Bitcoin Artarsa Altın Ne Olur?

Bitcoin Artarsa Altın Ne Olur?

Bitcoin
Şubat 12, 2021 tarafından Faruk Keresteci
223
Bitcoin değerleri zaman zaman dalgalanmalar gösterse de çıktığı günden itibaren popüleritesini yitirmemiştir. Ekonomilerde yaşanan çalkantılar sebebi ile farklı bir yatırım aracı aracı arayan yatırımcılar için de her zaman oldukça cazip bir yatırım aracı olmuştur.
Bitcoin Artarsa Altın Ne Olur?

Bitcoin Artarsa Altın Ne Olur? Bitcoin değerleri zaman zaman dalgalanmalar gösterse de çıktığı günden itibaren popüleritesini yitirmemiştir. Ekonomilerde yaşanan çalkantılar sebebi ile farklı bir yatırım aracı aracı arayan yatırımcılar için de her zaman oldukça cazip bir yatırım aracı olmuştur. Kripto paralar içinde bitcoinin bu kadar ön plana çıkması, sunduğu imkanlar, merkeziyetsiz oluşu ve güven verici sistemidir. Bu sayede hızla büyüyerek çok geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmıştır. Bitcoinin altın renginde tasarımlarla kullanılıyor olması aslında en değerli kripto para olmasından kaynaklı olsa da bitcoin artarsa altın ne olur sorusu özellikle kripto para yatırımına yeni başlayan kullanıcılar tarafından oldukça sık sorgulanmaktadır.

Altın ve bitcoinin ise birlikte hareket ettiği ve değerlerinin aynı şekilde seyrettiğine dair bazı görüşler bulunmaktadır. Bu da bitcoinin güvenli bir yatırım aracı olduğunu doğrulamaktadır. Bitcoin değerlerinin altınla birlikte orantılı olarak değişmesi kullanıcıların bitcoine olan güvenini arttırmaktadır. Dönem dönem yaşanan dalgalanmalar sebebi ile kullanıcılar sahip oldukları bitcoinleri panik ile elden çıkarmaya çalışsalar da bilinçli kullanıcılar sayesinde bitcoinin değeri çoğu zaman hedeflenen seviyelerde kalmıştır.

Özellikle içinde bulunduğumuz Covid-19 pandemisi sebebi ile yatırım araçlarının değerleri de değişiklik göstermiştir. Altın ve bitcoinin ise Covid-19 pandemisine bağlı satış durumundan en az etkilenen yatırım araçları olduğu görülmektedir. Bu durumun zaman içinde nasıl ilerleyeceğine dair net bir görüş olmamakla birlikte altının son dönemdeki hızlı yükselişi de gözden kaçmamaktadır. Bitcoin ve altının doğrusal orandaki ilişkisi ise oldukça dikkat çekici hale gelmiştir.

Bitcoin ve altındaki yükselişin farklı sebepleri bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisinin bitcoin ve altın arasındak ilişki olduğu belirtilmektedir. Bunun yanında ABD dolarının yatırım varlıkları üzerindeki etkisinin azalması da bu varlıkların değerlenmesine sebep olmuştur. Ayrıca merkez bankalarının uyguladıkları politikalar sebebi ile likiditenin artması da bu artışın sebepleri arasında gösterilmektedir.

Bir diğer yandan farklı analistlerin görüşlerine bakıldığında, bu tarz olumsuz dönemler içinde yatırım araçlarının değerlerinde ve birbirleri ile olan ilişkilerinde bu tarz bağlantılar olabileceği söylenmektedir. Yani bu durumun normal olduğu belirtilmektedir. Konu ile alakalı olarak birçok görüş olmasına rağmen elbette ki net bir durum söz konusu değildir. Bu sebeple bitcoinin artması sonucu altında da aynı oranda bir artış yaşanır mı, yoksa bu iki yatırım aracının birbirlerinden bağımsız mı hareket edeceği bilinmemektedir.

Bitcoin Hangi Değere Endeksli?

hangi degere endeksli
Bitcoin Hangi Değere Endeksli?

Bitcoin değerlerinin belirlenmesinde farklı faktörlerin etkileri bulunmaktadır. Ancak bticoin değerinin yükselişi ile alakalı olarak 3 ana sebepten bahsedilmektedir. Bu sebepler şu şekilde sıralanabilir;

  • Bitcoin ve altın arasındaki ilişki.
  • ABD dolarında yaşanan olumsuzlukların yatırım araçları üzerindeki etkisinin azalması.
  • Merkez bankalarının olumsuz politikaları sonucu mevcut likiditenin artması.

Bu sebeplerin yanında bitcoin değerlerinin artışını birçok faktörün etkilediğinden bahsedilebilmektedir. Bilindiği gibi bitcoin fiyatlarının belirlenmesi arz ve talep doğrultusunda gerçekleşmektedir. Öte yandan kripto para veya bitcoin endeksleri, bu dijital paraların değerlerini gösteren web siteleri veya platformlar olarak isimlendirilebilmektedir. Bu platformlarda, bitcoinin ya da diğer kripto para birimlerinin anlık fiyatları yer almaktadır. Ayrıca bu endeksler sayesinde bitcoin değerini diğer yatırım araçları ile karşılaştırmak da değerlendirme yapmak için kolaylık sağlamaktadır.

Bitcoin endeksleri listelenirken, en yaygın kripto para borsalarındaki veriler ele alınmaktadır. Bu aşamada blok zinciri tabanlı ağlardan farklı kripto paralara dair bilgiler listelenmektedir. Ayrıca, kripto paraların bir çoğu listelenme eğilimindedir. Kripto para endekslerinde, bitcoin veya diğer kripto paraların odak fiyatları ve ticaret ile alakalı bilgilerine ulaşılabilmektedir. Kullanıcılar bu araçları yatırım için kullandıkları için elbette ki bu bilgilere ulaşmak ve değerlendirmek önemlidir. Bu bilgilere ulaşılabilecek birçok güvenli kripto para endeksi sayları bulunmaktadır. Bu sayfalar kullanıcılar için yatırım araçlarının güncel değerlerini paylaşmaktadır.

Bitcoin ve Altının Bağlantısı Var mı?

Bitcoin ve Altının Bağlantısı Var mı?
Bitcoin ve Altının Bağlantısı Var mı?

Bitcoin ve altın arasındaki lişki 2020 yılı itibari ile tam olarak bir belirginlik göstermiştir. Ancak belirli ve net bir korelasyon söz konusu değildir. 12 mart 2020 itibari ile bitcoinin değerindeki inanılmaz düşüş, altın ve bitcoin arasındaki bahsi geçen korelasyonun netleşmesini ve daha da belirginleşmesini sağlamıştır. Bitcoin değerindeki bu azalma ile birlikte bitcoin borsasına katılan yatırıcım sayısı bir anda oldukça artmıştır. Ancak bitcoin ve altın arasında olan bu ilişkinin bitcoin borsasına yatırım yapan kullanıcıların artması ile bir alakası olup olmadığı konusunda net bir değerlendirme bulunmamaktadır.

Ayrıca birçok yatırım aracının değer kaybetmesi, ABD dolarının değer kaybetmesi de, bitcoin ve altına olan güveni arttırmıştır. Dolayısı ile bu iki yatırım aracına yönelimin artması, değer artışına sebep olabilmektedir. Bunun bir sonucu olarak da bitcoin ve altın ilişkilendirilmektedir. Özellikle doların değer kaybetmesi ile birlikte altın ve bitcoinin yükselişe geçtiği görülmektedir.

Bitcoin Artarsa Altın Ne Olur?

Bitcoin Artarsa Altın Ne Olur
Bitcoin Artarsa Altın Ne Olur

Bitcoin Artarsa Altın Ne Olur? Bitcoin ve altın arasındaki bahsi geçen ilişki değerlendirilecek olursa, bitcoin değerinin artması ile birlikte altının da artacağı düşünülmektedir. Eski verilere bakıldığında bu iki yatırım aracının doğru orantılı olarak değer değiştirdiği görülmektedir. Elbette ki bitcoinin artış gösterdiği dönemde altının değerinde azalma meydana geldiği de olmuştur. Ancak genel itibariyle bakıldığında her iki yatırım aracının birlikte hareket ettiği bilinmektedir.

Covid-19 pandemisinin ortaya çıkışı ile birlikte dünya genelinde ülke ekonomilerinde çalkantılar yaşanmaya başlamıştır. Bu durumun neticesinde, kişiler farklı ve güvenli yatırım araçları aramaya başlamışlardır. Bu dönemde değeri artış gösteren iki yatırım aracı altın ve bitcoin olmuştur. Dolayısı ile yatırımcılar bu yatırım araçlarına yönelmeye başlamıştır. Bitcoin ve altın değerleri ise doğru orantılı şekilde değişim göstermiştir.

Bu içeriği Bitcoin Ajandası'nda sizin için hazırladık. Platformumuzda sizin için kripto para okuryazarlığını daha iyi noktaya getirmek, ilk defa kripto para yatırımı ya da madenciliğine yapacak kişilerin temel bilgi seviyesine ulaşmasını sağlamak amacıyla Türkçe içerikleri üretiyor, Türkçe'ye çevirilerini hazırlayarak yayınlıyoruz. Bizi Instagram'da @bitcoinajandasi profilimizden takip edebilirsiniz.

Binance Banner

1 Yorum

Yorum Ekle