Bitcoin Artar mı Azalır mı?

Bitcoin Artar mı Azalır mı?

Bitcoin
Şubat 16, 2021 tarafından Berkay Güzelsoy
224
Her yatırım aracında olduğu gibi kripto paraların değerlerinde de değişimler gözlemlenebilmektedir. Oldukça fazla kullanıcısı olan bitcoinin de değeri zaman zaman artarken, zaman zaman azalmaktadır. Bitcoinin fiyatının arz ve talep doğrultusunda belirlendiği bilinmektedir. Gelecek dönemlerdeki bitcoin değerine dair ise birçok farklı yorum bulunmaktadır.
Bitcoin Artar mı Azalır mı?

Bitcoin Artar mı Azalır mı? Her yatırım aracında olduğu gibi kripto paraların değerlerinde de değişimler gözlemlenebilmektedir. Oldukça fazla kullanıcısı olan bitcoinin de değeri zaman zaman artarken, zaman zaman azalmaktadır. Bitcoinin fiyatının arz ve talep doğrultusunda belirlendiği bilinmektedir. Gelecek dönemlerdeki bitcoin değerine dair ise birçok farklı yorum bulunmaktadır. Bitcoinin değerinin tahminlerinin belirlenmesinde farklı faktörler bir arada ele alınarak bir değerlendirme yapılmaktadır. 2020 yılının mart ayından bu zaman kadar yaklaşık olarak 10 kat daha değerlenen bitcoin oldukça dikkat çekici hale gelmiştir. Ancak elbette ki bitcoinin zirve yapması, bu durumun devam edeceği veya sonlanacağı konusunda kesin bir bilgi vermemektedir.

Bitcoin Artar mı? Azalır mı?
Bitcoin Artar mı? Azalır mı?

Bitcoin Artar mı? Yapılan istatistikler ve değerlendirmelere bakıldığında, bitcoin ve diğer kripto paraların, paraya olan bakış açısını değiştirdiği belirtilmektedir. Bunun sonucu olarak da paranın farklı bir çağ yaşıyor olması, dijital paraların, özellikle de bitcoinin gelecekteki durumunun iyi olacağı belirtilmektedir. Geçtiğimiz yılın başından beri bitcoinin yükselişe geçeceğine dair pek çok farklı tahmin bulunmaktaydı. Bu durum beklenenden çok daha kısa bir zamanda gerçekleşti. Ayrıca, bitcoin madenciliği ile ilgilenen kullanıcılara çözdükleri şifrelemeler neticesinde verilen ödüllerin oranının da değiştiği bilinmektedir. Her 4 yılda bir olarak havling olarak isimlendirilen yarılanma ile bu ödül oranı azaltılmaktadır. Havling işleminin de bitcoinin değerini oldukça olumlu yönde etkilediği bilinmektedir.

Bitcoin Tahminlerini Anlama

Bitcoin tahminlerine bakıldığında geçen yılın başlarından beri, bitcoin değerinin artacağına dair çeşitli söylemler bulunmaktadır. Bitcoin değerinin gidişatına dair tahminler bazı etkenler ele alınarak değerlendirilmektedir. Özellikle geçen yıl itibari ile içinde bulunduğumuz kovid-19 pandemisi sebebi ile de borsalar oldukça değer kaybetti. Bunun bir sonucu olarak da ekonominin oldukça kötü bir yönet gitmesi kişileri farklı yatırım araçlarına yönlendirdi. Bu durum neticesinde kişiler bitcoin yatırımcılığına ve madenciliğine yöneldi. Dolayısı ile arz ve talep durumunun artmasıi bitcoinin değerini de arttırmış oldu.

Bitcoin Artar mı? Geleneksel yatırım yöntemleri değerlendirildiğinde, bu gibi ekonomik krizini tavan yaptığı dönemlerde altın yatırımlarının gerçekleştirildiği görülmektedir. Ancak bitcoine olan 21 milyonluk sabit arz, bitcoini çok cazip bir yatırım aracı haline getirmiştir. Bunun bir sonucu olarak da kişiler bitcoin yatırımcılığı yapmaya karar vermiştir. Dolayısı ile bu durumlar ele alındığında, dijital altın olarak isimlendirilen bitcoinin gayet iyi bir yatırım aracı ve güvenilir bir değer deposu olduğu kanıtlanmaktadır.

Bitcoin komisyoncusu olan, Bipanda şirketinin kurucu ortağı Eric Demuth, bitcoinin sahip olduğu değer ve getirileri hakkında şöyle bir yorumda bulunmaktadır; “Bitcoin’in kurumsal yatırımcılar ve yatırım bankaları için önerilen tahsis stratejisinin bir parçası olarak ortaya çıktığını görüyoruz. Bu durum, bu varlığın yatırım dünyasında ne kadar önemli hale geldiğine vurgu yapıyor. Şu anda, günlük olarak bu piyasaya giren yeni perakende müşterilerinin sayısında çarpıcı bir artış görüyoruz. Bitcoin, 21. yüzyılın altını olmak üzere.”

Bitcoin Grafiklerini Okuma

grafik okuma
Bitcoin Grafiklerini Okuma

Bitcoin alım ve satımı gerçekleştiren birçok kullanıcı bu işlemlerini gerçekleştirirken teknik analizlerden yararlanmaktadır. Alım ve satım işlemlerini gerçekleştirecek olan ve özellikle kripto paralar ile yeni tanışan kullanıcıların, piyasadaki durumu gözlemleyebilmek için en azından grafik okuma hakkında bir bilgiye sahip olmaları faydalı olacaktır. Grafik okumak belirli bir bilgi donanımı gerektirmektedir. Kullanıcılar konuya dair daha fazla detay öğrendikçe grafik okuma işlemi kolaylaşmaktadır. Grafik okumanın temelinde, mumlar, hacim, kripto para seçimi ve zaman dilimi yer almaktadır.

Bitcoin Artar mı? Azalır mı? Grafiklerdeki mumlar, dikdörtgenler ve çizgilerden oluşmaktadır. Kullanıcılar mumları yorumlarken yalnızca seçtikleri zaman dilimlerindeki fiyat bilgisine ulaşabilirler. Bir mum ve seçilen zaman dilimi soucunda 6 farklı bilgiye ulaşmak mümkündür. Bunlar, açılış fiyatı, kapanış fiyatı, fiyat yönü, en yüksek fiyat, en düşük fiyat ve değişim yüzdesi olarak sıralanabilir. Grafiklerin altında kalan mumlar, seçimi yapılan zaman dilimindeki kripto paranın hacmini göstermektedir. Hacim, toplam kripto paranın alım ve satım oranını ifade etmektedir. Kullanıcılar hangi kripto parayı seçtilerse, ekranda o kripto paranın işlem hacmi görülmektedir. Farklı bir işlem çiftine geçiş yapılması halinde grafik değişecek ve o işlem çiftine ait bilgiler görüntülenecektir.

Bitcoin Artar mı, Azalır mı Tahminleri

Bitcoin Artar mı? Azalır mı? Bitcoinin değerine dair birçok farklı tahmin bulunmadır. Ancak bitcoinin özellikle içinde bulunduğumuz pandemi döneminde ekonominin bozulması ile birlikte gösterdiği artışın devam edeceği düşünülmektedir. Gidişata bakıldığıında, yorumlar ve tahminler bitcoin değerinin ileriki dönemlerde daha da artacağını göstermektedir.

Bu içeriği Bitcoin Ajandası'nda sizin için hazırladık. Platformumuzda sizin için kripto para okuryazarlığını daha iyi noktaya getirmek, ilk defa kripto para yatırımı ya da madenciliğine yapacak kişilerin temel bilgi seviyesine ulaşmasını sağlamak amacıyla Türkçe içerikleri üretiyor, Türkçe'ye çevirilerini hazırlayarak yayınlıyoruz. Bizi Instagram'da @bitcoinajandasi profilimizden takip edebilirsiniz.

Binance Banner

Yorum Ekle