Bitcoin Bozdurma Nasıl Yapılır?

Bitcoin Bozdurma Nasıl Yapılır?

Bitcoin
Ocak 30, 2021 tarafından Berkay Güzelsoy
239
Bitcoin bozdurma, bitcoin borsası içindeki kullanıcıların sahip oldukları bitcoinleri, gerçek yaşamda kullanılan para birimlerine çevirme işlemi olarak bilinmektedir.
bitcoin-bozdurma-nasil-yapilir

Bitcoin bozdurma, bitcoin borsası içindeki kullanıcıların sahip oldukları bitcoinleri, gerçek yaşamda kullanılan para birimlerine çevirme işlemi olarak bilinmektedir. Kripto paraların herhangi bir yönetim şeklinin olmaması, bu paraların direkt olarak bankalar aracılığı ile bozudurulabilmesini engellemektedir. Dolayısı ile kullanıcılar sahip oldukları bitcoinlerini, kripto para borsası yapan platformlar aracılığı ile bozdurabilmektedir.

Kullanıcıların sistem aracılığı ile satış emri vermesi karşılığında alış emri olan kullanıcı ile eşlemleri durumunda bitcoin bozdurma işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Burada mevcut bitcoinler, satıcının istediği şekilde para birimine çevrilebilmektedir. Ardından satın alan kullanıcı, satıcının hesabına parayı havale veya EFT yolu ile göndermektedir. Daha kısa bir zaman içinde gerçekleşmesinden dolayı bu tarz işlemler için kullanıcılar genellikle havale işlemini kullanmaktadırlar.

Yüklü miktarda bitcoin sahibi olan kişiler ise, sahip oldukları bitcoinleri elden bozdurmaktadır. Çünkü banka hesapları arasında yüklü bir para transferinin gerçekleştirilmesi dikkat çekebilmektedir. Bitcoin’in herhangi bir merkeze bağlı olmaması dolayısı ile bu durum problem yaratabilmektedir. Hesaplar arasında gerçekleşen yüklü para transferleri merkez bankası tarafından incelendiği için bu tarz durumlarda kullanıcılar bozdurdukları bitcoinlerin gerçek para karşılığını elden almaktadır. Ancak bu da riskli olabilmektedir. Kötü niyetli kullanıcılar sahte para ile bitcoin satıcılarını dolandırabilmektedir. Satıcı ve alıcı arasında anlaşma sağlandıktan sonra, alıcının parasını bankadan çekmesi işleminin iki taraf bir aradayken gerçekleştirilmesi daha güven verici olacaktır. Ayrıca, kullanıcıların görüşmelerini banka ortamlarında gerçekleştirmeleri tavsiye edilmektedir. Bu sayede de güvenlik sağlanmış olmaktadır.

Bitcoin bozdurma işlemlerinde yurt dışında bulunan kullanıcılar ile de alım satım işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Yurt dışındaki kullanıcının banka hesabına para aktarımı yapılacak sistemler de mevcuttur. Ancak bu durum yalnızca bazı ülkeler ile sınırlı tutulmaktadır. Ayrıca, bu yöntemde belirli işlem limitlerinin olduğu da bilinmektedir. Bunlara ek olarak bitcoin bozdurma işlemi, sanal para ödemesi şeklinde de olabilmektedir. Bu yöntem oldukça yaygındır. Kişiler sahip oldukları bitcoinleri, ona karşılık gelen miktarda ve kullandıkları sanal paraya çevrilmiş şekilde almaktadırlar.


Bitcoin’in Dolara Çevrilmesi

Bitcoin’in Dolara Çevrilmesi
Bitcoin’in Dolara Çevrilmesi

Her para birimi gibi bitcoin gibi kripto para birimlerinin de değerlerideki değişim güncellenmektedir. Bu işlemi gerçekleştiren ve güncel verileri kullanan birçok farklı döviz dönüştürücü bulunmaktadır. Ayrıca bu sistemlerin mobil uygulamaları da bulunmaktadır. Bu uygulamaların sunduğu birçok farklı özellik bulunmaktadır. Döviz dönüştürücüler sayesinde çeşitli interaktif grafiklere de ulaşılabilmektedir. Bu uygulamalar kullanılarak, kullanıcılar sahip oldukları bitcoin miktarının kaç dolara karşılık geldiğini hesaplayabilmektedir. Alım satım işlemleri de istenilen para birimi karşılığında gerçekleşmektedir.


Bitcoin’in Türk Lirası’na Çevrilmesi

Bitcoin’in Türk Lirası’na Çevrilmesi
Bitcoin’in Türk Lirası’na Çevrilmesi

Her para birimi gibi bitcoin gibi kripto para birimlerinin de değerlerideki değişim güncellenmektedir. Bu işlemi gerçekleştiren ve güncel verileri kullanan birçok farklı döviz dönüştürücü bulunmaktadır. Ayrıca bu sistemlerin mobil uygulamaları da bulunmaktadır. Bu uygulamaların sunduğu birçok farklı özellik bulunmaktadır. Döviz dönüştürücüler sayesinde çeşitli interaktif grafiklere de ulaşılabilmektedir. Bu uygulamalar kullanılarak, kullanıcılar sahip oldukları bitcoin miktarının kaç Türk Lirası’na karşılık geldiğini hesaplayabilmektedir. Alım satım işlemleri de istenilen para birimi karşılığında gerçekleşmektedir.


Bitcoin Bozdurma İşleminde Limit Var mı?

Bitcoin Bozdurma İşleminde Limit Var mı?
Bitcoin Bozdurma İşleminde Limit Var mı?

Bitcoin alma ve bozdurma işlemlerinde bazı limitler söz konusudur. Öncelikli olarak, işlemlerin gerçekleştirilebilmesi için kullanıcıların bitcoin hesaplarının aktif hale getirilmesi gerekmektedir. Bunun yanında kişilerin kendi isimlerine açılmış bir hesapları bulunması gerekmektedir. Bitcoin cüzdanı ile işlem yapılabilmesi için bu cüzdana para aktarımı yapılması gerekmektedir. Bu işlem de ancak bitcoin hesapları doğrulanmış olan kişilerin yine kendi adlarına açılan banka hesaplarından olabilmektedir.

Para yatırma işlemleri havale veya eft yöntemi ile gerçekleştirilebilmektedir. İşlemlerin daha hızlı gerçekleşmesi dolayısı ile genellikle havale yöntemi tercih edilmektedir. Havale yöntemleri anlaşmalı bankalar tarafından 7/24 gerçekleştirilebilirken, eft yöntemi ile para transferi mesai saatleri içinde ve daha uzun bir zamanda gerçekleştirilir.

Bitcoin alma limitleri değerlendirildiğinde, en az 10 tl ile bitcoin alınabileceği görülmektedir. Ayrıca, tek seferde alınabilecek en fazla bitcoin miktarı ise 100,000 TL’lik bitcoindir. Bunun yanında bitcoin alım işlemlerinin gerçekleşmesinin ardından yeniden bitcoin alınabilmektedir.

Bitcoin bozdurma işlemlerinde de bazı limitler bulunmaktadır. Bu limitler şu şekilde sıralanabilmektedir;

Bozdurulabilecek en az miktardaki bitcoin 0.0005 BTC kadardır.

Tek seferde gerçekleştirilecek en fazla bitcoin limiti 0.5 BTC kadardır.

Aynı alım işlemlerinde olduğu gibi, bozdurma işleminin gerçekleştirilmesinden sonra da yeniden bitcoin bozdurma işlemi yapılabilmektedir.


Bitcoin’in Banka Hesabına Transferi

Bitcoin’in Banka Hesabına Transferi
Bitcoin’in Banka Hesabına Transferi

Kişilerin herhangi bir yerleşik bankada adlarına açılmış banka hesaplarına bitcoin transferi gerçekleştirme imkanları bulunmaktadır. Belirli limitler dahilinde bu işlem gerçekleştirilebilmektedir. Bitcoin’in banka hesabına transfer işlemleri istenilen para birimine çevrilmesi ile gerçekleştirilebilmektedir.

Bitcoin’in banka hesabına transfer işlemlerinde farklı yöntemler kullanılabilmektedir. Sahip olunan bitcoin miktarı Türk lirasına çevrilerek istenilen banka hesabına aktarılabilmektedir. Bu işlem için de bitcoini Türk lirasına çeviren bitcoin borsaları kullanılabilmektedir. Çeviri işleminin yapılacağı platformun seçiminde işlem hacmi, komisyon oranları ve güvenlik oldukça önemlidir. Bu sebeple bu noktaların iyi bir şekilde araştırılması ve buna göre seçim yapılması gerekmektedir.

Farklı bitcoin borsası platformlarının farklı komisyon limitleri bulunmaktadır. Detaylar incelenerek, en uygun platformun seçim işlemi gerçekleştirilebilir. Ayrıca farklı para birimleri ile çevrim işlemi gerçekleştirilerek banka hesabına aktarım da sağlanabilmektedir. Burada TL cinsinden bir çevrim işlemi gerçekleştirilecek ise ülkemizde hizmet veren kripto para borsalarını kullanmak çok daha güvenli olacaktır.

Bu içeriği Bitcoin Ajandası'nda sizin için hazırladık. Platformumuzda sizin için kripto para okuryazarlığını daha iyi noktaya getirmek, ilk defa kripto para yatırımı ya da madenciliğine yapacak kişilerin temel bilgi seviyesine ulaşmasını sağlamak amacıyla Türkçe içerikleri üretiyor, Türkçe'ye çevirilerini hazırlayarak yayınlıyoruz. Bizi Instagram'da @bitcoinajandasi profilimizden takip edebilirsiniz.

Binance Banner

Yorum Ekle