Bitcoin Cüzdanı Çeşitleri

Bitcoin Cüzdanı Çeşitleri

Bitcoin
Şubat 9, 2021 tarafından Faruk Keresteci
206
Bitcoin cüzdanları, kişilerin sahip oldukları bitcoinleri biriktirmelerine yarayan bir araç olarak tanımlanabilmektedir. Kripto para borsasında yer alan kullanıcıların bitcoin cüzdanlarına sahip olmaları gerekir. Alım, satım ve takas işlemleri ancak bu yol ile gerçekleştirilebilmektedir.
Bitcoin Endeksi Nedir?

Bitcoin cüzdanı, kişilerin sahip oldukları bitcoinleri biriktirmelerine yarayan bir araç olarak tanımlanabilmektedir. Kripto para borsasında yer alan kullanıcıların bitcoin cüzdanlarına sahip olmaları gerekir. Alım, satım ve takas işlemleri ancak bu yol ile gerçekleştirilebilmektedir. Ayrıca yalnızca bitcoin için değil diğer kripto para birimleri için de aynı durum geçerlidir. Bitcoin cüzdanları sayesinde, kripto para borsasında yer alan kullanıcıların sahip oldukları bu dijital para birimleri güvenli bir şekilde saklanmaktadır.

Bitcoin cüzdanları farklı cihazlar aracılığı ile kullanılabilmektedir. Ayrıca bu cüzdanların farklı çeşitleri de bulunmaktadır. Masaüstü cüzdan, paper yani kâğıt cüzdan, online yani web cüzdan ve donanım cüzdan olmak üzere, 4 ayrı bitcoin cüzdanı ile karşılaşmak mümkündür. Her biri farklı kullanım imkanları ve avantajları sunmaktadır.

Bitcoin cüzdanlar kaydolunan kripto para borsalarında, kayıt sırasında alınmaktadır. Kripto para borsası platformlarından herhangi birine kaydolunmasının ardından, kişiler kredi kartı bilgilerini sisteme girerek bir bitcoin cüzdanı satın alabilmektedirler. Bu sayede sahip olunan bitcoinleri bitcoin cüzdanlarında güvenli bir şekilde depolanmaktadır. Bahsedildiği gibi birçok farklı bitcoin cüzdan çeşidi bulunmaktadır. Bu sebeple, bitcoin cüzdanı almadan önce, cüzdan çeşidine karar vermek önemli bir detaydır.

Her bitcoin cüzdanı kendi içinde farklı avantajlara sahiptir. Her birinin farklı özellikleri mevcuttur. Kullanıcıların bir bitcoin cüzdanına sahip olması, kripto para birimleri ile işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilmeleri anlamına gelmektedir. Ayrıca bitcoin veya kripto para cüzdanlarının sunduğu en önemli avantaj güvenliktir. Kullanıcılar bu sayede sahip oldukları kripto paraları hırsızlık eylemlerinden koruyabilmektedir.

cuzdan cesitleri
Cüzdan Çeşitleri

Doğru bitcoin cüzdanı seçerken kullanıcıların bazı detayları değerlendirmeleri gerekmektedir. Yatırım için mi bitcoin cüzdanı kullanılacak? Yalnızca evden mi erişim sağlanacak? Veya yalnızca kripo para ile işlem yapmak için mi kullanılacak? Bu tarz soruların değerlendirilmesi ile birlikte doğru bir bitcoin cüzdanı seçimi kolaylaşacaktır.

Bitcoin Masaüstü Cüzdan

Bitcoin Masaüstü Cüzdan
Bitcoin Masaüstü Cüzdan

Masaüstü bitcoin cüzdanları, adından da anlaşılacağı gibi masaüstü bilgisayarlara veya dizüstü bilgisayarlara kurulan programlar aracılığı ile kullanılabilmektedir. Donanım bitcoin cüzdanlardan sonra en güvenilir bitcoin saklama ve depolama yönteminin masaüstü bitcoin cüzdanlar ile sağlandığı bilinmektedir. İnternet bağlantısının kesildiği bilgisayarlardan bitcoin cüzdanına erişim kesilmektedir. Dolayısı ile bitcoin çalınması gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Bu sayede kullanıcılar sahip oldukları bitcoinlerini oldukça güvenli bir şekilde depolayabilmektedir.

Bitcoin Paper (Kağıt) Cüzdan

Bitcoin Paper (Kağıt) Cüzdan
Bitcoin Paper (Kağıt) Cüzdan

Bitcoin kağıt cüzdanlar, bitcoin saklamanın ve depolamanın en güvenli yoludur. Bu bitcoin cüzdanı offline cüzdan olarak da bilinmektedir. Yani kullanıcıların bir dijital para cüzdanları bulunmaktadır ancak bu cüzdanın internet bağlantısı ile herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır. Offline olduğu için hacklenmesi ve ulaşılmasının imkanı bulunmamaktadır. Özellikle çok fazla miktarda bitcoine sahip kullanıcılar için kağıt cüzdanların kullanılması önerilmektedir.

Kağıt cüzdanlar cold storage olarak isimlendirilen bir soğuk depolama biçimidir. Yani kullanıcının özel anahtarının hiçbir zaman internet bağlantısı olan bir bilgisayar ile alakası bulunmamaktadır. Bu da mevcut bitcoinleri güvende tutmanın en iyi yoludur. Kağıt cüzdan kullanıcının kendisi tarafından oluşturulmaktadır. Dolayısı ile kendisi tarafından oluşturulmayan hiçbir kağıt cüzdanı bir kullanıcı kullanamamaktadır.

Bitcoin Online (Web) Cüzdan

Bitcoin Online (Web) Cüzdan
Bitcoin Online (Web) Cüzdan

Web bitcoin cüzdanları internet siteleri aracılığı ile oluşturulan bitcoin cüzdanlarıdır. Bu sayede internet erişiminin olduğu her yerde bu siteler aracılığı ile bitcoin işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Web cüzdanları için özel anahtarlar, hizmet sunan platformlar tarafından saklanmaktadır. Sunucu devamlı olarak online durumda ve bir başkası tarafından kontrol edilmektedir.

Bitcoin cüzdanlarının mobil erişimleri de söz konusu olabilmektedir. Kullanıcıların telefonlarındaki işletim sistemlerine göre belirlenen programlar aracılığı ile bitcoin cüzdanı kullanılabilmektedir. Ancak bu yöntem, bitcoin cüzdanları içinde en güvensiz bitcoin depolama şeklidir. Bu sebeple çok fazla kullanılmamakla birlikte önerilmemektedir.

Donanım Bitcoin Cüzdanları

Donanım Bitcoin Cüzdanları
Donanım Bitcoin Cüzdanları

Donanım cüzdanları, kullanıcıların fiziksel olarak yanlarında taşıyabilecekleri cüzdanlardır. Bunlar usb bellek veya daha farklı araçlar olabilmektedir. Bitcoinler bu cihazlar içinde depolanmaktadır. Bitcoin hırsızlığının engellenebilmesi için oldukça güvenli bulunan bir cüzdan çeşididir. Dolayısı ile en çok tavsiye edilen bitcoin depolama yöntemi budur.

Fiziksel yani donanım cüzdanlarında bitcoinler özel anahtar olmadan kullanılamamaktadır. Dolayısı ile hırsızlık ya da kötüye kullanımın önüne geçilmektedir. Ayrıca offline alım ve satım işlemlerinde de oldukça kullanışlı olmaktadırlar. Ancak bitcoin henüz birçok ülkede yasal bir düzenleme dahilinde olmadığı için bu tarz fiziksel bir saklama yönteminin sahtecilik olarak değerlendirilebilmesi de söz konusu olabilmektedir.

Bu içeriği Bitcoin Ajandası'nda sizin için hazırladık. Platformumuzda sizin için kripto para okuryazarlığını daha iyi noktaya getirmek, ilk defa kripto para yatırımı ya da madenciliğine yapacak kişilerin temel bilgi seviyesine ulaşmasını sağlamak amacıyla Türkçe içerikleri üretiyor, Türkçe'ye çevirilerini hazırlayarak yayınlıyoruz. Bizi Instagram'da @bitcoinajandasi profilimizden takip edebilirsiniz.

Binance Banner