Bitcoin Ajandası

Bitcoin, ETH ve SHIB Erirken Sadece Bu 4 Altcoin Yükselişte!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Bitcoin, ETH ve SHIB Erirken Sadece Bu 4 Altcoin Yükselişte!

Bitcoin, ETH ve SHIB Erirken Sadece Bu 4 Altcoin Yükselişte!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
11 0

Lider kripto paralar düşüş yaşarken sadece bu 4 altcoin 2020’nin DeFi patlamasında adını duyurmuş olanlardan oluşuyor. Yani, bu listenin nostaljik bir havası da bulunuyor.

Bitcoin (BTC) boğaları 17 Aralık tarihnde bir saldırı yedi. Bunun üzerine piyasa değerine göre en büyük kripto para biriminin fiyatı 45.500 dolar seviyelerinde değer azalışı yaşadı. Fiyat hızlı bir şekilde 47.000 dolara geri dönmeyi başardı ancak yazım sırasında yeniden 46.300 dolar seviyelerine düşmüş gibi bir değeri var. Bu durum Ethereum, Solana, Cardano, Dogecoin ve Shiba Inu gibi büyük coin’leri de etkilerken sadece bu 4 altcoin yükselişe geçti. Bunlar da hafif bir düşüş yaşasa da piyasaya daha geniş bir şekilde bakıldığında bazı coin’lerin değer kazandığı göze çarptı.

Sadece Bu 4 Altcoin Yükselişte!

Sadece Bu 4 Altcoin Yükselişte!
Sadece Bu 4 Altcoin Yükselişte!

Günün en çok yükselişe geçen altcoin’i %31.22 ile YFI oldu. 2020’nin DeFi patlaması sonrasında yüksek fiyatı ve getirdiği yeniliklerle öne çıkan Yearn.finance, yatırımcılar üzerinden yield farming’den elde ettikleri kârları maksimize etti. Bunu da gerçekleştirebilmek için otomasyonu kullanan merkezi bulunmayan bir finans (DeFi) toplayıcı hizmetidir.

YFI’de görülen ani artış, proje kapsamında topluluğun YFI için token ekonomisini iyileştirmek için oy vermesinin sonrasında da Kasım ayından bu yana tokenleri geri satın aldığını ortaya koymasıyla meydana çıktı. Protokol bugüne kadar ortalama 26.651 dolarlık fiyatla 282.4 YFI satın aldı. Gelecekte proje kapsamında 45 milyon dolarlık hazineden sağlanan fonlar kullanımıyla da daha fazla geri alım gerçekleştirileceğini açıkladı.

Kripto paraların kakynak noktasını ve detaylarını öğenebilmek için: https://bitcoinajandasi.com/kripto-paranin-kaynagi-nedir/

22 Milyar Dolardan Fazla Kilitli Toplam Değer

2020 yılında göze çarpan ve yield farming, borç alma ve verme platformları olarak öne çıkan diğer protokollerinden coin’leri de bugün değer kazanarak öne çıkardı. Curve DAO Token (CRV) %15.7’lik bir yükseliş gördü. Diğer bir yandan da Aave (AAVE) ve Compound (COMP) art arda %12.71 ve %10.56 yükseliş gördü. Son verilerden elde edilen bilgilere göre bu iki platform, 22 milyar dolardan daha fazla kilitli toplam değer (TVL) ile tüm DeFi ekosistem üzerindeki en büyük merkezi olmayan borç verme ve alma platformlarından ikisi oldu.

Compound ve Aave, Ethereum ağında meydana gelen Aave, pazarı genişletmek amacıyla son aylarda Polygon ve Avalanche’a da geçiş sağladı. Aave ve Compound’da, 2 Aralık tarihinde de sırasıyla yaklaşık 6,6 milyar dolar ve 7,2 milyar dolarlık toplam borç alındı ve bu ağlardaki aktivite yükseldi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir