Bitcoin Ajandası

Bitcoin ATM ile Nasıl Bitcoin Alınır?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Bitcoin ATM ile Nasıl Bitcoin Alınır?

Bitcoin ATM ile Nasıl Bitcoin Alınır?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
14 0

Akıllarda kalan bu soru ise şehir merkezinde bir iş çözümü anında aynı zamanda da Bitcoin ile işleme yapabilme opsiyonunu sağlamanın yolu oldu. Bu durumda devreye Bitcoin ATM’leri giriyor. 

Günümüz esnasında en yüksek rantları sağlayan kripto para birimleri en yüksek seviyelerde olurken büyük paraların döndüğü yatırım piyasasında daha hızlı, kolay ve özel kripto para satın alımı ile satış yolarının aranması daha çok gündeme gelmiş bulunmaktadır.

Bitcoin ATM’leri uzun sürelerden beri kullanılan bankamatiklere benzerlik göstermektedir ancak aynı işleme tabii tutulamazlar. ATM’den Bitcoin alabilmek için belirlenen en yüksek rakam 3000$’lık Bitcoin olmuştur. En düşün Bitcoin fiyatı ise 5$.

ATM’den BTC Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

ATM’den BTC Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?
ATM’den BTC Almadan Önce Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

İlk olarak kripto para dünyasına yeni giriş yapanlar ve daha kolay anlatım için konuya basit bir giriş olarak Bitcoin’e açıklık getirilmelidir. Bitcoin, merkezinin bulunmadığı bir para birimidir yani bu demek ki herhangi bir bankaya ya da aracı kuruma ait değil. Ağ üzerinde halka açık ve işlemler de tüm insanları kapsayabiliyor. Bu sebeple de ağda oluşan bireysel işlemlerin nasıl ilerlendiği açıktır. Sadece elektronik olarak yer alan ve fiziki formata sahip olmayan Bitcoin için artılar ve eksiler duruma göre değişim göstermektedir.

Bazı spekülatörler, BTC için spekülatif yorumunu yaparken bu şekilde oluşan bağımsız paranın da varlıkta değer artışı görülmesi üzerine kripto para birimlerinde sorunsuz denilecek kadar yatırım aracı olmasının iyi bir ödeme aracı olmasında kanıtlamıştır. BTC ve kripto paralarda ATM’lerde borsa ve online döviz bürolarından alım yapılabilir.

Bu cihaz üzerinde işlemler çok kolay. Nedeni ise nakit ödemelerde ve nakit çekimlerinde direkt olarak Bitcoin ATM’sinden yapılabilir. BTC ya da başka bir kripto para alabilmenin yolu ise;

Nakit para hazırlanır, ATM’ye yerleştirilir. Sonrasında da kendi kripto paraları cüzdanda QR kodu ile taratma yapılır. İşlem bilgisinde de onay alınır. Görülmek istenen detaylar ekranda ulaşılabilir. Bilgilerle miktarların uyuştuğuna dikkat edilip ardından işlemin tamamlandığına dair onay makbuzu alınır.

ATM’lerde Komisyon Ödemeleri

ATM’lerde Komisyon Ödemeleri
ATM’lerde Komisyon Ödemeleri

İşlem anında operatör üzerinden aldığı komisyonlarda ve madencilerde olan komisyona dikkat edilmelidir. Madenciler için komisyon gerçekleşme hızıyla etkileşim içindedir. Bitcoin ATM’si ise sağlayıcılar tarafından komisyondan ayrı tutulan bir ücret talebidir. Bazen komisyon adına promosyon da uyguladıkları için promosyon sayesinde bitcoin’i %0 – %1 komisyonla alabilme durumuna sahip olunabiliyor. Eğer 2000 TL limitine kadar BTC ve altcoin satılma aşamasında, Shitcoins.club internet sitesinden faydalanarak ekstra bir işleme tabii tutulmadan sadece dolduruluyor ve size ATM’den ödeme yapılıyor.

İşlemin devamında ise kripto para sat ve Bitcoin ATM işlemlerinde para çek opsiyonunu seçilmelidir. Elektronik cüzdanlarda para transfer edilmesi gereken bir bitcoin cüzdan adresi oluşumu olacaktır. Sol üst köşe üzerinde BTC sembolü vardır. Bu sayede ise kripto para birimi örneğin; Ethereum, Litecoin, Beam, USDT veya Dash olarak değişime uğrayabilir. En önemli olan ise yeşil renk ile altı çizili olan koddur nedeni ise o kod üzerinde ATM’den para çekimi yapılabilir. Bitcoin ATM’den USDT ile nakit çekme imkanı bulunmaktadır. Dijital baskı ve tarayıcı çerezleri olmadan da işlemler yapılabilir.

Cüzdan üzerinden servis sağlayıcısıyla da elektronik cüzdanlarda para aktarımı uygulanabilir. İşlem sağlamak için gerçekleştirmek için hazır olup olmadığını kontrol etmek için web sitesinden durumu doğrulanabilir. Bu amaç üzerinden işlemde durumu kontrol et butonuna tıklanır ve daha önce yeşil olarak görünen kod yazılır. İşlem anında hangi etapta olunduğu ve parayı da herhangi bir Bitcoin ATM’sinde artık çekip çekemeyeceğiniz görülür. Para çekme aşamasında da form doldurulmasına da gerek yoktur. Burada da herhangi bir Bitcoin ATM’si içinde gitmek ve kripto parada da FIAT’a değiştirmek yeterli gelecektir. Ancak bu durum esnasında cüzdandan servis sağlayıcılarının cüzdanına para aktarımından sonra beklemek zorunda kalınır.

Sonrasında işlemin nasıl gerçekleştirileceği seçilir. Bekleme süresinde ağ komisyonu içinde fee’ye bağlı kalınır. Bu madencilerden de alınan bir ödemedir. Ne kadar büyük komisyon ödenirse madenciler tarafından işlem o kadar hızlı onaylar. Bu nedenlerden dolayı da işlem sonunda seçim yapmak için kaydırma çubuğu görüntülenir.

İşlem on, yirmi, otuz dakika veya daha uzun sürebilen zaman içinde olabilir. Düşük komisyon seçmelerde işlem anında daha uzun sürede olmasına neden olur. Eğer acele edilen bir durum varsa ve işlemin acilen olmasını istiyorsak o hâlde işlem için daha fazla ödenmesi gerekir ve bunun sayesinde madenci işlemleri daha hızlı onaylar ve işlem daha kısa sürede sonuca ulaşır.

Türkiye’de Bitcoin (BTC) ATM’leri Nerelerde Var?

Araştırmalara göre Türkiye’de aktif olarak kullanılan 10 adet Bitcoin (BTC) ATM’si yer almaktadır. ATM’lerin 9 tanesi İstanbul’da 1 tanesi İzmir’de yer alıyor. İstanbul’da Bahçelievler, Güngören, Bağcılar, Fatih, Ataşehir, Sarıyer, Şişli ve Bakırköy’de bulunuyor. İzmir’de yer alan tek Bitcoin ATM’si ise Bornova’da bulunuyor.

Bu 10 ATM, Shitcoins Club şirketine aittir. ATM’lerin kullanımıyla da nakit veya banka kartı ile kullanıcılar BTC alım satımını gerçekleştirebilir.

Dünyada ise 70 farklı ülke içerisinde 16 bin 363 Bitcoin ATM’si bulunmakta. Bu ATM’lerden ilki 29 Ekim 2013’de Kanada’da hizmete açılmıştır. Bitcoin ATM’lerinin kullanımında ise kişiler yüksek komisyonlarında da oranları da kabul etmeleri gerekiyor. Nedeni ise ATM’ler üzerinden borsalara göre çok daha fazla komisyon alınıyor olmasıdır.  Zaman zaman bu komisyonlarda da yaklaşık %10 seviyesine kadar yükseliş görülmektedir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir