Bitcoin Ajandası

Bitcoin Düşüşü 4 Bin Doları Geçti! İşte Düşüş Nedeni!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Bitcoin Düşüşü 4 Bin Doları Geçti! İşte Düşüş Nedeni!

Bitcoin Düşüşü 4 Bin Doları Geçti! İşte Düşüş Nedeni!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
10 0

Bitcoin düşüşü neden oldu sorusuysa günün en fazla sorusu olarak hala sorulmaya devam ediyor. Geçtiğimiz gün 46.929 dolara kadar yükseliş kaydeden Bitcoin’in 4 bin doları geçen bir değer kaybına uğradığını gösteriyor. Bu düşüşün neden yaşandığı merak konusu oldu.

Bitcoin Düşüşü Neden Oldu?

Bitcoin Düşüşü Neden Oldu?
Bitcoin Düşüşü Neden Oldu?

Uzmanların analizine göre piyasadaki düşüş, ABD Merkez Bankası FED’in çarşamba günü açıklanan aralık ayı toplantısından sonra önümüzdeki mart ayında faiz oranlarını artırabileceği sinyalini vermesiyle yaşandı.

Bu sinyalin etkisiyle ABD hisse senetlerinde de keskin düşüşler görülmeye başlandı. Altcoin fiyatlarında da ağır kayıplar yaşandı. Lider altcoin konumunda olan Ethereum %9 düşüş göstererek 3.461 dolara, Binance Coin  ise %8 oranında düşerek 470 dolara kadar gerilemiş oldu.

Solana (SOL), Cardano (ADA), XRP, Polkadot (DOT) gibi büyük altcoinlerde de %10 civarı düşüşler ortaya çıktı.

Bitcoin Düşüşü Madenciliği Etkiledi

Bitcoin düşüşleri, Bitcoin madenciliğine de olumsuz yansıdı. En büyük ikinci Bitcoin madencilik merkezi konumundaki Kazakistan’da ortaya çıkan protestolardan kripto para madenciliği de etkilendi.

Ülke hükümeti, huzursuzluğu gidermek için ülke genelinde interneti kapattı ve yerel madencilerin de ekipmanları kapatmaya zorlandı. Geçtiğimiz günlerde 229 EH/s ile zirveyi gören hashrate, 165 EH/s’e kadar düşüş gösterdi.

Fundstrat Global Advisors Genel Müdürü olan Mark Newton, 45.655 dolar seviyesinin, Bitcoin’de önemli bir destek hattı olduğu görüşünü paylaştı. Bu seviyeden aşağı bir düşüş yaşandığı için Bitcoin’in Eylül  2021’den bu yana ilk defa 40.000 dolar seviyesinin altına düşebileceği ihtimalinin ortaya çıktığını vurguladı.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir