Bitcoin Ajandası

Bitcoin Gökkuşağı Grafiği Nedir? Ne İşe Yarar?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. Bitcoin Gökkuşağı Grafiği Nedir? Ne İşe Yarar?

Bitcoin Gökkuşağı Grafiği Nedir? Ne İşe Yarar?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

Bitcoin Gökkuşağı Grafiği (Rainbow Chart), gerçek zamanlı olarak BTC fiyatlarını ve piyasanın gidişatını gösteren bir grafik olarak ifade edilir. Renklerle anlamlandırılan grafiğin kullanımı son derece kolaydır. Üstelik bu grafiği zaman içerisindeki piyasa hareketlerini takip edebilme açısından kullanabilmek de mümkündür.

Üste seviyede Bitcoin Gökkuşağı Grafiği, yatırımcıların optimum ticaret girişlerini tespit etmelerini kolaylaştırmak adına BTC fiyatının aşırı alış ya da satış mı olduğunu gözlemlemelerine odaklanmaktadır.

Bitcoin Ajandası olarak bu içeriğimizde, kripto para yatırımcılarına büyük ölçüde fayda sağlayan Bitcoin Gökkuşağı Grafiği hakkında merak edilen konuları derledik.

Bitcoin Gökkuşağı Grafiği Nedir?

Bitcoin Gökkuşağı Grafiği Nedir?
Bitcoin Gökkuşağı Grafiği Nedir?

Bitcoin Gökkuşağı Grafiği, kripto para piyasalarının en büyük ve en önemli varlığı olan BTC’nin fiyat ve aralığının gelişimini gösteren logaritmik regresyon grafiğinin bir benzeri olmayan görseli ya da grafiği olarak tanımlanmaktadır. Bu grafik, ilk olarak 2014 senesinde, orijinal BTC forumlarında azap isimli bir Reddit kullanıcısı tarafından ortaya çıkarılmıştır. Zaman içerisinde bu model, BitcoinTalk programındaki farklı kullanıcılar tarafından geliştirildi. Böylelikle daha dinamik ve daha doğru bir kullanım imkânı sağlamış oldu.

Bitcoin Rainbow Chart olarak da ifade edilen bu grafik, günümüzde birçok yatırımcı tarafından kullanılmaktadır. Böylelikle yatırımcılar Bitcoin’in geçmiş trendlerini ve fiyat hareketlerini daha kolay anlayabilmekte, bu da yatırımcının daha doğru stratejilerle yatırım yapabilmesine yardımcı olmaktadır.

BTC Rainbow Chart Nasıl Okunur?

Bitcoin Rainbow Chart grafiğinin anlaşılması diğerlerine kıyasla daha kolaydır. Lagoritmik regresyon içerisinde çeşitli seviyelerde aşırı alış ya da satış koşullarını gösteren 9 banttan meydana gelmektedir. Özetlememiz gerekirse, Bitcoin Gökkuşağı Grafiğinin renkleri şu anlamlara gelir:

 • Mavi: Bir fire satışı (ucuz satış) anlamına gelir.
 • Açık Mavi: Bir satın alma işlemini gösterir.
 • Sarı: HODL (nötr) anlamı taşır.
 • Yeşil: Biriktirme bölgesi olarak anlamlandırılır.
 • Kırmızı: Aşırı alım ya da aşırı satış anlamına gelir.
 • Koyu Kırmızı: Kabarcık bölgesi olduğunu gösterir.
 • Turuncu: Bir balon olup olmadığını gösterir (aşırı alım).
 • Koyu Turuncu: FOMO yoğunlaşması demektir (daha fazla satın alınması anlamına gelir).

Bitcoin Gökkuşağı Grafiğini Kim Geliştirdi?

Bitcoin Gökkuşağı Grafiği, kripto para topluluğu içerisinde yer alan birçok farklı kişi tarafından oluşturulup geliştirilmiştir. Tam olarak kökeni bilinmediğinden geliştiricisinin kim olduğundan bahsedebilmek de mümkün değildir. Söz konusu bu araç 2014 yılından bu yana kripto para piyasalarında kullanılmakta ve yatırımcılara yardımcı olmaktadır.

Bitcoin Reddit forumlarının ilk zamanlarında ortaya çıkan bu grafik, o dönemden itibaren çeşitli içerik oluşturucuların kendi değişiklikleri ve iyileştirmelerini eklemesiyle beraber yıllar içerisinde pek çok kez yenilenmiştir.

Bitcoin Gökkuşağı Grafiği Verileri Ne Kadar Doğru?

Bitcoin Rainbow Chart, geçmiş yılların verilerini kullanmaktadır. Dolayısıyla halihazırdaki piyasanın şartlarını ve fiyat hareketlerini doğru ya da kesin bir şekilde yansıttığından bahsedebilmek mümkün değildir.

Bu grafik, lider kripto para biriminin fiyat eğilimlerini keyifli bir görselle temsil etmektedir. Fakat düzenleyici değişiklikler ya da küresel makroekonomik olaylar gibi dış etkenlerden etkilenmez. Bu grafiğin popülaritesi ilk olarak kripto Twitter topluluğu tarafından yönetilmekte ve çoğu zaman bir meme olarak paylaşılmaktadır.

Bitcoin Gökkuşağı Fiyat Grafiği Ne İçin Kullanılır?

Bitcoin Gökkuşağı grafiğini pek çok farklı amaç doğrultusunda kullanabilmek mümkündür. Piyasa hareketlerini takip etmek ve en uygun ticaret girişlerini bulabilmek adına kullanılan bu grafik, kolay anlaşılabilir olmasıyla dikkat çekmektedir. Hem yeni hem de tecrübeli yatırımcılar tarafından rahatlıkla kullanılabilmektedir.

Bu grafik aynı zamanda kalıpları ve trendleri takip edebilmek amacıyla da kullanılabilmektedir. Bu durumu bir örnekle izah etmemiz gerekirse, fiyatın devamlı olarak kırmızı çizgi üzerinde olması halinde, bunu aşırı alım ya da aşırı abartılı bir eğilim göstergesi olarak anlamlandırabilmek mümkündür. Grafiğin tersine fiyatın devamlı olarak lacivert çizginin altında olması halindeyse düşüş eğilimine işaret ediyor olabilir. BTC Gökkuşağı Grafiği her ne kadar kusursuz bir grafik olmasa da piyasa trendlerinden faydalanmak isteyen yatırımcılar açısından faydalı bir araç olarak değerlendirilebilir.

Bu grafiğin en önemli kısıtlaması, gecikmeli bir gösterge niteliğinde olmasıdır. Bu niteliğin anlamıysa grafikte bir trend tespit edildiğinde trendin çoktan bitmiş olabileceği ihtimalidir. Bununla beraber grafik, fiyat hareketlerini lagoritmik bir şekilde izlemekle sınırlıdır. Bu durum da grafiğin mutlak ya da anlık fiyat hareketlerini takip etmek için kullanmanın pek de mümkün olmadığı anlamına gelmektedir.

Bütün bu kısıtlamalara rağmen BTC Gökkuşağı Grafiği, piyasa trenlerini tespit edip bunlardan faydalanmak isteyenler için hala faydalı bir araç olarak değerlendirilebilmektedir. Fakat BTC ve diğer birçok kripto para birimine yatırım yapacak olanların piyasa hareketliliğini göz önünde bulundurması ve bu türden araçların kesin bir sonuç vermeyeceğini göz önünde bulundurması önemlidir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir