ekle