Bitcoin Ajandası

Bitcoin Artışıyla Beraber Balina Artışındaki Etken Ruslar Mı?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Bitcoin Artışıyla Beraber Balina Artışındaki Etken Ruslar Mı?

Bitcoin Artışıyla Beraber Balina Artışındaki Etken Ruslar Mı?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
13 0

Piyasaların en önemli veri platformlarından Glassnode, Bitcoin artışının ardından balina sayısında da önemli bir artış yaşandığını duyurdu.

Rusya-Ukrayna arasında oluşan geriliminin artması ve savaş sinyallerinin verilmesinin ardından sert bir düşüş eğilimiyle 34 bin dolara kadar gerileyen Bitcoin, pek çok tartışmanın yapıldığı şu günlerde ters köşe yaparak şaşırttı. Dün akşam saatlerinde yükseliş trendine giren BTC, 44 bin dolar bandını aşarak yatırımcısının yüzünü güldürdü.

Zincir üstü veri platformu Glassnode, Yaşanan bu pozitif gelişmenin ardından elde ettiği verileri paylaştı. Glassnode verilerine göre 1000 ve üzeri Bitcoin’i olan balinaların sayısında 138 adet artış yaşandı. 100 ve üzeri Bitcoin’i olan balinaların sayısındaysa 205 adet yükseliş kaydedildi. Bilindiği üzere 1000-10.000 arası Bitcoin sahibi olan balinaların sayısı 2021 Ekim döneminde kritik bir gerileme yaşamış, 2012 yılında kayda geçen 82’lere kadar düşmüştü. Aynı dönemde Bitcoin’in değer 13 dolar düzeyindeydi.

Bitcoin Artışıyla Beraber Balina Artışındaki Etken Ruslar Mı?

Bitcoin Artışı Balina Sayısını da Etkiledi!
Bitcoin Artışı Balina Sayısını da Etkiledi!

Bitcoin’in ciddi ölçüde değer kazanmasıyla beraber balina sayısında yaşanan artışın nedeni ayrı bir merak konusu oldu. Yaşanan bu gelişmelerin Batı’nın Rusya karşısındaki tepki ve yaptırımlarının ardından gerçekleşmesi dikkat çekti. Özellikle de Rusya’daki oligark ve zenginleri için SWIFT sistemine erişim engeli koyulmasının ardından farklı bir yöntem olarak kripto para birimlerini kullanabilecekleri belirtilmişti. Bu gibi gelişmelerin yaşandığı dönemde Bitcoin balina sayılarının artması, Rus zenginler Bitcoin mi satın aldı?” sorusunu beraberinde getirdi.  

Öte yandan Ukrayna yönetimi kripto para piyasalarından, Rus halkının kripto cüzdanlarını dondurulmasını talep etmişti. Bu durum her ne kadar kesin bir kapatma talebi olmasa da, ABD yönetimi önemli kripto piyasalarından Rus kullanıcılarının hesaplarının incelenmesini talep etmişti.

Mevcut piyasalarda Bitcoin 43 bin 531 dolar seviyesinden işlem görüyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir