Bitcoin Ajandası

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bitcoin
  4. »
  5. Bitcoin Dominance Nedir?

Bitcoin Dominance Nedir?

Berkay Güzelsoy Berkay Güzelsoy - - 6 dk okuma süresi
1718 0
Bitcoin Dominance Nedir?

İlk geliştirildiği dönemden beri, bitcoin kripto paralar içinde en ön planda olandır. Hem ilk kripto para oluşu hem de muazzam bir sisteme sahip oluşu bitcoinin kısa bir zamanda çok geniş bir alana yayılmasına sebep olmuştur. Bu sayede birçok kullanıcı bitcoin yatırımı yapmaya başlamıştır. Günümüzde de bu popülerlik korunarak, bitcoin varlığını devam ettirmektedir. Piyasada 6 binden fazla kripto para olmasına rağmen, hiçbir kripto para bitcoin kadar ön planda olamamıştır. Yatırımınızı doğru yönetmek, gelecek dönemlerdeki bitcoin yatırımlarınıza doğru karar vermek için anlamanız ve bilmeniz gereken önemli terimlerden bir tanesi de Bitcoin Dominance’dir. Bitcoin dominanceyi daha iyi anlamak için içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Bitcoin Piyasa Hakimiyeti olarak isimlendirilen dominance, bitcoinin sahip olduğu piyasa değerinin kripto para piyasasının genel değerine oranı olarak ifade edilmektedir. Bitocin dominance, bir veri olarak ifade edilmektedir. Daha önceki yılların istatistikleri değerlendirildiğinde, 2013 yılındaki bitcoin hakimiyetinin %96’nın üzerinde olduğu bilinmektedir. Buna karşın, bitcoin hakimiyetinin 2018 yılında %32’ye kadar gerilediği görülmektedir. Yaşanan bu gerilemenin temelinde, ethereum da dahil olmak üzere, diğer kripto paraların birçoğunun değer kazanmış olması söylenmektedir.

Bitcoin Dominance: Piyasa Hakimiyetindeki Değişimlerin Ne Gibi Etkileri Vardır?

bitcoin dominance
Bitcoin Dominance: Piyasa Hakimiyetindeki Değişimlerin Ne Gibi Etkileri Vardır?

Kripto para piyasasında, bitcoin dışındaki diğer kripto paraların değer kazandığı ve bu kripto paralara yönelik yoğunluğun arttığı dönemlerde, bitcoinin piyasa hakimiyeti azalmaktadır. Bitcoine alternatif olarak geliştirilen altcoinlerin daha çok tercih edildiği dönemlerde, bitcoin alım ve satım oranları azaldığı için dolayısı ile değeri de azalmaktadır. Bu durum altseason olarak isimlendirilmektedir. Piyasa hakimiyeti verileri, kullanıcıların alım ve satım işlemlerine yönelik stratejiler hakkında net bir bilgi vermese de, bahsi geçen kripto paraların piyasadaki gidişatları ile alakalı fikir verebilmektedir. Bitcoin dijital parasının piyasa hakimiyeti oranı %60’ın altında düştüğü dönemlerde, diğer kripto paraların hacimlerinde artış gözlemlenmektedir. Bu durumun da kripto para piyasasında olumlu sonuçlara yol açtığı belirtilmektedir.

Bitcoinin Piyasa Hakimiyetinin Artmasının Sebebi Nedir?

Bitcoinin piyasa hakimiyetinin artmasının ana sebebi, bitcoin değerinin artması sebebiyle kullanıcıların bu alanda yatırım yapmaya başlaması ve bunun sonucunda da diğer kripto paraların değer kaybetmesidir. Dijital paralara yapılan yatırım bitcoine yöneldiğinde, dolayısı ile bitcoinin piyasa hakimiyeti artmaktadır. Kullanıcıların bitcoine yatırım yapması ve kripto para borsalarına dahil olması ile birlikte bu hakimiyet artışı devamlılığını korumaktadır.

Bitcoinin piyasada geniş bir alana yayılması ve çok fazla yatırımcıya sahip olması sebebi ile kripto para piyasasının bitcoin tarafından yönlendirildiği ve yönetildiği belirtilmektedir. Bitcoin değerinin artması ve sunulan avantajlı hizmetler, bitcoin kullanımının artmasına sebep olmaktadır. Ayrıca, bitcoine olan talep artışı, kullanıcıların daha riskli kripto paralardan çekilerek bitcoine yatırım yapmalarının bir sonucu olduğuna varılabilmektedir. Bunun yanı sıra, piyasaya sunulan ilk kripto para olması da bitcoinin kripto para sektörüne yön vermesini sonucunu doğurmaktadır. Piyasada çok fazla kripto para olmasına rağmen, bitcoinin piyasa hakimiyetinin ilerisine geçebilecek bir kripto para bulunmamaktadır.

Bitcoinin Piyasa Hakimiyetinin Değişim Aşamaları Nasıl Olmaktadır?

Bitcoinin piyasa hakimiyetinin veri sağlayıcılar aracılığı ile kaydedilmeye başlanmasından bu yana, elde edilen veriler değerlendirildiğinde, piyasa hakimiyetinde ciddi değişimler olduğu gözlemlenmektedir. Bazı dönemler belirtli oranda sabit olan bitcoin hakimiyeti değeri, belirli dönemlerde ciddi oranda artış göstermiştir.

Ayrıca diğer kripto paraların veya altcoinlerin değerlerindeki değişim de bitcoinin piyasa hakimiyetini etkilemektedir. Özellikle ehtereumun değerindeki artışın bitcoinin piyasa hakimiyetini oldukça azalttığı bilinmektedir. Bitcoinin dolar karşısında çok iyi bir artış göstermesinin ardında, kısa bir zaman dilimi içinde çok ciddi bir azalma yaşadığı bilinmektedir. Ancak bu durum çok uzun sürmemiştir. Bunun yanı sıra, Ethereum, XRP ve Tether’in işlem hacimlerinin artması, Bitcoin’in piyasa hakimiyetinin %60’ı aşmasını zorlaştırmaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.