Bitcoin Ajandası

Bitcoin ATM Sayısı Dünya Çapında Artış Gösteriyor!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Bitcoin ATM Sayısı Dünya Çapında Artış Gösteriyor!

Bitcoin ATM Sayısı Dünya Çapında Artış Gösteriyor!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
7 0

Hatırlanacağı üzere dünya üzerindeki ilk Bitcoin ATM’si 2013 yılında Kanada’da kullanıma sunulmuştu. Aradan 9 yıl geçerken bu süreçte küresel anlamda Bitcoin ATM sayısı önemli ölçüde artış gösterdi. Elde edilen bilgilere göre dünya çapındaki Bitcoin ATM sayısı 39 bin adede ulaştı.

Küresel açıdan Bitcoin kullanımı ve benimsenmesi her geçen gün biraz daha artış gösteriyor. Gelişim gösteren ülkelerin büyük bir ilgiyle karşıladığı, gelişmiş ülkelere de yön gösterme isteği, dijital varlıklar son derece popüler hale getirdi. Piyasaya sürüldüğü ilk zamanlarda hemen herkesin son derece ön yargılı olduğu Bitcoin, aradan geçen bunca yılın ardından küresel anlamda bir yatırım aracı haline geldi. Bu doğrultuda ilk olarak 2013 yılında, Bitcoin’i günlük hayatta da kullanabilmek adına ATM fikri ortaya çıktı.

Bitcoin ATM Sayısı Küresel Anlamda Çoğaldı

Bitcoin ATM Sayısı Küresel Anlamda Çoğaldı
Bitcoin ATM Sayısı Küresel Anlamda Çoğaldı

Kanada’da bir kahve dükkânı, dünya üzerindeki ilk BTC ATM’sini kullanıcılarına sundu. Yaklaşık olarak 9 yıl öncesinde atılan bu önemli adım, Robocoin tarafından işletin bir vezne makinesi olarak faaliyet göstermeye başladı.

BTC ATM’siyle faaliyet göstermeye başladığı ilk hafta 348 işlem gerçekleştirildi ve 100 bin dolarlık işlem hacmi kaydetti. Aradan geçen 9 yılın ardından Robocoin tarafından çalışmalar durduruldu ve yüksek ihtimalle söz konusu ilk ATM’de kullanımdan kaldırıldı. Fakat küresel anlamda önemli ölçüde benimsenen bu kripto para birimi için ATM’ler dünya genelinde 38 bin 804 adede ulaştı.

Günümüzde pek çok ülke tarafından Bitcoin’e karşı ılımlı bir yaklaşım sergilenmesi ve kullanım aracı olarak görülmesiyle beraber ATM’ler büyük bir ivme kazandı. BTC ATM’lerinin en çok kullanıldığı ülkeyse yüzde 88’le ABD oldu.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir