Bitcoin Borsası Nedir?

Bitcoin Borsası Nedir?

Bitcoin
Ocak 30, 2021 tarafından Faruk Keresteci
110
Kripto para borsası, farklı kripto paraların takas işlemleri veya alım ve satım işlemleri için kullanılan platformlar olarak açıklanabilir. Bitcoin ve diğer kripto para çeşitleri bu platformlarda kullanılabilmektedir.
Bicoin Borsası Nedir?

Kripto para borsası, farklı kripto paraların takas işlemleri veya alım ve satım işlemleri için kullanılan platformlar olarak açıklanabilir. Bitcoin ve diğer kripto para çeşitleri bu platformlarda kullanılabilmektedir. Gerçek para birimleri kripto para borsalarında istenilen kripto para birimine çevrilebilmektedir. Bitcoin de bir kripto para çeşididir. Dolayısı ile her kripto para gibi kullanıcıların arz ve talepleri doğrultusunda değeri şekillenmektedir.

Bitcoin borsası, kullanıcıların bitcoin alıp satabilecekleri bir dijital pazar ortamı olarak ifade edilebilmektedir. Kripto para kullanıcıları, bu tarz borsa ortamlarında takas yapabilir veya alım ve satım gerçekleştirebilir. Kişilerin bitcoin borsasında yer alabilmeleri ve bu işlemleri gerçekleştirebilmeleri için bir bitcoin cüzdanlarının olması gerekmektedir. Bu cüzdana, banka hesaplarından direkt olarak para yüklemesi yapılarak bitcoin satın alınabilmektedir. Ayrıca kripto para birimleri arasında da dönüşüm işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Bitcoin Borsası Nedir?
Bitcoin Borsası Nedir?

Kripto para borsasında yer almak isteyen kullanıcıların, bitcoin ile işlem yapabilmesi için bahsi geçen borsaya kayıt olması gerekmektedir. Kişilerin kimliklerinin doğrulanması ve hesaplarına para aktarılması gerekmektedir. Böylelikle hesap aktif hale gelmektedir. Bu işlemlerin ardından kişiler bitcoin alım satımı gerçekleştirebilmektedirler.

Bitcoin borsasında, alıcılar ve satıcılar eşleşmektedir. Bitcoin fiyatları kullanıcılar tarafından belirlenmektedir. Alış emri veren ve aynı oranda satış emri veren kullanıcılar otomatik olarak eşleşmektedir. Bitcoin borsası, güncel borsa gibi düşünmek mümkündür. Kullanıcılar bitcoin almayı veya satmayı talep edebilmektedirler. Kullanıcılar, bitcoin satışı gerçekleştirirken çevrimiçi pazar ortamında en kazançlı satışı gerçekleştirmek istemektedir.


Türkiye’de Hizmet Veren Bitcoin Borsaları

Türkiye’de Hizmet Veren Bitcoin Borsaları
Türkiye’de Hizmet Veren Bitcoin Borsaları

Bitcoin’in yaygınlaşmaya başlaması ve dikkat çekmesi ile birlikte ülkemizde de birçok kişi bitcoin borsasına adım atmaya karar vermiştir. Dolayısı ile kripto para borsasının cazip hale gelmesiyle birlikte bitcoin borsalarında da artış yaşanmıştır. Bitcoin ile işlem yapabilmek için kurulmuş birçok farklı bitcoin borsası bulunmaktadır. Bu aşamada en iyi bitcoin borsalarını seçmek oldukça önemli bir konudur. Bu da bitcoin borsasının gerçekleştiği platformun, sorunsuz ve hızlı işlemlere izin vermesi ile mümkün olabilmektedir.

Ayrıca, kullanıcı sayısının artması bitcoin borsalarına olan ihtiyacı da arttırmaktadır. Ancak, çeşitli problemlerin oluşmaması için güvenlik önlemlerinin iyi alınmış olması gerekmektedir. Aksi halde, en ufak bir güvenlik açığının oluşması halınde hacklenme olayları yaşanabilmektedir. Bu sebeple, bitcoin borsasında yer almak isteyen yeni kullanıcıların iyi bir platform seçmesi önemli bir konudur. Bu sayede herhangi bir tehlike söz konusu olmadan, rahatlıkla bitcoin ile işlem gerçekleştirilebilmektedir.


Ülkemizde kullanılan ve güvenlik açısından herhangi bir sorun yaratmayan bitcoin borsaları şu şekilde sıralanabilmektedir;

StormGain

StormGain
StormGain

Bu platform ile bitcoin kazanmak için bilgisayar veya telefon kullanmaya gerek yoktur. Bu sistem ile belirli zaman aralıklarında çıkarılan bitcoinler, katılımcı kişi sayısına bölünmektedir. Her kişinin hakkı kendi bitcoin hesabına gönderilmektedir. Her kişinin hesabındaki bitcoin miktarı 10 USDT olduğunda para çekilebilmektedir. Bu platformun sunduğu komisyonlar diğer birçok platforma göre çok daha avantajlıdır. Bu sayede alım satım işlemlerinde çok daha kazançlı olunmaktadır.

eToro

eToro
eToro

İyi bir yatırım platformu olarak bilinen bu platform, deneyimli kullanıcıların yeni katılan kullanıcılara bilgi aktarımı imkanını sunmaktadır. Bu borsa platformunun desteklediği birçok kripto para çeşidi bulunmaktadır. Yatırımcılar için güvenli yatırıma dair eğitim programı sunan bu platform oldukça güvenlidir. Ayrıca FCA CySEC tarafından da denetlendiği bilinmektedir. Kullanımı kolay ve kendini kanıtlamış bir bitcoin borsasıdır. En çok tercih edilme sebepleri de bunlardır.

OKEx

OKEx
OKEx

En iyi kripto para borsaları denildiğinde akla ilk gelen platformlardan biri olan OKEx, güvenilirliğini kanıtlamış bir platformdur. Birçok farklı kripto çeşidini desteklemektedir. Global bir platform olan OKEx, ülkemizde de çok sık tercih edilen bir kripto para borsası olarak bilinmektedir. Dolayısı ile borsaya Türk parası yatırmak da mümkündür. Ancak bu tarz hizmetlerin komisyon miktarları OKEx için oldukça fazladır. Bu da bir dezavantaj olarak ifade edilebilmektedir. Bu platformda güçlü bir Türkiye platformu bulunmaktadır.

Binance

Binance
Binance

Kısa bir zaman dilimi içinde büyük bir başarı yakalayan Binance, kullanıcılar tarafından çok sık tercih eidilen bir bitcoin borsası platformudur. Birçok kullanıcının bu platformda işlem yaptığı bilinmektedir.Ancak geçmişte bu platformda yaşanan hack saldırıları, bu bitcoin borsası platformu için endişe verici hale gelmektedir. Dolayısı ile dönem dönem yaşanan bu sorunlar güven problemi yaratmaktadır. Çok sayıda kripto paranın alım ve satım işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca mobil uygulamasının oldukça kullanışlı ve hızlı olduğu bilinmektedir. Yine bu platform için de Türk parası yatırma işleminin oldukça yüksek komisyonları bulunmaktadır.

Paribu

Paribu
Paribu

Bu kripto para borsası çok eski olmamakla birlikte etkin bir hizmet sunan platformdur. Yerel bir platform olup kullanımı oldukça kolaydır. Bu durum da Paribu’yu cazip hale getirmektedir. Ayrıca en önemli avantajı, ülkemizde çok fazla yatırımcısı olan Holochain gibi kripto paraları destekler özellikte olmasıdır.


Yurtdışında Hizmet Veren Bitcoin Borsaları

Yurtdışında Hizmet Veren Bitcoin Borsaları
Yurtdışında Hizmet Veren Bitcoin Borsaları

Yurtdışında da hizmet veren birçok farklı bitcoin borsası bulunmaktadır. Ancak çok sık tercih edilen ve birçok avantajları bulunan borsalar diğerleri arasından sıyrılmaktadır. Bu borsalar şu şekildedir;

Binance

İşlem hacmi en fazla olan borsalardan biri olan Binance, sunduğu avantajlar sebebi ile çok sık tercih edilmektedir. Ayrıca, bitcoin forklarından doğan yeni kripto paraların hemen verilmesi ve hesaba katılması gibi bir avantaj da bu platformun çok sık tercih edilme sebepleri arasında yer almaktadır. Ayrıca bazı durumlarda çeşitli kampanyalar da söz konusu olabilmektedir. Belirli bir işlem limiti aşılmadıkça kimlik onayı istenmemektedir.

HitBTC

HitBTC
HitBTC

Bu bitcoin borsasında da Binance borsasında olduğu gibi belirli bir limite kadar işlem sınırı ile kimlik onayı istenmemektedir. Birçok farklı kripto parayı desteklemektedir. Ayrıca kullanıcılara deneyim sağlayabilmeleri için demo olarak da sunulmaktadır.


Kapsamlı Al/Sat Emirlerine İzin Veren Bitcoin Borsası

Kapsamlı Al/Sat Emirlerine İzin Veren Bitcoin Borsası
Kapsamlı Al/Sat Emirlerine İzin Veren Bitcoin Borsası

Hem ülkemizde hem de yurt dışında hizmet veren bitcoin borsalarının birçoğu kapsamlı alım ve satım işlemlerine izin vermektedir. Sunulan avantajlar ve alım satım işlemlerinin güvenlikli bir şekilde gerçekleştirilmesi de bu bitcoin borsalarının çok sık tercih edilme sebepleri. Ayrıca bu borsaların her birinin kendi için birçok avantajı da bulunmaktadır.

Bu içeriği Bitcoin Ajandası'nda sizin için hazırladık. Platformumuzda sizin için kripto para okuryazarlığını daha iyi noktaya getirmek, ilk defa kripto para yatırımı ya da madenciliğine yapacak kişilerin temel bilgi seviyesine ulaşmasını sağlamak amacıyla Türkçe içerikleri üretiyor, Türkçe'ye çevirilerini hazırlayarak yayınlıyoruz. Bizi Instagram'da @bitcoinajandasi profilimizden takip edebilirsiniz.

Binance Banner

Yorum Ekle