Bitcoin Endeksi: Değer Artış ve Azalış Sebepleri

Bitcoin Endeksi: Değer Artış ve Azalış Sebepleri

Bitcoin
Ocak 30, 2021 tarafından Berkay Güzelsoy
775
Kripta para piyasasında kullanıcıların her biri kazançlı yatırımlar yapmak istemektedir. Bu duruk da bitcoin borsasının takip edilmesi ve doğru bir şekilde yorumlanması ile alakalıdır.
Bitcoin Endeksi Nedir?

Kripta para piyasasında kullanıcıların her biri kazançlı yatırımlar yapmak istemektedir. Bu duruk da bitcoin borsasının takip edilmesi ve doğru bir şekilde yorumlanması ile alakalıdır. Kripto para yatırımcılarının alış ve satış işlemlerini gerçekleştirirken, bitcoin piyasasının beklentileri göz önünde bulundurulmalı ve buna göre bir hamle yapılmalıdır. Kullanıcılan en fazla hissettiği ve kapıldığı iki duygu durumu ele alınarak, kripto paralar ile alakalı endeksler geliştirilmiştir. Bu endeksler, korku ve aç gözlülük endeksleridir. Bu yazımızda bitcoin endeksini bir varlık yönetimi bakış açısıyla yorumlayıp, değer artış ve değer azalış parametrelerini yorumlamaya çalışacağız.

Bu konu şu şekilde ele alınabilir, bitcoin borsasının yükselişe geçmesi ile birlikte kullanıcı olmak isteyen kişiler veya mevcut kullanıcılar aç gözlülük duygusuna kapılmaktadır. Böylece mevcut kullanıcılar daha fazla bitcoin alma eğilimindeyken, kullanıcı olmak isteyen kişiler de sisteme katılmaktadır. Bitcoin borsasında yaşanan bir düşüş durumunda ise kullanıcılar korku duygusuna kapılma eğilimindedir. Bu durumda da zarara uğramamak adına, kullanıcılar sistemden çekilmeye başlamaktadır. Bu endeksler 0 ile 100 değerleri arasında belirlenmektedir. Endeksin 60’ın üzerinde olması aşırı açgözlülük yaşandığını göstermektedir. 20’nin altında olması ise korku duygusunun hakim olduğu anlamına gelmektedir.

Bahsi geçen bu duyguların gerçekleşmemesi veya önlene bilmesi adına endeks iki farklı varsayımı ele almaktadır. Aşırı korku durumunun oluşması kullanıcıların endişe içinde olduğu bilgisini vermektedir. Bu durumda yeni yatırımlar sunularak kullanıcıların rahatlaması sağlanabilmektedir. Aşırı açgözlülük gelişmesi durumu ise kullanıcıların oldukça heyecan içinde ve iştahlı oldukları düşünülebilmektedir. Bu durumda da bitcoin borsasında bir düzenleme ihtiyacı doğmaktadır.

Bitcoin Endeksi Nasıl Oluşur?

bitcoin endeksi nasil olusur
Bitcoin Endeksi Nasıl Oluşur?

Bitcoin endeksi oluşturulurken 6 farklı kaynaktan veri toplanmaktadır. Bu endekslerin etkileme oranları farklılık göstermektedir. Bunlar şu şekilde sıralanabilmektedir;

1. Volatilite
2. Pazar ivmesi veya hacim
3. Anketler
4. Sosyal medya
5. Trendler
6. Hakimiyet

Voltalitede, bitcoin borsasındaki olasılıklar değerlendirilirken aynı zamanda maksimum düşüşlerin ölçümü gerçekleştirilmektedir. Bu noktada son 30 gün ve 90 güne karşılık gelen ortalamalar ele alınmaktadır. Bu sayede karşılaştırma yapılmaktadır.

Pazar ivmesi ve hacim hesaplaması yapılırken 30/90 gün ele alınmaktadır. Adından da anlaşılacağı gibi pazar ivmesi vehacim hesaplaması gerçekleştirilmektedir. Anketler sayesinde ise farklı sistemler ile yatırımcıların bitcoin piyasasına bakış açıları değerlendirilmektedir.

Sosyal medya kısmında ise bir analiz söz konusudur. Bu analiz twitter aracılığı ile yapılan bir duyarlılık analizi şeklinde gerçekleştirilmektedir. Burada hashtagler aracılığı ile ne kadar hızlı ve kaç tane etkileşim aldığı baz alınarak değerlendirme yapılmaktadır.

Trendler belirlenirken mevcut google arama trendleri değerlendirilmektedir. Hakimiyet konusunda ise yatırımcıların bitcoin piyasasındaki yönelimlerine göre kripto paraların hacimleri değişiklik göstermektedir. Yani endeks hesaplamaları yapılırken kullanılan bu 6 farklık, açgözlülük ve korku duygularının oluşmasının tahmininde kullanılmaktadır. Bu sayede bitcoin borsasına ona göre yön verilmektedir.


Bitcoin Değeri Neden Yükselir?

Bitcoin Endeksi Neden Yükselir?
Bitcoin Endeksi Neden Yükselir?

Kullanıcılar tarafından gelen arz ve talepler bitcoin değerinde artış veya azalışa sebep olmaktadır. Bu noktada bitcoin fiyatları, kullanıcıların yaptıkları ödemeye göre değişiklik göstermektedir. Kullanıcı sayısının artması bitcoin değerini arttıracaktır. Ne kadar fazla talep olursa bitcoin değerinde de o kadar yükseliş gözlenecektir. Bitcoin endeksi bu bağlamda değişiklik gösterecektir..


Bitcoin Değeri Neden Azalır?

Bitcoin Endeksi Neden Azalır?
Bitcoin Endeksi Neden Azalır?

Bitcoin değerinin azalması, yükselişin tam tersi şeklinde ele alınabilmektedir. Bu noktada kişiler sistem üzerinden bitcon satışı gerçekleştirmektedir. Ne kadar fazla bitcoin satışı gerçekleşir ise bitcoin değeri de o kadar düşmektedir.


Bitcoin Değerini Etkileyen 4 Ana Faktör

Bitcoin Değerini Etkileyen 4 Ana Faktör
Bitcoin Değerini Etkileyen 4 Ana Faktör

Bitcoin değerini etkileyen birçok faktör olabilmektedir. Bunların en önemlileri şu şekilde sıralanabilmektedir;

Arz ve Talep

arz talep 1 1

Bitcoin endeksi, bitcoin değerinin artması veya azalmasında oldukça etkili bir faktördür. Daha fazla kullanıcının bitcoin borsasına dahil olması ve bitcoin satın alması veya kazanması, bitcoin değerini yükseltmektedir. Kullanıcıların bitcoin satarak piyasadan çekilmesi için bitcoin değerlerinde düşüşe sebep olmaktadır. Bitcoin arz mekanizması altına benzetilmektedir. Bu sebeple dijital altın olarak da isimlendirilebilmektedir. Altının piyasa değeri fiziksel olarak madenciliği ile ilgiliyken bitcoin için de bitcoin madenciliğindeki matematiksel formül analizi gerçekleştirilmektedir.

Medya Etkisi

Medya Etkisi

Gerçekleştirilen çalışmalar ve istatistikler incelendiğinde, kripto para ve bitcoin borsasının kişilere daha fazla duyurulması, daha fazla kullanıcının sisteme dahil olmasını sağlamaktadır. Dolayısı ile sosyal medyanın kripto para borsası üzerinde önemli bir etkisi bulunmaktadır. Ancak her konuda olduğu gibi kripto para borsası üzerinde medyanın olumusz etkileri de olabilmektedir. Konu hakkında çıkan olumsuz haberler ve belirtilen olumsuz görüşler ters etkiler de yaratabilmektedir.

Siyasi ve Ekonomik Gelişmeler

Ekonomik Gelişmeler

Her ne kadar kripto paralar herhangi bir merkeze ve yönetime bağlı olmayan dağınık yapıdaki paralar olsalar da, bazı durumlarda yaşanan ekonomik gelişmelerden etkilenebilmektedirler. Kripto paraların ilk çıktığı yıllarda bu durumla neredeyse hiç karşılaşılmazken son yıllarda kurumsal paranın kripto paralar ile entegre kullanımı bu durumu etkilemiştir. Günümüzde yaşanan ekonomik gelişmelerin direkt olarak kripto para üzerinde de etkili olduğu görülmektedir.

Ülke Düzenlemeleri

Ülke Düzenlemeleri

Kripto para borsası gelişme aşamasında olan bir sektördür. Bu sebeple ülkelerin bu konu ile alakalı herhangi bir yasal düzenlemesi bulunmamaktadır. Herhangi bir yönetime tabi olmayan kripto paralar, merkezi yapıdaki bazı ülkeler için tehdit kaynağı oluşturabilmektedir. Bu da bitcoin borsasının yükselişe geçtiği dönemlerde, gelişmiş ülkelerde birçok yasağı beraberinde getirmiştir. Bazı ülkeler için kripto paraların dağınık yapıda olması herhangi bir sorun oluşturmazken, bazı ülkeler ise kullanıcıların bu durumu kötü niyetle kullanabileceği düşüncesindedir. Bu sebeple çeşitli yasak ve yaptırımlar söz konusu olabilmektedir. Dolayısı ile bu dört ana sebep, kripto paraların ve son zamanlarda en çok tercih edilen kripto para olan bitcoin değeri üzerinde oldukça etkilidir.

Bu içeriği Bitcoin Ajandası'nda sizin için hazırladık. Platformumuzda sizin için kripto para okuryazarlığını daha iyi noktaya getirmek, ilk defa kripto para yatırımı ya da madenciliğine yapacak kişilerin temel bilgi seviyesine ulaşmasını sağlamak amacıyla Türkçe içerikleri üretiyor, Türkçe'ye çevirilerini hazırlayarak yayınlıyoruz. Bizi Instagram'da @bitcoinajandasi profilimizden takip edebilirsiniz.

Binance Banner

3 yorum

Yorum Ekle