Bitcoin Artarsa Altcoinler Ne Olur?

Bitcoin Artarsa Altcoinler Ne Olur?

Bitcoin
Şubat 19, 2021 tarafından Berkay Güzelsoy
1030
Kripto paraların değeri birçok farkı faktörden etkilenmektedir. Dolayısı ile sabit bir değerde kalmaları beklenemez. Piyasada hedeflenen değere ulaşmış veya ulaşamamış farklı değerlerde birçok kripto para bulunmaktadır.
Bitcoin Artarsa Altcoinler Ne Olur?

Kripto paraların değeri birçok farkı faktörden etkilenmektedir. Dolayısı ile sabit bir değerde kalmaları beklenemez. Bu içeriğimizde Bitcoin artarsa altcoinler ne olur sorusuna yanıt arayacağız. Piyasada hedeflenen değere ulaşmış veya ulaşamamış farklı değerlerde birçok kripto para bulunmaktadır. Ayrıca bu kripto paralardan çatallanarak geliştirilen altcoinlerden de söz etmek mümkündür. Bu aşamada, bitcoinin hızlı bir ivmeyle değer kazanması ve çok fazla rağbet görmesi, altcoinlerin gidişatının ne yönde olacağını merak ettirmektedir. Altcoin sahibi olan kullanıcılar, bitcoinin değerinin artması ile altcoinlerin bundan ne şekilde etkileneceğini sormaktadırlar.

Bitcoin sisteminde gerçekleştirilen işlemlerin uzaması ve yoğunluk sebebi ile kullanıcılar altcoinlere yöneldi. Bunun sonucunda da altcoinlerde patlama meydana geldi. Bu dönemde aralıksız bir şekilde değer kazanan altcoinlerin, gelecekteki durumunun ne olacağı merak edilmekte. Bilindiği gibi birçok farklı altcoin bulunmakta. Bu altcoinlerin içinde, ilk çıktığı günden beri başarılı bir şekilde varlığını devam ettirenler olduğu gibi kısa bir zaman içinde ortadan kalkan altcoinler de bulunmaktadır.

Merkeziyetsiz olan finans işlemleri, özellikle geçtiğimiz çok geniş bir alana yayılım göstermiştir. Şubat itibariyle gerçekleşen Defi protokolündeki toplam kilitli değerin 1 milyon dolara çıkması ile birlikte bir zirve yaşanmıştır. Defi tokenlerinde gerçekleşen bu değer artışı aynı zamanda altcoinlerde de meydana gelmiştir. Dogecoinin büyük oranda değer kazandığı ve kısa zamanda kazanç sağladığı bilinmektedir. Kullanıcıların bitcoine odaklanması yani bitcoin artarsa veya düşerse hareket etmesi neticesinde altcoinlerde bir duraksama yaşanmış olsa bile, bu altcoinlerin birçoğunun bitcoini takip ettiği ve belirli bir zaman sonra artışa geçeceği unutulmamalıdır. Yani bitcoinin varlığı ve değerindeki artış altcoinlerin varlığının sonlandırılmasına bir sebep değildir.

Altcoin Nedir?

altcoin nedir
Altcoin Nedir?

Kripto paraların geliştirilmesi ve piyasaya sürülmesi ile bambaşka bir yatırım alanı doğmuştur. Zaman içinde hızla yayılan kripto paralar genel olarak avantajlı imkanlar sunsa da elbette ki bazı olumsuzluklar da meydana gelebilmektedir. Altcoinler, kripto para sistemlerindeki bu olumsuzlukları ortadan kaldırmaya yönelik olarak geliştirilmektedir. Genel olarak kripto paralardan çatallanarak geliştirilen altcoinler içinde de oldukça iyi bir başarı gösterip varlığını devam ettirenler olurken, hiçbir başarı sağlayamadan kısa bir zaman içinde oradan kalkanlar da vardır.

Elbetteki hem kripto paralar hem de altcoinlerin hedeflenen başarıyı sağlamaları için birçok faktör söz konusudur. Bu dijital paraların sunduğu güvenliğin yanı sıra bilinirliği de oldukça önemlidir. Çünkü çok fazla sayıda altcoin ve kripto para içinde farklılaşmak ve dikkat çekmek oldukça zor olabilmektedir. Altcoinler bitcoin alternatifi olarak geliştirilmiştir. Bitcoin sistemindeki yoğunluk, hız problemleri ve diğer sorunların ortadan kaldırılması amacıyla geliştirilmesine karar verilmiştir. Bu alternatif, bitcoin ile herhangi bir rekabet içine girme eğiliminde değildir. Amaç, mevcut sorunların ortadan kaldırılması ve çok daha hızlı ve güvenli hizmet sunmaktır. Bitcoin artarsa altcoinler ne olur sorusu, en çok tanınan coinin bitcoin olması sebebiyle oldukça sık sorulmakta ve irdelenmektedir.

Bitcoinin Kripto Para Piyasalarına Olan Etkisi: Bitcoin Artarsa Altcoinler

Kripto paraların değerleri dönem dönem birbirlerinden etkilenmektedir. Bitcoinin piyasaya çıkarılan ilk kripto para olması ve kısa bir zaman diliminde çok büyük bir ilgi toplaması, popüler hale gelmesine sebep olmuştur. Başlangıçta birkaç kuruşluk bir değere sahip olan bitcoinde yıllar içinde hatırı sayılır bir oranda değer artışı gerçekleşti. Kullanıcı sayısının her geçen gün artışı, bitcoinin varlığını devam ettirirken değer kazanmasına da sebep olmuştur. 

Kişilerin, geleneksel yöntemlerden uzaklaşarak farklı yatırım araçlarına yönelmesi ile birlikte para piyasaları elbette etkilenmektedir. Gerek sunduğu avantajlar gerekse güvenlik durumu sebebi ile bitcoine ve diğer kripto paralara yönlenilmesi neticesinde, gerçek paralar ile yapılan yatırımlarda azalma meydana gelmiştir. Ayrıca bitcoinin zaman zaman dalgalanmalar yaşanmasına rağmen devamlı bir artış göstermesi, bu alandak yatırım yapan öngörülü kullanıcıların yanılmadığını kanıtlamıştır.

Bitcoine Endeksli Yükselen Altcoinler

Bitcoinin sahip olduğu blockchain sisteminden geliştirilen birçok altcoin, bitcoine endeksli bir şekilde değer kazanmaktadır. Altconilerin bazıları iyi bir ivme yakalayıp yükselişe geçiyorken, bazıları ise piyasadaki varlığını koruyamadığı için kısa bir zamanda ortadan kalkmaktadır. Bitcoin artarsa altcoinler ne olur sorusu için en sağlıklı yanıtı verebilmek adına Bitcoin’e endeksli olan altcoinleri bilmek gerekir. Bitcoine endeksli olarak yükselen altcoinler şu şekilde sıralanabilir;

  • Ethereum (ETH) altcoini, bitcoin kripto parasından sonra en çok tercih edilen ve başarısını kanıtlamış bir altcoin olarak bilinmektedir. Hatta bazı noktalarda bitcoine oranla çok daha avantajlı hizmetler sunmaktadır. Bitcoine endeksli değer artışını da korumaktadır.
  • Bir diğer altcoin Chainlink (LNK) olarak öne sürülmüştür.
  • Binance Coin’in (BNB) mevcut olduğu değerden çok daha iyi bir artış göstereceği bildirilmiştir.
  • VeChain (VET) ve Tezos’un (XTZ) da iyi bir başarı ivmesi yakalayacağı düşünülmektedir.
https://bitcoinajandasi.com/ethereum-nedir-nasil-alinir-madenciligi-nasil-yapilir/

Bitcoin Artarsa Altcoinler Ne Olur?

Altcoinlerin bitcoine bağlı olarak değer değişimleri incelendiğinde, bitcoinin artmasının altcoinleri olumlu anlamda etkilediği görülmektedir. Özellikle bitcoin endeksli olan altcoinlerde, bitcoin değerindeki değişimler ile doğru orantılı olarak bir değişim gözlemlenmektedir. Dolayısı ile bitcoinin değerindeki artışın, altcoin sahibi kullanıcıları korkutmaması gerekmektedir.

Bitcoin sistemindeki yoğunluk ve hız problemleri neticesinde kullanıcıların altcoinlere yöneldiği bilinmektedir. Ayrıca, altcoinler içinde çok iyi başarılar sağlayan altcoinler bitcoin ile yarışacak seviyededir. Dolayısı ile bitcoin değerinin artması altcoinlerin değerinde olumsuzluk yaratmamaktadır.

Merkeziyetsiz ve oldukça geniş bir alana yayılım gösteren finans işlemlerinin sonucunda, kripto paralara ve altcoinlere yönelim artmıştır. Bunun sonucunda da altcoinlerde değer artışı görülmektedir. Dolayısı ile bitcoin değerindeki artış altcoinlerinin biteceğini veya sonlanacağını düşündürmemektedir.

Bu içeriği Bitcoin Ajandası'nda sizin için hazırladık. Platformumuzda sizin için kripto para okuryazarlığını daha iyi noktaya getirmek, ilk defa kripto para yatırımı ya da madenciliğine yapacak kişilerin temel bilgi seviyesine ulaşmasını sağlamak amacıyla Türkçe içerikleri üretiyor, Türkçe'ye çevirilerini hazırlayarak yayınlıyoruz. Bizi Instagram'da @bitcoinajandasi profilimizden takip edebilirsiniz.

Binance Banner

1 Yorum

  • Avatar
    Airdroplar

    Rehber çok açık zaten kafada soru işareti bırakmıyor ama özetlemek gerekirse. Bitcoin hızlı yükselişe geçerse dominasını arttırır çünkü alt coin sahipleri bitcoine geçiş yapar. Bitcoin hızlı düşüş yaşarsa yine piyasada para çıkışı olacağı için altcoinler düşer. Altcoinler için en iyi senaryo bitcoin boğasından sonraki durgunluğudur.

Yorum Ekle