Bitcoin Ajandası

Bitcoin Dominansı 2 Yıl Aradan Sonra Zirveye Ulaştı!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Bitcoin Dominansı 2 Yıl Aradan Sonra Zirveye Ulaştı!

Bitcoin Dominansı 2 Yıl Aradan Sonra Zirveye Ulaştı!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

BlackRock’ın gerçekleştirdiği ETF başvurusu sonrasında Bitcoin dominansı son 2 yılda yüzde 50’yi aşmış durumda. Bu süreçte paranın BTC’ye geçiş hızı 2022 Aralık döneminden bu yana zirveye ulaştı.

Bitcoin Dominansı Yüzde 50’yi Aştı

Bitcoin Dominansı Yüzde 50’yi Aştı
Bitcoin Dominansı Yüzde 50’yi Aştı

2022 Aralık döneminden itibaren yükseliş ivmesi gösteren BTC Dominansı, yüzde 50’yi aşarak son 2 yılın zirvesine ulaşmayı başardı. Kripto regülatörlerinin altcoin’lere uyguladığı yaptırımlar ve büyük şirketlerin geçen haftalarda altcoin satışı gerçekleştirdiğini açıklaması kripto piyasasındaki paranın Bitcoin’e aktarılmasına zemin hazırlamış oldu. Altcoin’lerden çekilen yatırımcılar, varlıklarını çoğunlukla Bitcoin (BTC) ve Ethereum’a (ETH) aktardı. Dominans düzeyinin bu değere ulaşması yatırımcıların ikiye ayrılmasına neden olarak tartışmalara yol açtı.

Altcoin Hakimiyeti Etkisini Kaybediyor

Altcoin’lere karşı güvenin azalmasıyla beraber geri çekilen yatırımcılar, Bitcoin dominansının hızlı bir şekilde yükselmesini sağladı. BTC fiyatı 26 bin 800 dolar seviyesinde olmasına rağmen altcoin’lerin büyük çoğunluğu yıl başındaki fiyat seviyesinden işlem görüyor. Son birkaç haftadır fud haberlerin arttığı piyasalarda BTC’ye geçişlerin artması durumunda altcoin’lerde olan satış dalgasının büyümesi bekleniyor.

Geçmiş verilerle kıyaslama yaptığımızda Bitcoin fiyatı 16 bin ila 20 bin dolar bandındayken altcoin’lerin birçoğu güncel değerinin üstünde işlem görüyordu. Bitcoin’in ortalama yüzde 50’den fazla artış göstermesine rağmen altcoin’ler bir kez daha dominansın önemini gözler önüne sermiş oldu.

BlackRock’un spot ETF dosyalamalası ile ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) kripto paralar üzerindeki baskısı, yatırımcıların Bitcoin’e yönelmesine neden oldu.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir