Bitcoin Ajandası

Bitcoin Artık Resmi Para Birimi! El Salvador’da Yasa Yürürlüğe Girdi!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Bitcoin Artık Resmi Para Birimi! El Salvador’da Yasa Yürürlüğe Girdi!

Bitcoin Artık Resmi Para Birimi! El Salvador’da Yasa Yürürlüğe Girdi!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
14 0

Aylardır Bitcoin üzerine adım atan El Salvador her toplantı için farklı haberlerle dönüş yaparken kripto paralar üzerine durgunluk yaşamıştı. Ancak Bitcoin artık resmi para birimi oldu ve yasa yürürlüğe girdi.

Bitcoin artık resmi para birimi! Dünyada ilkleri işaret eden El Slavador Devlet Başkanı Nayib Bukele attığı bir tweet ile ülke içerisinde Bitcoin sürecinin bir öğrenme eğrisi ile geldiğini bildirdi. Bukele, “Geçmişin paradigmalarını kırmalıyız” dedi:

“El Salvador birinci dünyaya doğru ilerleme hakkına sahiptir.”

Bitcoin Artık Resmi Para Birimi!

Bitcoin Artık Resmi Para Birimi!
Bitcoin Artık Resmi Para Birimi!

El Salvador’un yasama meclisi ile 9 Haziran günü çoğunluğun kabul ettiği süreçte 62 üye tasarıda lehine oy kullanırken 19’u tam tersi karşı çıkarak olumsuz oy kullandı. Kripto resmi olarak Salı günü yani bugün tamamen yasal hale geldi. Bitcoin için kullanım da 2001 yılından itibaren ülke genelinde dolaşım içerisinde ABD doları ile örtüşüyor. Mallar, hizmetler ve hatta vergiler artık dünya üzerinde en büyük kripto parasında kullanabilir hale geldi. “Her ekonomik enstrüman”, Bitcoin kullanımını yasal bir ödeme şekli olarak kabul etmelidir.

Sınırlama Ortaya Çıkabilir!

Yasa üzerinden bazıları anayasaya aykırı nitelendirmelerde tartışma olmadan ya da muhalefetsiz bir süreç geçirmemiştir. Haziran ayı içerisinde Uluslararası Para Fonu, El Salvador’un hareketinin finansal ve yasal sorunlarını gündeme getirdiğini de söyledi. Buna benzer olarak JPMorgan, El Salvador ekonomisinde de ters rüzgarları karşına alacak ve değişim aracında da potansiyel bir “sınırlamanın” ortaya çıkabileceğini öne sürdü.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir