Bitcoin Felsefesi

Bitcoin Felsefesi

Bitcoin
Şubat 3, 2021 tarafından Fersah Yılmaz
86
Blok zincir bağlantısına sahip olan Bitcoin’in, herhangi bir merkeze bağlı olmayan dağınık sistemli bir dijital para birimi olduğu bilinmektedir.
Bitcoin'in Yükselişi: Felsefesi
Bitcoin Felsefesi
Bitcoin Felsefesi

Blok zincir bağlantısına sahip olan Bitcoin’in, herhangi bir merkeze bağlı olmayan dağınık sistemli bir dijital para birimi olduğu bilinmektedir. Gerçek isimleri bilinmeyen ve takma isim kullanan kişi veya kişiler tarafından geliştirilen bitcoin, kısa bir zaman dilimi içinde herkesin dikkatini çekti. İçinde bulunduğumuz çağ dolayısı ile her şeyin dijital ortamda gerçekleştiriliyor olması dijital para olarak isimlendirilen kripto paraların da gözde hale gelmesini sağladı. Ancak bitcoin daha detaylı incelendiğine, ortaya çıkışı ve ödeme araçlarında kullanlan yöntemlerin çok daha eski bir zaman dayandığı söylenebilmektedir.

Bitcoin Felsefesi

Bitcoin Felsefesi, geliştiricisi olarak bilinen Satoshi, yaşanan bankacılık krizlerinden sonra ekonomi ile ilgili gücü halkın eline bırakmak için bu dijital parayı geliştirmiştir. Gerçek para birimlerinin bir merkez ve yönetime bağlı olmasını yanlış bunlan ve bu durumun sorun yarattığına inanan Satoshi, bu konu ile alakalı olarak şunları söylemiştir;

 “Güç yozlaştırır ve mutlak güç daha da yozlaştırır. İktidar küçük bir grup insanın (yani bankaların) eline geçtiğinde, yolsuzluk ortaya çıkar ve biz insanlar için büyük bedeller ödememize neden olur.

 “1990’lardan beri başarısız olan tüm şirketler nedeniyle birçok insan e-para birimini kayıp bir neden olarak otomatik olarak reddediyor. Umarım onları mahkum eden bu sistemlerin yalnızca merkezi olarak kontrol edilen doğası olduğu açıktır. Sanırım ilk kez merkezi olmayan bir sistemi deniyoruz.”

Her iki açıklamadan da anlaşılabileceği gibi, Satoshi için merkezleştirilmiş ve kontrol altında tutulan para birimlerinin sorun oluşturduğu açıktır. Dijital paraya geçiş ve bitcoin gibi bir kripto paranın ortaya çıkışı da bu şekilde doğmuştur. Bitcoin gibi kripto paraların bir aracıya ihtiyaç duymuyor olması ve merkezileştirilmemesi en önemli avantajlardan biridir.

Bitcoin’in Temel Felsefesi

Bitcoin’in Temel Felsefesi
Bitcoin’in Temel Felsefesi

Bitcoin felsefesi değerlendirildiğinde, bitcoin için farklı bir algı ortamına açılan bir kapı denilebilmektedir. Kişilerin varsayımları, kabul ettikleri ve bakış açısını değiştiren ve dünya görüşünü etkileyebilecek bir dünyaya açılan kapı. Yaşam boyu temel öğretilerimiz değerlendirildiğinde, reel olarak bildiğimiz her şeyin dışına çıkmak, kişide algılama problemleri yaratsa da, bitcoin borsasının temel felsefesini kavrayabilen insanlar için her anlamda kazancın mevcut olduğu aşikardır.

Konuya uzak olan veya daha yeni olan kişiler için Bitcoin’i açıklamak ve anlamak elbette zor olacaktır. Bu sebeple birçok farklı ortamda tanım sadeleştirilerek somut bir örnekler ile benzetmeler yapılarak anlatılmaktadır. Örneğin, altın temin edilmesinde gerekli bir madencilik işlemi söz konusu olduğu gibi, bitcoin elde etmek için de bir madencilik işleminin gerçekleştirilmesi gerektiği vurgulanmaktadır. Buradan yola çıkarak da bitcoin, dijital altın olarak isimlendirilebilmektedir. Bitcoin ile alakalı ise atlanmaması gereken ve mutlaka bilinmesi gereken iki konu değiştirilemezlik ve merkeziyetsizliktir. Kripto paraları, gerçek paralaran en önemli özellik herhangi bir merkez tarafından yönetilmiyor olmasıdır.

Kişiler genellikle, Bitcoin’in bir yazılım olduğunu ve açık uçlu olması sebebi ile istenildiği gibi değiştirilebileceğini düşünmektedir. Ancak bu yanlış bir inanıştır. Bitcoin geliştiricisi Satoshi, bu konu ile alakalı şöyle söylemektedir; ‘’Bitcoin’in doğası öyledir ki, sürüm 0.1 piyasaya sürüldüğünde, bu çekirdek tasarım, ağın yaşam süresi boyunca orada kalır.’’ Buradan da anlaşılabileceği gibi, bitcoin yapısının değiştirilmesi sanıldığı kadar kolay bir durum değildir.

Bitcoin’in doğasının değiştirilme girişimleri elbette ki oldu. Ancak bu girişimler başarısızlık ile sonuçlandı. Birçok farklı altcoinlerin gelişmesi gözlemlendi. Fakat bitcoin aynı dağınık yapısını korumaya ve aynı işlevleri gerçekleştirmeye devam etti.

Bitcoin’in Kabullenilmesi

Bitcoin’in Kabullenilmesi
Bitcoin’in Kabullenilmesi

Yeni bir olgu olan Bitcoin’in anlaşılması ve kabullenilmesi elbette zaman aldı. Günümüzde de hala devam etmekte olan bu yükseliş dolayısı ile anlaşılmayı da beraberinde getirmiştir. Ortaya çıkan yeni bir para birimini algılamak herkes açısından hem zorluk hem de güvensizlik doğurmuştur. Bitcoin’in yüksek bir değere sahip oluşu ve birçok farklı kullanım imkanı sunmasının yanı sıra gerçek paraya entegre edilmesi biraz karmaşık olmuştur. Bitcoin’in bazı kesimler tarafından mesleki olarak kabul görürken, bazı kesimlerin tamamen uzak baktığı bir dijital para olduğu söylenebilmektedir.

Bitcoin olarak isimlendirilen kripto paranın herhangi bir fiziksel varlığının söz konusu olmaması, bir merkeze bağlı olmaması, dijital ve esnek olması, birçok farklı şekilde kullanıma izin vermesi bitcoinin benimsenmesini zorlaştırmıştır. Öte yandan, kripto paraların ortaya çıkışı incelendiğinde, devlet yapılarındaki ekonomik krizler ve bunlara verilen tepkiler, uygulamalar gibi konulara karşılık olarak geliştirildiği de düşünülebilmektedir. Bu da Bitcoin’in amacını anlayabilmeyi kolaylaştırabilmektedir.

Bitcoin’in Yayılma Süreci

Bitcoin’in Yayılma Süreci
Bitcoin’in Yayılma Süreci

Her ne kadar bitcoin için kısa bir zaman diliminde yayılmasından bahsediliyor olsa bile elbette belirli bir zaman aldı. On bir sene içinde gelişip, mevcut sistemi değiştiren bitcoin, geliştirildiği tarihten itibaren milyonlarca kişiye yayılmayı başardı. İlk çıktığı dönemde en çok Avusturya’da ilgi gören bitcoin, zaman içinde diğer dünya ülkeleri tarafından da dikkat çekmeye başladı. Böylelikle, bitcoin mantığını kavrayan kişi sayısı artmaya başladı. Böylece yayılım da hızlanmış oldu.

Yayılımın artması ile birlikte, öncelikli olarak bir elektronik nakit sistemi olarak geliştirilen bitcoin sistemi çok daha fazla hizmet verebilecek hale gelmiştir. Kısa zaman için dünyanın ilgilisini çeken bitcoin kullanımı, özellikle ekonomik değişimlerin çok sık yaşandığı ülkelerde iyi bir yatırım aracı olarak değerlendirildi. Bu da öngörülen bir yayılımdı. Bitcoin kullanıcıların gün geçtikçe artmasıı, ilk çıktığı döneme göre çok daha fazla beklenen bir olasılık haline geldi.

Bu içeriği Bitcoin Ajandası'nda sizin için hazırladık. Platformumuzda sizin için kripto para okuryazarlığını daha iyi noktaya getirmek, ilk defa kripto para yatırımı ya da madenciliğine yapacak kişilerin temel bilgi seviyesine ulaşmasını sağlamak amacıyla Türkçe içerikleri üretiyor, Türkçe'ye çevirilerini hazırlayarak yayınlıyoruz. Bizi Instagram'da @bitcoinajandasi profilimizden takip edebilirsiniz.

Binance Banner

Yorum Ekle