Bitcoin Ajandası

Bitcoin Geçmiş ve Geleceği
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Bitcoin Geçmiş ve Geleceği

Bitcoin Geçmiş ve Geleceği

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
14 0

Elbette Bitcoin geçmiş ve geleceği konusu içinde kripto paraların yaygınlık kazanmasının büyük etkisi bulunmaktadır. Geleneksel piyasaların gelişim süreci birebir olmasa da kripto paralarda da görülebilmekte.

Bitcoin geçmiş ve geleceği üzerine konuşurken Bitcoin’lerin ortaya çıkışı ve gelişimi üzerinde durarak bugünkü karşılığını vurgulamaya çalışacağız.

Bitcoin Geçmiş ve Geleceği Üzerine Tespitler

Bitcoin Geçmiş ve Geleceği Üzerine Tespitler
Bitcoin Geçmiş ve Geleceği Üzerine Tespitler

Satoshi Nakamoto takma isimli birinin 2008’de icat edip 2009’da piyasaya sürdüğü Bitcoin, bugün zirvede olan bir kripto para özelliğiyle bilinmektedir.

Bitcoin geçmiş ve geleceği üzerine kurduğumuz yazımızda Bitcoin’in icat edildiği 2008 yılının ABD merkezli dünya ekonomik krizinin yaşandığı bir zaman dilimine rastladığını özellikle belirtmeyi faydalı buluyoruz.

Bitcoin’in 2009 itibariyle büyük bir ses getirdiğini söylemek pek mümkün değildir. Bitcoin özellikle son birkaç yıldır ilgi konusu olmaya başladı. Bu ilgide önemli isimlerin Bitcoin ticaretinde yer almalarının etkisi büyüktür.

Yakın zamanda Tesla kurucu ismin Elon Musk’ın açıklamaları sonrası yaşanan Bitcoin yükseliş ve düşüşlerini örnek vermemiz konunun açıklamasında yardımcı olacaktır.

Bitcoin’e karşı oluşan ilginin gelecekte nasıl bir seyir izleyeceğine dair şu an için net bir tespitte bulunmak sağlıklı olmayacaktır. Ancak kripto paraların yükselişte olduğu ve daha önemlisi yaygınlaştığını söyleyebiliriz.

Kripto Paralara Olan İlgi

Geleneksel piyasalara karşı oluşan alışkanlık ve bu alışkanlığın yanında giden belirsizlik, şüphe ve güvensizlik kripto paralara karşı bir ilgi oluşmasını ortaya çıkarmıştır.

Geleneksel paralar ve buna dayalı ticarete karşı olan alışkanlıktan kurtulmak ve bazı kuşkulardan ötürü tercih edilen kripto paralarsa güven aşılayan ya da kuşku gideren bir özelliğe sahip olmasalar da yatırımcıların farklılık adına girişimde bulunmalarıyla öne çıkmaya devam ediyor.

Kripto paraların çok çeşitli yapısı içinde Bitcoin zirvede bulunmasıyla daha çok dikkat çekiyor. Kullanıcı sayısının fazlalığı ve yaygın olarak kullanımıyla Amerikan dolarının karşısındaki en büyük rakip konumuna gelmiş durumda bulunuyor.

Bitcoin’de devam eden yükseliş süreci ne kadar daha sürer, kullanıcılar Bitcoin’i de geleneksel paralara karşı izledikleri tutumla yan yana getirirler mi, işte bu tür sorulara cevap arayan analistler şu an için net bir tespitte bulunmadılar.

Bitcoin’in Geleceği

Bitcoin’in ortaya çıkış sürecinde dünyayı etkileyen ABD merkezli bir ekonomik krizden bahsetmemizin sebebi, Bitcoin’i oluşumuna neden olan etkenlere dikkat çekmek içindir.

Bitcoin’in bugünkü görünümünde ise neredeyse ABD doları kadar oturuşmuş bir piyasa seyrine sahip oluşu öne çıkmaktadır. Bitcoin’in bugünkü görünümü bu şekilde sürdüğünde geleceğe yönelik olumlu sonuçlar vermesi de beklenebilir.

Çağımızda dijital ekonomilerin popüler hale geldiği ve çok büyük bir sürpriz olmazsa bunun devam edeceği söylenebilir. Bu açıdan Bitcoin’in de zaman zaman düşüş ve yükseliş göstererek bu piyasa içinde varlığını koruyacağı düşünülebilir.

Bitcoin Yatırımı

Bitcoin Yatırımı
Bitcoin Yatırımı

Yazımızda herhangi bir kripto para yatırımı önerisinde bulunma girişimimiz olmayacaktır. Ancak uyarıda bulunmayı görev biliyoruz. Geleneksel paralarda bir yatırıma girişilirken nasıl araştırma süreci önemliyse bu bir Bitcoin ya da başka kripto para birimi yatırımı için de geçerlidir.

Kripto piyasalarında bir kripto para biriminin piyasa analizini dikkate almadan yapılan yatırımların daha çok heyecan zaafıyla ortaya çıktığı görülmektedir. Böyle bir yatırım stratejisi ise kayba çok daha yakın olacaktır.

Bitcoin’de de başka bir kripto para biriminde de yatırıma karar verildiğinde iyi düşünülerek hareket edilmesi daha sağlıklı olacaktır. Haberlere konu olan Bitcoin gelişmeleri heyecanlandırıcı ve teşvik edici olabilir.

Normal bir haber okuduğunuzu düşünürken kendinizi birden Bitcoin yatırımı içinde bulabilirsiniz. İşte burada ihtiyatlı davranmakta büyük yarar vardır.

Bitcoin ve Geleneksel Alışkanlıklar

Bitcoin’in yaygınlaşması, geleneksel alışkanlıkların sorgulanması ve farklı bir yatırım ortamı aramak sonucunda gelişirken ihmal edilmemesi gereken bir başka etken de kazanç durumudur.

Bitcoin geçmiş ve geleceği üzerinde dururken Bitcoin ve diğer kripto para yatırımlarındaki kârlılık, yatırıma teşvik eden önemli bir etken konumundadır.

Geleneksel para yatırımlarında kolay ve hızlı bir şekilde ulaşılamayacak kazancın Bitcoin ve diğer kripto para birimleri imkanıyla elde edilebilmesi, yatırımcıların stratejilerini belirlemede ciddi bir etkiye sahiptir.

Dünya ekonomik görünümü şu anki konumuyla devam ettiği sürece dijital ekonomilerin öne çıkmaya devam etmesi muhtemeldir. Özellikle ekonomisinde ciddi kırılmaların bulunduğu ülkelerin kripto para birimleri üzerinden kurtuluş aramaları da bunu açıklar niteliktedir.

Kuşkuların ve güvenlik zafiyetlerinin kripto dünyasında da bulunması, bazı kripto borsalarında yapılan dolandırıcılıkların öne çıkması ise dijital ekonomik platformlara soğuk bakanları haklı çıkarmaktadır. Bu olumsuz durum dışında kripto platformlarının etkin bir şekilde kullanımı tüm hızıyla sürmektedir.

Kriptoya Karar Vermeden Önce

Bitcoin geçmiş ve geleceği üzerinde dururken kripto kullanımıyla ilgili genel eğilimlerden bahsetmeye çalıştık. Günümüzde bilinen ticari girişimler sürerken kripto faaliyetler de hız kesmeden devam edeceğe benzemektedir. Kriptoya girmeli mi, girmemeli mi diye bir cevap arayanlar en iyi çıkışı kendileri bulacaktır. Bunun için iyi bir araştırma ve soğukkanlı yaklaşım yeterli olacaktır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir