Bitcoin’in Yükselişi: Gizliliği

Bitcoin’in Yükselişi: Gizliliği

Bitcoin
Şubat 2, 2021 tarafından Fersah Yılmaz
55
Kripto para madenciliğinin ortaya çıkışı ile birlikte bitcoin borsasının gizliliği de merak konusu olmuştur. Sisteme dahil olmak isteyen yeni kullanıcılar, herhangi bir kötü kullanımın söz konusu olup olmadığını ve bitcoin borsasında yer almanın güvenli olup olmadığını merak etmektedir.
Bitcoin'in Yükselişi: Gizliliği
Bitcoin Gizliliği
Bitcoin Gizliliği

Kripto para madenciliğinin ortaya çıkışı ile birlikte bitcoin gizliliği de merak konusu olmuştur. Sisteme dahil olmak isteyen yeni kullanıcılar, herhangi bir kötü kullanımın söz konusu olup olmadığını ve bitcoin borsasında yer almanın güvenli olup olmadığını merak etmektedir. Bitcoin gizliliği; herhangi bir merkezi yapıya ve yönetime bağlı olmayan dağınık yapısı sayesinde, güvenli hale getiren en önemli faktörlerden biridir.

Bitcoin borsasında gerçekleştirilen işlemlerin kişiler arasında olması da güvenliği sağlayan bir diğer etkendir. Kişilerin bitcoin borsasında yer almak için bir bitcoin hesapları olması gerektiği bilinmektedir. Bu hesapların açılması sırasında herhangi bir kişisel bilginin sunulmaması da güvenlik açığı yaratmamaktadır. Doğru kullanıldığı takdirde bitcoin oldukça güvenli bir ödeme ağı oluşturmaktadır. Sadece, kişiler yeni karşılaştıkları bu sisteme yabancı olduklarından güvensizlik duygusu hissetmektedirler. Bitcoin oldukça şeffaf bir sistem ve ödeme seçeneği sunmaktadır. Dolayısı ile kullanıcıların endişe duymalarını gerektiren bir durum söz konusu değildir. Herhangi bir haclenme durumu veya kişinin hesabına dair bilgilerini unutması durumunda hesaptan hak iddia edilememesi dışında bir risk mevcut değildir. Bu durumlar da kullanıcı ile alakalıdır.

Bitcoin Cüzdanı

bitcoin cuzdani

Bitcoin cüzdanı, sahip olunan bitcoini direkt olarak hesapta tutmak yerine, kişilerin bitcoin borsasına girmesini sağlayan bir anahtar sistemidir. Kişiler bitcoin cüzdanları sayesinde, dijital paralarını kullanabilmektedir. Herhangi bir alım satım ve gönderim işlemi bu şekilde gerçekleştirilmektedir. Kısacası bitcoin cüzdanı tüm bitcoin işlemlerinin gerçekleştirilmesi için gerekli olan bir yazılımdır.

Bilinenin aksine bitcoin cüzdanı, günlük hayattak kullandığımız banka hesaplarımız gibi paramızı saklayan bir sistem değildir. Kripto para borsasını, aslında yine sanal ortam olan banka hesaplarımızdan ayıran temel özelliklerden biri de budur. Sahip olunan bitcoin miktarı herhangi bir yerde depolanamamakta ve fiziksel olarak elde edilememektedir. Sistem dahilinde yalnızca gerçekleştirilen işlemlerin kayıtları yer almaktadır.

Dijital bitcoin cüzdanları, kullanıcıların sahip oldukları genel ve özel anahtarları, gerçekleştirilen para gönderimi ve alma gibi işlemleri, sadece o kullanıcıya özel bir şekilde depolayan bir yazılım sistemidir. Kullanıcının başka bir kullanıcı tarafından aldığı herhangi bir bitcoin veya kripto para, kişinin bitcoin cüzdanındaki özel anahtar ile imzalanmış olmaktadır. Daha sonra, bu işlem kullanıcının blockchaindeki genel anahtar ile eşleşmesi durumunda, gerçekleştirilen işlem kabul edilmiş olmaktadır. Kısacası, sadece kullanıcıya ait olan genel ve özel anahtarları barındıran, kişinin alım satım veya takas işlemlerinin imzalanması ve onaylanması işlemlerini karşılayan bir yazılım olarak ifade edilebilmektedir.

Kripto paraların veya sahip olunan bitcoinlerin depolanabilmesi için kullanılabilecek farklı tipte bitcoin cüzdanları bulunabilmektedir. Bu kripto para cüzdanı çeşitleri 3 farklı şekildedir. Bunlar, yazılım, donanım ve kağıt cüzdan şeklindedir. Yazılım kendi içinde masaüstü, mobil veya çevrimiçi olabilmektedir. Her birinin kendi içinde farklı avantajları olan bu cüzdanlardan en çok tercih edileni donanım cüzdanlarıdır.

Bitcoin’in Enerjiden Dönüşümü

enerjiden donusum
Bitcoin’in Enerjiden Dönüşümü

Bitcoin üretiminin gerçekleştirilebilmesi için iyi bir donanıma ihiyaç olduğu bilinmekte. Bu donanım ve ekipmanın iyi bir şekilde seçilmesi, harcanan enerjinin çok yüksek olması sebebi ile çok önemli. Çünkü bitcoin üretiminden kazanç sağlayabilmek için sahip olunan ekipmanın seçimi çok önemlidir. Ciddi miktarda bir elektrik enerjisi harcandığından bunu kazança çevirmek amaçlanmaktadır. İstatistikler incelendiğinde, bitcoin üretiminin enerji harcamasını kayda değer bir oranda arttırdığı görülmektedir.

Sayısal veriler değerlendirildiğinde, bitcoin enerji sarfiyatı, İngiltere’de bulunan Cambridge Üniversitesi’nin yayımladığı istatiksel veriler ele alındığında, Bitcoin’in dünya çapında yılda 64,15 terawatt saat elektrik tükettiği görülmektedir. Bu veriler ışığında, Bitcoin’in yaklaşık elektrik tüketimi, dünyanın en büyük 18. enerji tüketicisi olan Türkiye’nin çeyreğinden fazladır.

Kripto paraların ve bitcoinin ilerlemesi ve üretimi ile ilgili veri toplayan kaynaklara bakıldığında, bitcoinin yıllık ortalama elektrik tüketimi 32 TWh olduğu görülmektedir. Bitcoin üretiminde, günümüzde küresel enerji tüketiminin yüzde 0.15’ini kapsadığı bilgisine ulaşılmaktadır.

Bitcoin’de Kullanım Kolaylığı

kullanim kolayligi
Bitcoin’de Kullanım Kolaylığı

Hem kullanım kolaylığı hem de güvenli sistemi sayesinde bitcoin, kripto paralar içinde dikkat çeken hale gelmiştir. Dolayısı ile kişiler bitcoin kullanıcısı olduklarında, bitcoin ile gerçekleştirecekleri işlemleri nasıl yapabileceklerini merak etmektedirler. Bitcoinin kullanıldığı bitcoin borsalarından birine dahil olarak bu platformlar aracılığı ile işlem yapabilmek oldukça kolaydır. Kişiler açtıkları bir hesap ve bitcoin cüzdanları ile mevcut bakiyelerini kullanarak alım satım veya takas işlemlerini gerçekleştirebilmektedirler.

Hem yurtiçi hem de yurtdışında birçok farklı bitcoin borsası platformu yer almaktadır. Kişiler kendilerine uygun ve yer almak istedikleri platforma katılabilmektedirler. Bitcoin borsalarının seçiminde güven ve sistemin hızı oldukça önemlidir. Bu sebeple kullanıcılara iyi bir araştırma yaparak dahil olmaları önerilmektedir. Rahat ve basit arayüzlere sahip borsa platformlarının seçimi de önemli bir detaydır.

Bitcoin Gizliliği ve Transfer Kolaylığı

transfer kolayligi
Bitcoin Gizliliği ve Transfer Kolaylığı

Üretilen ve transferi gerçekleştirilen bitcoinlerin kaydı bitcoin sisteminde yer almaktadır. Aslında direkt olarak bitcoin transferi mümkün değildir. Transfer işlemi kullanım hakkı üzerinde gerçekleştirilmektedir. Yani kullanıcılar birbirlerine bitcoin kullanım haklarını transfer etmektedirler. Kullanıcıların bitcoin cüzdanlarındaki sahip oldukları bitcoin miktarı kontrol edilebilen bitcoin sahiplik hakkı olarak bilinmektedir.

Gerçek hayatta nasıl herhangi bir mülkün satım işlemi gerçekleştirildiğinde, mülk bir yerden başka bir yere taşınmıyor ve yalnızca kullanımı devrediliyor ise bitcoin transferi de aynı şekilde düşünülebilmektedir. Dolayısı ile bitcoin transferi, bitcoin sahiplik hakkının transferidir. Br bitcoin yüzlerce parçaya ayrılabilmektedir. Ancak sahiplik hakkı kullanıcıya aittir. Örneğin kullanıcının cüzdanındaki 1 Bitcoin’in 0.5BTC’lik kısmını bir başkasına transfer edilmek istenildiğinde, 0.5 BTC’nin sahipliği yeni kullanıcıya transfer edilmektedir. Bitcoinin kalan kısmı ise, aynı cüzdandaki para üstü adresi olarak isimlendirilen bir başka Bitcoin adresine devredilebilmektedir. Yani bu noktada bitcoinin sahibi olan kullanıcı, sahiplik hakkını iki ayrı kişiye bölerek vermektedir.

Bu içeriği Bitcoin Ajandası'nda sizin için hazırladık. Platformumuzda sizin için kripto para okuryazarlığını daha iyi noktaya getirmek, ilk defa kripto para yatırımı ya da madenciliğine yapacak kişilerin temel bilgi seviyesine ulaşmasını sağlamak amacıyla Türkçe içerikleri üretiyor, Türkçe'ye çevirilerini hazırlayarak yayınlıyoruz. Bizi Instagram'da @bitcoinajandasi profilimizden takip edebilirsiniz.

Binance Banner

Yorum Ekle