Bitcoin Ajandası

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bitcoin
  4. »
  5. Bitcoin ile Alışveriş Yapılır mı?

Bitcoin ile Alışveriş Yapılır mı?

Berkay Güzelsoy Berkay Güzelsoy - - 8 dk okuma süresi
1741 1
Bitcoin ile Alışveriş Yapılır mı?

Kripto paraların hayatlarımızın bir parçası haline gelmesi ile, bu dijital paraların birçok farklı alanda kullanılabileceği belirtilmiştir. Devamlı olarak gelişen ve değişen teknoloji sayesinde farklı bir yatırım aracı veya varlık olarak hayatımıza ilk kripto para bitcoindir. Kripto para birimlerinden Bitcoin ile alışveriş yapmak mümkün mü? Gelin bu soruya birlikte yanıt arayalım. Bitcoinin kısa bir zaman içinde çok geniş bir alana yayılması ve birçok kullanıcının bitcoin kullanmaya başlaması ile, farklı kripto paraları da geliştirilmiştir. Bu kripto paraların yanında altcoinler de geliştirilmiş hem kripto paralar hem de altcoinler temel bir hedefe dayansa da her biri hedefleyen başarıyı sağlayamamıştır. Bugün kripto para piyasasında yer alan dijital paralar değerlendirildiği, bitcoinin piyasa hakimiyetinin önüne geçebilen herhangi bir kripto para olmadığı da söylenmektedir. Bu anlamda bitcoin kendini defalarca kanıtlamış bir dijital paradır.

Mevcut başarılarının yanında, bitcoinin farklı alanlarda da kullanılabileceğinden bahsedilmektedir. Bu kullanım alanlarından en çok merak edileni, bitcoinin alışveriş sistemlerinde kullanılıp kullanılamayacağıdır. Bitcoin ile alışveriş yapmak hem daha hızlı hem de çok daha güvenlidir. Bu alanda, kullanıcıların talebi de birçok mağazada ve farklı hizmet alanlarında bitcoin ile ödeme yapmaya olanak tanınması şeklindedir. Dünyada ve ülkemizde, oteller, eczaneler, eğlence yerleri ve restoranlar gibi birçok işletme kripto para ile alışveriş yapmayı mümkün kılmaktadır. Ayrıca bitcoin ile ödeme alınabilen firmalar veya diğer hizmet sektörü alanlarının kazançlarının da arttığı bilinmektedir. Bugün çok geniş bir alana yayılmış olan bitcoin kullanımı göz önüne alındığında, bu durumun şaşırtıcı olmadığı sonucuna varılabilir.

Birçok farklı sektörlerde hizmet verenler, kurumlarının veya dükkanlarının kapılarına bitcoin ile ödeme alındığına dair notlar düşmektedir. Bu sayede, bitcoin kullanan kişiler bu yolla ödeme yaparak alışverişlerini gerçekleştirebilmektedir. Özellikle yurt dışından ülkemize gelen turistlerin, bu ödeme biçimini çok sık kullandığı görülmektedir. Bunun yanında turistlerin daha sık tercih ettiği otellerin birçoğunda da bitcoin ile ödeme alınmaktadır. Ayrıca bu ödeme yöntemleri yalnızca ülkemizin büyük şehirlerine değil birçok farklı alanına yayılmış durumdadır. Kişiler eczaneden ilaç alırken bitcoin ile ödeme yapabilmektedir. Bu anlamda döviz büroları gibi kripto para dükkanları da bulunmaktadır.

Bitcoin İle Alışverişte Ödeme Nasıl Yapılıyor?

Bitcoin ile gerçekleştirilen alışverişlerde, satın alınan hizmetin veya ürünün Türk Lirası karşılığı belirlenerek, bitcoin cüzdanları aracılığı ile ödeme gerçekleştirilmektedir. Kripto para piyasasında ilk geliştirilen kripto para bitcoin olduğu için, altcoinler ile gerçekleştirilen ödemelerde, altcoinler bitcoinin kuruşu olarak ele alınmakta ve bu şekilde bir hesap yapılmaktadır. Örnek verilecek olursa, bir eczaneden satın alınan herhangi bir ilaç için 0,000175846 bitcoin gibi bir ödeme gerçekleştirilebilmektedir. Yani kişiler, bitcoin ile ödemeyi kabul eden birçok farklı yerde alışveriş yapabilmektedir. Kripto paraların farklı bir finans alanı haline gelmesiyle birlikte de alışverişlerde bitcoin ile ödeme yöntemi giderek artmaktadır. Bu durum kişiler tarafından talep edildiği gibi, hizmet sektörleri de bu konuya oldukça sıcak bakmaktadır.

Bitcoin İle Gerçekleştirilen Ödemelerle Alakalı Yasal Bir Düzenleme Mevcut Mudur?

bitcoin yasal duzenleme
Bitcoin İle Gerçekleştirilen Ödemelerle Alakalı Yasal Bir Düzenleme Mevcut Mudur?

Ülkemizde kripto paraların giderek yaygınlaşması ve bunun bir sonucu olarak da kripto paralar ile ödeme alınan hizmet sektörü sayısı artmaktadır. Dolayısı ile hükümet tarafından konu ile alakalı yasal bir düzenlemeye gidilmektedir. Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) konu ile alakalı olarak, kripto para birimleri ile gerçekleştirilen ödeme işlemlerine dair bir denetleme ve düzenlemeye gidileceğini belirtmiştir. Yıl içinde ülkemiz ile alakalı, SPK tarafından bu düzenlemenin netleştirileceği bildirilmiştir. Merkez Bankası da kripto paralar ile alakalı olarak bir düzenleme gerçekleştireceğini açıklamıştır. Konuya dair, blok zincir tabanlı dijital merkez bankası parasının uygulamaya geçirileceği belirtilmiştir.

Bitcoin Sahibi Olabilmek İçin Ne Yapmak Gerekir?

Bitcoin sahibi olabilmek için kişilerin yapması gereken ilk şey bir kripto para borsası platformuna kaydolmaktır. Birçok farklı kripto para borsası mevcuttur. Bu platformların seçiminde komisyon oranları, sunulan hizmetler ve en önemlisi güvenlik çok önemlidir. Bu detaylara uygun olarak gerçekleştirilen kripto para seçiminin ardından kayıt işlemi tamamlanabilir. Kullanıcıların bitcoin satın alabilmesi veya bitcoin ile diğer işlemleri gerçekleştirebilmesi için bir bitcoin cüzdanlarının olması gerekmektedir. Bitcoin cüzdanları kripto para borsası platformuna kaydolurken alınabilir. Bu işlemin ardından, kullanıcıların satın almak istedikleri bitcoin oranı kadar cüzdanlarında para bulundurmaları gerekmektedir. Bu koşullar sağlandıktan sonra bitcoin satın alınabilmektedir. Kripto para borsaları, satın alma işlemlerinde genellikle komisyon kesintisi yapmamaktadır.

Kripto para veya bitcoin sahibi olabilmenin diğer bir yolu ise bitcoin madenciliği yapmaktır. Bitcoin, blockchain yani blok zinciri olarak ifade edilen bir veri ağı ile kurulmuştur. Bu sistemde, çeşitli matematiksel formüller ile oluşturulmuş şifreler bulunmaktadır. Bitcoin madenciliği, bu şifrelerin çözülmesi işlemi olarak ifade edilmektedir. Ancak bu işlem sanıldığı kadar kolay değildir. Madencilik işlemini gerçekleştirecek kullanıcıların bu işe geniş bir zaman ayırmaları gerekmektedir. Bunun yanında madencilik işleminde herhangi bir aksaklık yaşanmaması için iyi bir ekipman donanımına da sahip olmak gerekmektedir. Bitcoin madenciliği yapan kişinin şifreleme yöntemini çözmeleri durumunda, bu kişilere ödül olarak bitcoin verilmektedir. Yani kısacası, her iki şekilde de bitcoin sahibi olmak ve sahip olunan bu bitcoinler ile alışveriş yapmak ya da diğer ödeme yöntemlerinde kullanmak mümkündür.

Bitcoin ile alışveriş yapmak konusunu bir esnaf olarak araştırıyorsanız sizin için daha önce hazırladığımız Bitcoin ile Ödeme Alma konusundaki içeriğimizi aşağıdan inceleyebilirsiniz:

https://bitcoinajandasi.com/bitcoin-odeme-nasil-kabul-edilir/

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.