Bitcoin Cash Nedir? Nasıl Alınır? Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin Cash Nedir? Nasıl Alınır? Madenciliği Nasıl Yapılır?

Kripto Para
Mart 15, 2021 tarafından Fersah Yılmaz
80
Bitcoin cash, bitcoin ağı üzerinden ayrılarak geliştirilen bir kripto para birimi olarakbilinmektedir. 2017 yılında geliştirilmiş ve piyasaya sunulmuştur. En az bitcoin kadar dikkat çeken ve işlem gören kripto paralardan biri olarak dikkat çekmektedir.
Bitcoin Cash Nedir? Nasıl Alınır? Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin sistemi dahilinde gerçekleştirilen işlemlerin kaydedilmesi durumu bu işlemlere belirli bir limit sınırlaması getirmiştir. Bunun bir sonucu olarak da gerçekleştirilen işlemlerin hızlarında yavaşlama meydana gelmiştir. Bitcoin cash, işlem hızının azalması ve diğer olumsuzlukların giderilmesi hedeflenerek geliştirilmiştir. Böylece, para alım, satım ve transfer işlemlerinin daha hızlı gerçekleştirilmesi sağlanmıştır.

Bitcoin Cash Nedir? Nasıl Alınır? Madenciliği Nasıl Yapılır?
Bitcoin Cash Nedir? Nasıl Alınır? Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoinin bir çok avantajlı yanları dışında bazı olumusz özellikleri de gündeme gelmiştir. Ancak, bitcoinin herhangi bir yönetime dahil olmayan merkeziyetsiz yapısı, bahsi geçen bu olumsuzlukların ortadan kaldırılmasını engellemektedir. Merkeziyetsizlik özelliği kötüye kullanımın engellenmesi için geliştirilen bitcoin sisteminde, zaman içinde kullanıcı sayısının artması ile birlikte olumsuz durumlar da artış göstermiş ve problem haline gelmiştir. Bu durumun bir sonucu olarak da, kripto para geliştiricileri bitcoin ağı üzerinden yeni bir kripto para geliştirmeye başlamıştır.

Kripto parasının geliştirilmesi ve ilk ortaya çıkışı ile birlikte, sistemde yer alan kullanıcıların hesaplarına, sahip oldukları bitcoin miktarları kadar tanımlanmıştır. Bitcoin işlem hızlarındaki düşüşün önlenmesi için bloklardaki işlem kaydını arttırmış ve buna karşılık işlemlerin daha kolay ve çabuk gerçekleştirilmesini sağlamıştır. Kripto para borsalarında bitcoin ile gerçekleştirilen işlemler de aynı diğer kripto paralarda olduğu gibidir. İşlem yapabilmek için bir cüzdana sahip olmak gerekmektedir. Bu cüzdan aracılığı ile alım ve satım işlemleri gerçekleştirilmektedir. Ayrıca bitcoin de olduğu gibi, bitcoi sisteminde de madencilik yapılarak kazanılabilme imkanı bulunmaktadır.

Avantajları Nelerdir?

Bitcoin Cash’in Avantajları Nelerdir?
Avantajları Nelerdir?

Bitcoin cash değerlendirildiğinde, sağladığı en temel avantaj daha hızlı ve kolay işlem gerçekleştirilmesine izin vermesidir. Bitcoin cash sisteminde işlem gören blokların kapasitesi, bitcoin sistemine göre 8 MB olarak değiştirmesi neticesinde, çok daha hızlı bir onay süreci geliştirilmiştir. Bitcoin sisteminde yer alan SegWit protokolü, sisteminden kaldırılmıştır. Bu sayede, işlem ve blok kapasitesi arttırılmıştır. Sahip olduğu bu özellikler sayesinde, kripto para borsaları arasında en çok işlem gören kripto paralardan biri olarak bilinmektedir. İşlem kapasitesi, hızı ve oldukça güvenlikli yapısı sayesinde bitcoin cash, çok fazla kullanıcıya yayılmıştır.

Bitcoin ve Bitcoin Cashin Ortak Özellikleri

Bitcoin ve Bitcoin Cashin Ortak Özellikleri
Bitcoin ve Bitcoin Cashin Ortak Özellikleri

Dijital parası, bitcoin ağından ayrılarak geliştirilmiştir. Bu sebeple, bicoine oldukça benzer özellikler göstermektedir. Bitcoin sisteminin barındırdığı bazı sorunlar ve meydana gelen olumsuzlukların ortadan kaldırılmasına yönelik geliştirilen bitcoin, bu özelliği dışında bitcoin ile ortak özelliklere de sahiptir.  Kripto parasında da aynı bitcoinde olduğu gibi bir sistem yer almaktadır. Bunun yanında;

  • Hem bitcoin için hem de bitcoin cash için madencilik işlemi gerçekleştirilerek kripto para kazanma imkanı bulunmaktadır.
  • Her iki kripto para birimi için de oldukça güvenli bir sistem olduğundan söz edilebilmektedir.

Bitcoin ve Bitcoin Cashin Farkları

Bitcoin ve Bitcoin Cashin Farkları
Bitcoin ve Bitcoin Cashin Farkları

Bitcoin sisteminden ayrılarak geliştirilmiş olduğu için elbette ortak özellikler söz konusudur. Ancak burada amaç, bitcoinin olumsuz özelliklerinin ortadan kaldırılması olduğu için benzer özelliklerin yanı sıra farklılıklar da bulunmaktadır. Kripto paralar her ne kadar aynı amaç ile ortaya çıkış gösterse de, benzer yanları olduğu kadar her birinin farklı özellikleri ve hizmetleri de bulunmaktadır. Bitcoin ve bitcoin cashin farkları şu şekilde sıralanabilir;

  • Bitcoin cash, bitcoin ile kıyaslandığında çok daha hızlı ve daha ucuz bir işletim sistemi sunmaktadır.
  • Bitcoin ağından ayrılarak geliştirilmiş olsa bile, kendi içinde farklı bir kripto para birimidir. Bu sebeple kendi özelliklerini taşımakta ve kullanıcılara sunmaktadır.
  • Bitcoinin blok limitleri 1 MB olarak belirlenmiştir. İlem limitlerini genişleterek, 8 MB gibi bir limit sunmaktadır. Bu da kullanıcılar için oldukça avantajlı bir durumdur. Bu sayede gerçekleştirilen işlemler çok daha kolay ve hızlı bir şekilde tamamlanmaktadır. Dolayısı ile, bitcoin cash cazip bir hale geldiği için kullanıcılar tarafından ilgi görmektedir.
  • Bitcoin SegWit protokolünü kullanmaktadır. Bitcoin Cash ise geliştirilerek piyasaya sunulduğu dönemde bu protokolü sistemine dahil etmemiştir.

Bitcoin Cash Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin Cash Madenciliği Nasıl Yapılır?
Bitcoin Cash Madenciliği Nasıl Yapılır?

Madencilik işlemi, kripto para birimleri içinde oldukça sık tercih edilen bir işlemdir. Bu sayede kullanıcılar, sistemde yer alan matematiksel formüller ile oluşturulmuş şifreleri, sahip oldukları ekipmanlar yardımı ile çözmektedir. Bu durum sonucunda, çözülen her şifre için, kripto para madenciliği yapan kullanıcı kripto para ödülü kazanmaktadır. Her kripto para birimi için olduğu gibi, bitcoin cash için de madencilik önemli bir faktör olarak öne çıkmaktadır. Bitcoin blockchain sistemi aracılığı ile işlem gören bir kripto para birimidir. Sistemin sürekliliği ve güvenliği için önemlidir.

Madencilik işleminin gerçekleştirilebilmesi için kullanıcıların sahip oldukları kripto paraları saklamak veya depolamak adına bir cüzdan oluşturmaları gerekmektedir. Bu cüzdanlara, kripto para borsaları aracılığı ile sahip olunabilmektedir. Ayrıca, teknolojinin ilerlemesi ve birçok kişinin madencilik işi ile uğraşması, bu amaçla kullanılan ekipmanların değerini ve kapasitesini arttırmaktadır. Bu sebeple, iyi bir donanıma sahip ekipmana sahip olmak madencilik işlemi için oldukça önemlidir.

Madencilik işleminde oluşturulan her blok başına ödül kazanılmaktadır. Bitcoin Cash blokları boyutları 8 MB gibi bir boyuta sahiptir. Bu durumda, blok oluşturmak için daha fazla işlemci gücü ve daha fazla enerjiye ihtiyaç duyulmaktadır. Bitcoin Cash madenciliğini bireysel olarak veya bir havuza dahil olarak yapabilme imkanı bulunmaktadır. Blok tamamlama işleminin zorlu bir süreç olmasından dolayı eğer yeterli ekipmanınız bulunmuyorsa bir havuza dahil olarak madencilik yapmak çok daha mantıklı bir yol olabilmektedir.

Bu içeriği Bitcoin Ajandası'nda sizin için hazırladık. Platformumuzda sizin için kripto para okuryazarlığını daha iyi noktaya getirmek, ilk defa kripto para yatırımı ya da madenciliğine yapacak kişilerin temel bilgi seviyesine ulaşmasını sağlamak amacıyla Türkçe içerikleri üretiyor, Türkçe'ye çevirilerini hazırlayarak yayınlıyoruz. Bizi Instagram'da @bitcoinajandasi profilimizden takip edebilirsiniz.

Binance Banner

Yorum Ekle