Bitcoin Ajandası

Bitcoin ETF’i SEC Tarafından Resmen Onaylandı!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Bitcoin ETF’i SEC Tarafından Resmen Onaylandı!

Bitcoin ETF’i SEC Tarafından Resmen Onaylandı!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
11 0

SEC, uzun yıllardır devam eden başvurular ve birbiri ardına alınan ret kararlarının sonrasında ilk kez bir Bitcoin ETF’ine yeşil ışık yakarak vadeli kontratlarına yatırım yapmak için hazır olan ETF ProShares Bitcoin Strategy ETF’i düzenleyicilerinden onay aldı.

Bitcoin vadeli kontratları üzerinden yatırım yapmak için öne atılan bir Bitcoin ETF olan ProShares Bitcoin Strategy ETF’i düzenleyici kurumdan onay alarak sonrasında bir kripto para üzerinden geniş kitlere yayılma kararı üzerine işlem yapıyor. Nu karar ile para akışlarında artış yaşanması bekleniyor. Söz konusu ETF için de Pazartesi gününden sonra BITO kısa adıyla işlem görme başlamak üzere planlar yapılıyor.

Bitcoin ETF’i ProShares Tarafından Onay Aldı!

Bitcoin ETF’i ProShares Tarafından Onay Aldı!
Bitcoin ETF’i ProShares Tarafından Onay Aldı!

ProShares’a ETF onayını almadan önce fonun prospektüsünde değişiklikler yapıldı. Güncellenen prospektüs üzerinde ise Kanada’da işlem gören ve doğrudan Bitcoin’e yatırım yapan ETF’lere yatırım yapılabileceğine dair ifadeler ortadan kaldırıldı.

SEC Başkanı Gary Gensler, daha öncelerde yaptığı açıklamalar üzerinden Bitcoin vadeli kontratlarına bağlı ETF’leri tercih edeceğine yönelik belli ip uçları bulunan konuşmalar uyguladı. Gensler, bu kontratlar içerisinde yasalarca düzenlenmiş olmaları nedeniyle daha güçlü yatırımcı koruması sağlayabileceğine de inandığını belirtmişti.

ETF’lerin Ardından Spot BTC

SEC’nin bugün belli olan onayının bir ilk adım olduğu ve vadeli kontratlara dayalı ETF’lerin ardından spot BTC’ye dayalı bir ETF’e verebileceği de belirtildi. Bitcoin üzerinden böyle bir şekilde sağlanan endüstri de kuşkusuz büyük gelişmeler sağlanır. ETF uzmanlarından ise bu konu hakkında görüşler halihazırda işlem gören ve büyüklüğü 19 milyar dolar olan emtia ETF’lerinin Bitcoin vadeli ETF’lerinden alım yapmaya başlayabileceği üzerine oldu.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir