Bitcoin Ajandası

Bitcoin Blok Zinciri İçinde İlginç Bir Mesaj: Altını Düşürün
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Bitcoin Blok Zinciri İçinde İlginç Bir Mesaj: Altını Düşürün

Bitcoin Blok Zinciri İçinde İlginç Bir Mesaj: Altını Düşürün

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

Bitcoin blok zinciri içinde gizli anlam taşıyan mesajlardan evlilik tekliflerine ve hayata dair öğütlere kadar birçok mesaj yerleştiriliyor. Bitcoin’in Satoshi Nakamoto lakaplı kurucusunun ilk bloga yerleştirdiği, The Times 3 Ocak 2009 Şansölye Bankalar için İkinci Kurtarma Planının Eşiğinde, mesajı ise bu mesajların ilki ve en çok bilinenidir.

Bitcoin blok zinciri içindeki mesajın piyasada nasıl bir etki oluşturacağı ise zamanla belli olacak gibi görünüyor.

Bitcoin Blok Zinciri Mesajında Altın Uyarısı

Bitcoin Blok Zinciri Mesajında Altın Uyarısı
Bitcoin Blok Zinciri Mesajında Altın Uyarısı

Bitcoin’de 22 Ağustos Pazar günü Türkiye saati ile 12.08’de 696 bin 969’uncu blokta altınla ilgili bir mesaj yerleştirildi. Blogu çıkaran şirket ise Foundry USA madencilik. Yazılan mesajda, altını düşürün, uyarısı yer alıyor.

Bu mesajda altının seçilmesi tesadüf gibi görünmüyor. Bitcoin, altının şu sıra en büyük rakibi olarak görünüyor ve dijital altın olarak ifade ediliyor. 21 milyonluk sınırlı arzı ve çıkarılma miktarı ve en son tarih bilgisinin kesin olması, altına kıyasla Bitcoin’in en büyük avantajı olarak biliniyor.

Altın ve Bitcoin Savaşı

Doların yerinin de ayrı olması ile birlikte yatırımcıların en küçük bir krizde altına yönelmesi ve Bitcoin’in son yılardaki yükselişi, değerli metaller ile Bitcoin tartışmasını hareketlendirmiş görünüyor. Altını düşürün mesajı, dünyadaki büyük ekonomik krize karşın yükseliş göstermeyen altına ve yükselişte olan Bitcoin’e işaret ediyor.

2020 yılında kripto para sektöründeki en büyük yatırım şirketlerinden biri olan Grayscale, drop gold – altını düşürün – sloganıyla bir reklam kampanyası başlatmıştı.

Foundry USA, çıkarılan blok için toplam 6.25 BTC (315 bin dolar civarı) ödül sahibi oldu. Bitcoin haberimiz sırasında ise yaklaşık 50 bin 300 dolardan işlem görmeye devam ediyor.

Ocak ayında çıkarılan 666 bin 666’ıncı blokta da Kötülüğü kötülük ile değil, iyilik ile yen, mesajı konulmuştu. Hristiyanlıkta 666 sayısının şeytanı temsil etmesi üzerine İncil’de de geçen bu mesajın yazıldığı tahmin edilmişti.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir