Bitcoin Ajandası

Bitcoin ETF İşlemleri için Takvim Yaklaşırken Başvurular Artıyor!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Bitcoin ETF İşlemleri için Takvim Yaklaşırken Başvurular Artıyor!

Bitcoin ETF İşlemleri için Takvim Yaklaşırken Başvurular Artıyor!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
11 0

Kripto paralar konusunda her zaman pozitif görüşlerini savunan Cathie Wood’un başındaki ARK, yönetim şirketi olan 21Shares ile Bitcoin ETF işlemleri sağlamak amacıyla birleşme sağladı. Sonrasında ise ETF ihraççısı Alpha Architect aracılığıyla başvuruda bulundu.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) bu dönemde herhangi bir ETF başvurusunu kabul eder mi etmez mi netlik vermediğinden merakla beklenmektedir. ARK Invest ve 21Shares şirketlerinden yeni bir Bitcoin ETF işlemleri için başvuru yaparak adım attı.

Bitcoin ETF İşlemleri

Bitcoin ETF İşlemleri
Bitcoin ETF İşlemleri

ARK 21Shares Bitcoin Futures Strategy ETF (ARKA) isminde oluşan borsa yatırım fonu, Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu’na (CFTC) kayıtlı olan emtia borsaları üzerinde işlem görmekte. Bu duruma ek olarak başka yerde işlem görse de bu kurallara tâbi tutuluyor. Bunun üzerine nakit ile ödenen, Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri üzerinden yatırım yapan, aktif olarak yönetilen bir fon görevi görüyor.

ETF sağlayıcılarından ve ARK ile 21Shares adına bu yatırım fonu başvurusunda bulunan Alpha Architect de fonun yatırım danışmanı olmak üzere adım attı. Yapılan başvurunun resmi belgesine bakılacak olursa teklifte Bitcoin vadeli işlem sözleşmelerine ek olarak, fon üzerinden, likidite sağlamak için ABD Hazine tahvilleri, para piyasası fonları, nakit ve diğer araçlara yatırım yapabileceği gösterildi. Hatta Bitcoin vadeli işlemler üzerine yapılan yatırımların teminat olarak da gösterilebileceği belirtildi.

Proshares için Süre Pazartesi Doluyor

Bazı endüstri uzmanlarının üzerinden SEC’nin gelecek hafta vadeli işlem sözleşmelerinden gerçekleştirdiği ve takip eden bir Bitcoin ETF’ine onay verebileceğini belirtmektedirler. ProShares’in yaptığı başvuru için cevap verilmesi gereken 75 günlük süresi ise tam olarak Pazartesi günü sona eriyor. Proshares’den birkaç gün sonra başvuruda bulunan Valkyrie, Invesco ve VanEck gibi şirketler üzerinden de kararı da yine Pazartesi ya da takip eden birkaç günde açıklanabilir. SEC bu teklifler için cevaplarını erteleyerek netlik vermeyebilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir