Bitcoin Ajandası

Bitcoin Fiyatını Değiştirecek Olaylar
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Bitcoin Fiyatını Değiştirecek Olaylar

Bitcoin Fiyatını Değiştirecek Olaylar

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

Bitcoin fiyatı üzerinde etki sahibi olan durumları yazımızda inceleyip açıklarken vereceğimiz bilgilerin herhangi bir kripto yatırımı için öneri ya da tavsiye niteliği taşımadığını özellikle belirtmek isteriz.

Kripto yatırım sürecinin geniş kapsamlı bir piyasa analizi gerektirdiği bilinmektedir. Bu hatırlatmadan sonra Bitcoin fiyatı üzerine etkisi olan faktörleri ayrıntılı olarak değerlendirmeye başlayalım…

Bitcoin Fiyatı

Bitcoin Fiyatı
Bitcoin Fiyatı

Bitcoin fiyatı 2017 senesi başında 1.000 dolar seviyesinde bulunuyordu. Aynı senenin sonunda ise 20.000 dolar ile rekor kırdı.  Bugün ise Bitcoin fiyatının 51.000 dolar seviyesinde olduğu görülüyor.

Bitcoin’in ortaya çıktığı ilk senelere, yani 2009 ila 2010 seneleri düşünüldüğünde Bitcoin için 100 dolar bile uzak bir ihtimaldi. Bugünse Bitcoin fiyatı ile ilgili çok büyük tahminler yapıldığını görüyoruz. Örneğin; Keiser Report isimli televizyon şovunun sahibi Max Keiser, Bitcoin’in gelecekte 400.000 dolar seviyelerine ulaşacağını düşündüğünü belirtti.

Mevcut veriler ile tahminlere baktığımızda Bitcoin’in 2017 senesinde 1.000 dolardan başlayıp 2021 yılında 62.000 dolar seviyesini zorlayan fiyatı, Bitcoin’in 4 yılda yaklaşık 60 kat arttığını göstermektedir.

400.000 dolarlık Bitcoin tahmini şu an için ulaşılmaz gibi görünse de önceki veriler ile kıyaslama yaptığımızda Bitcoin’in 4 yıl içinde 60 kat fiyat artışı yakaladığını düşündüğümüzde 400.000 dolarlık tahmin de makul görülebilir.

Bitcoin Neden Artar?

Bitcoin fiyatı üzerindeki artışın sürekli oluşu dikkat çekiyor. Bunun nedeni kripto dünyasına ilgi duyanlar tarafından merak ediliyor. Bu durumu açıklarken ekonomide bilinen arz talep kanunu öne sürülebilir.

Arz talep kanununda bir varlığın arzı sabit durumda bulunsa bile talep artışı sürüyorsa o varlığın da fiyatında artış olur. Burada Bitcoin arzının 21 milyon ile sınırlandırıldığını ve 4 senede bir piyasaya sürülen Bitcoin miktarının yarıya indiğini belirtmeliyiz.

Bitcoin’de arz azalmasına karşın talep artışı sürüyor. Bu durum da Bitcoin fiyatı üzerinde sürekli bir artışın oluşmasını sağlıyor.

Yalnızca arz ve talebe göre değişiklik göstermiyor. Küresel çapta dikkate değer bir ismin Bitcoin üzerine yaptığı açıklamalara, Bitcoin platformundaki düzenlemelere, büyük firmaların Bitcoin alımında bulunmasına ve dolar fiyatında görülen değişikliklere göre değişiklik gösterir.

Açıklamamızı örneklendirebiliriz. Tesla CEO’su Elon Musk’ın Twitter biyografisine Bitcoin yazması ve Tesla’nın Bitcoin yatırımına yönelmesi, Bitcoin fiyatı üzerinde artışa neden olmuştur. Doların değer kazanması, fiyata olumsuz yansımış ve dolardaki değer kaybı da fiyata olumlu etki yapmıştır.

Altcoin Fiyatları

Altcoin fiyatlarının genelde Bitcoin’e bağlı değişiklik gösterdiği biliniyor. Bitcoin, kripto dünyasında lider olarak bulunduğu için Bitcoin fiyatı üzerindeki düşüş ya da yükseliş, altcoin fiyatlarını da etkilemektedir. Bununla beraber ara ara altcoin’lerin Bitcoin’den bağımsız olarak fiyat değişimi gösterdiğini de söylemeliyiz.

Bitcoin fiyatı artış kaydettiği sıra bir altcoin türü ile ilgili olumsuz bir haberin ortaya çıkması altcoin’in fiyatında düşüşe neden olabilir. Buna örnek vermek gerekirse Bitcoin fiyatı üzerinde önemli yükselişin görüldüğü 2020 senesinin aralık ayında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu tarafından Ripple’a açılan dava sonrasında XRP’nin ani bir hızlı bir düşüşe uğramasını söyleyebiliriz.

Bitcoin fiyatı üzerinde düşüş görülürken bir başka kripto para biriminin önemli bir gelişim kaydetmesi, büyük bir kripto borsasında listeye girmesi veya dünyaca bilinen bir ismin o kripto paraya dönük açıklaması da coin fiyatında artış sağlayabilir.

Kullanıcıların Benimsenmesi

Kullanıcıların Benimsenmesi
Kullanıcıların Benimsenmesi

Kripto kullanıcılarının kripto varlıklar üzerinde benimsenme yakalaması da Bitcoin fiyatı üzerinde etki gösterir. Bu durum, Bitcoin’in yaygınlık kazanması ile beraber geçerli olan fiyat üzerinde düşüşe neden olabilir. Bunun yanında döviz talebinde de düşüş olduğunda Bitcoin fiyatı üzerinde düşüş görülebilir.

Son zamanlarda birçok kullanıcı, çevrim içi ticari para birimi olarak çalışması ile bilinen Bitcoin’e geçiyor. Çok uluslu ticari firmalar ve kripto yatırımcıları, Bitcoin’i çevrim içi işlem yapma aracı olarak kullanmaya yöneldi. Bitcoin’in bu yaygınlaşmasına bağlı olarak Bitcoin fiyatı üzerinde kısa sürede yüksek dalgalanmalar görülebileceği tahmin edilebilir.

Gelecek Analizi

Yukarıda saydığımız durumların yanında Bitcoin fiyatı üzerinde gelecek için kesin bir tespitte bulunmanın kolay olmadığını belirtmeliyiz. Bitcoin’in belirsiz yapısına karşın Bitcoin ticaretinin yatırımcılar arasında yayılmaya devam ettiği görülüyor. Bitcoin, yapısı gereği geniş bir kullanım sonucunda büyüme eğilimi gösterir.

Kripto para fiyatlarına dair bir tahmin yürütmek sağlıklı olmayacaktır. Bununla birlikte Bitcoin pazarının yakın zaman içinde daha da ilerleyeceğine dair bir izlenimden bahsedilebilir.

Kripto Para Düzenlemeleri

Bitcoin fiyatı üzerinde etkili olan faktörlerden biri de kripto paralarla üzerine yapılan düzenlemelerdir. Kripto ticaret dünyasında büyük bir gelişme yaşandığı görülüyor. Bu da düzenleyici kurumların Bitcoin dünyası üzerine çalışmasına zemin hazırlamıştır.

Hükümetler, kara para aklama ve Bitcoin gibi kripto varlıklara erişme konusunda etkili olmaya çalışıyor. Bazı ülkelerde, Bitcoin’e dair bir kısıtlama ya da sınırlama söz konusu değil.

Yarılanma Ödülü

Sürekli değişiklik göstermesi ile bilinen Bitcoin fiyatı üzerinde etkili olan bir diğer faktör ödül yarılanması olarak bilinmektedir.

Bitcoin dünyası içinde 21 milyon olarak sabitlenmiş bir limit söz konusudur. Ödüllerin yarıya indirilmesi sonucunda kripto madenciliği bazı büyük etkilere maruz kalıyor. Bu etki hesaba katılmadığında yapılan çevrim içi ticaretten elde edilen kazanç da etki görebilir. Tek başına bilgili bir yatırımcı görünümünde olmak bile kripto dünyası içinde kârı yakalamanın güvencesi değildir.

Bitcoin Market Cap

Fiyat değişkenliğinin süreklilik gösterdiği piyasalarda, piyasa değerinin, döviz fiyatına etki edeceği bilinmektedir. Bitcoin Market Cap ise Bitcoin piyasa değeri olarak karşımıza çıkar. Piyasa değeri için daha yüksek bir eğilim görülüyorsa yatırımcılar için daha yüksek kazançların elde edilmesi için iyi bir fırsat yakalanabilir. Bunun yanında piyasa değerinde düşüş ortaya çıktığında yatırımcılar için kazanç düşüşü veya zarar durumu oluşabilir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir