Bitcoin ile Ödeme Nasıl Kabul Edilir? Esnaf için Bitcoin Desteği

Bitcoin ile Ödeme Nasıl Kabul Edilir? Esnaf için Bitcoin Desteği

Bitcoin
Şubat 17, 2021 tarafından Fersah Yılmaz
241
Bitcoin ile ödeme almak veya ödeme yapmak herkes için oldukça kolaydır. Geleneksel finansal işlemler ve gerçek paralar ile yapılan işlemlere göre kripto paralar ile yapılan işlemler farklılık göstermektedir.
6 Maddede Bitcoin!

Bitcoin ile Ödeme Nasıl Kabul Edilir Bitcoin ile ödeme almak veya ödeme yapmak herkes için oldukça kolaydır. Geleneksel finansal işlemler ve gerçek paralar ile yapılan işlemlere göre kripto paralar ile yapılan işlemler farklılık göstermektedir. Bu sebeple kripto paraların veya bitcoinlerin ne şekilde kullanıldığına dair bilgi edinmek gerekmektedir. Ancak bu şekilde bitcoin kullanarak ödeme alma ve ödeme yapma işlemleri doğru bir şekilde sağlanmaktadır.

Bitcoin ile Ödeme Nasıl Kabul Edilir? Esnaf için Bitcoin Desteği

Bitcoin ile Ödeme Nasıl Kabul Edilir? Esnaf için Bitcoin Desteği
Bitcoin ile Ödeme Nasıl Kabul Edilir? Esnaf için Bitcoin Desteği

Ödeme Nasıl Kabul Edilir? Bitcoin kullanarak işlem yapacak kişilerin öncelikle bitcoin cüzdanı seçmeleri gerekmektedir. Bitcoin cüzdanları pek çok farklı şekilde olabilmektedir. Bu sebeple kullanıcıların kendi ihtiyaçlarına ve cüzdan özelliklerine dikkat ederek seçim yapmaları doğru olacaktır. Bu adımın ardından, herhangi bir mal ve hizmet karşılığında ödeme yapmak için kullanıcıların bir kripto para birimi seçmeleri gerekmektedir. Kullanıcıların ödeme alma işleminde direkt banka aracılığı ile takas yöntemi ile ödeme almaları mümkündür. Ayrıca kişiler aracılığı ile direkt ödeme de yapılabilmektedir.

Ödeme Nasıl Kabul Edilir? Bitcoin ile ödeme alan birçok farklı firma bulunmaktadır. Bu hizmeti kabul eden mağazaların sayısı ise dünya çağında her geçen gün artmaktadır.  Bu firma ve mağazalara bitcoin kullanarak ödeme yapmak da mümkündür. Ayrıca kullanıcıların bu konudaki deneyimlerini arttırması ve geri dönüşler sağlaması, bu ödeme yönteminin devamlılığını sağlayabilmektedir. Dolayısı ile birçok ödeme işlemi dijital paralar kullanılarak çok daha hızlı ve kolay bir şekilde halledilebilmektedir.

Bitcoinin Transfer Hızı

bitcoin transfer hizi
Bitcoinin Transfer Hızı

Yeni kripto paraların geliştirilmesi ve piyasada yer alması ile birlikte, bu kripto paraların birçok özelliği birbirleri ile karşılaştırılmaktadır. Kripto paraların işlem hızları da karşılaştırma yapılan konulardan biridir. Bitcoinin sunduğu avantajlı imkanlar her kullanıcı tarafından bilinmektedir. Zaman zaman da bitcoinin transfer hızına dair birçok farklı fikir ortaya atılabilmektedir. Bazı kripto paralar ile kıyaslandığında bitcoinin işlem hızı daha yavaş kalabilmektedir. Ancak bu noktada, bitcoinin sunduğu güvenli hizmet uygulaması unutulmamalıdır. 6 işlem onayı gerektirmesi ve merkeziyetsiz dağınık bir yapıya sahip olması bitcoini özel kılmaktadır. Bu sayede güvenlik son derece iyi bir şekilde sağlanmaktadır.

Bilindiği gibi birçok kripto para ve her kripto paranın kendi içinde farklı özellikleri bulunmaktadır. İşlem hızları da bu özelliklerden biridir. Her kripto paranın işlem hızı farklılık gösterebilmektedir. Bitcoinin işlem onaylarının yaklaşık olarak 1 saat 2 dakika sürdüğü belirtilmektedir. Bazı kripto paralara oranla bu zaman biraz fazla da bitcoinin sunduğu diğer avantajlı hizmetler ele alındığında bu uzun zaman dilimi tolere edilebilmektedir. Ethereum, litecoin, bitcoin cash gibi kripto paralar ile kıyaslama yapıldığında ise bitcoinin işlem hızı oldukça iyidir. Bahsi geçen bu kripto paraların işlem hızları bitcoinin işlem hızının kat kat üzerindedir.

Bitcoinle Ödeme Kolaylığı

Ödeme Nasıl Kabul Edilir? Bitcoinle ödeme yapmanın en kolay yolu kişiler arasında ödeme işleminin gerçekleştirilmesidir. Bu işlem ödeme yapacak ve ödeme alacak kişilerin adresleri arasında yapılmaktadır. Güvenli ve oldukça kolaydır. Bilindiği gibi bitcoinin merkeziyetsiz ve şeffaf bir yapısı vardır. Ayrıca bitcoin herhangi bir şekilde değiştirilemez ve gerçekleştirilen işlemler bozulamaz. Bu sayede oldukça güvenli bir hizmet sunmaktadır. Bitcoin ile ödeme gerçekleştirme işlemi bilgisayarlar aracılığı ile asresten adrese olabileceği gibi, aynı zamanda bazı mobil uygulamalar ile gerçekleştirilebilmektedir. Bunun yanında bitcoinler ile ödeme yapabilmek için bu amaca yönelik olarak geliştirilmiş ticari uygulamalar da bulunmaktadır. Bu uygulamalar aracılığı ile bitcoinler ile gerçekleştirilen ödemelerde QR kod kullanılmaktadır.

Bitcoin Transferinde Kullanılacak Uygulamalar Nelerdir?

Ödeme Nasıl Kabul Edilir? Kullanıcıların bitcoin veya diğer kripto paraları kullanarak işlem gerçekleştirebilecekleri birçok farklı uygulama söz konusudur. Bitcoin ile transfer işlemlerinin gerçekleştirilmesinde de sık tercih edilen uygulamalar bulunmaktadır. Bilindiği gibi, kullanıcıların bitcoin veya diğer kripto paralar ile işlem yapabilmeleri için bitcoin cüzdanına sahip olmaları gerekmektedir. Bitcoin alım, satım ve transfer işlemleri ancak bu şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Bu kripto para cüzdanı uygulamalarının en bilinenleri şu şekilde sıralanabilir;

 • BtcTurk
 • Blockchain Cüzdanı
 • Coinbase
 • BRD Bitcoin Cüzdan
 • Freewallet
 • Exodus
 • Ledger Kripto Cüzdan
 • Trezor One Cüzdan

Bu kripto para transferinde kullanılacak uygulamaların her birinin farklı özellikleri bulunmaktadır. Bazıları hem Android işlemlere imkan veren sistemlerde bazıları IOS işlemci mobil uygulamalardır. Bazıları için ise her ikisi de kullanılabilmektedir. Bazılarının çeşitli dil uygulamaları da söz konusudur. Her biri için ayrıca farklı komisyon oranları söz konusudur. Bu kripto para transfer uygulamaları en sık tercih edilen ve güvenlik açısından kendini kanıtlamış uygulamalardır.

Esnaflar İçin Bitcoinle Ödeme Almak Mantıklı mı?

Ödeme Nasıl Kabul Edilir? Esnaflar için bitcoin ile ödeme almak bazı durumlar için oldukça mantıklı bir yöntemdir. Kredi kartı ile yapılan alışverişlere göre bitcoin ile ödeme almak çok daha avantajlı bir durum oluşturmaktadır. Bitcoin ile ödeme almak ayrıca oldukça kolay bir yöntemdir. Bunun yanı sıra, kredi kartlarına göre çok daha az bir maliyet söz konusudur. İşlem hızı da çok daha yüksektir. Ayrıca birçok bitcoin kullanıcısı da hem fiziksel olarak hem de online ortamdaki alışverişlerde bitcoin ile ödeme yapılabilmesi konusunda oldukça isteklidir.

Ödeme Nasıl Kabul Edilir? Bitcoin ile ödeme almaya karar veren esnaflar veya şirketler çok basit birkaç adımı izleyerek bu işlemleri gerçekleştirebilmektedir. Bu adımlar şöyle sıralanabilir;

 • Öncelikli olarak bir bitcoin adresi oluşturmak gerekmektedir.
 • İkinci olarak bir ödeme işlemcisi oluşturmak gerekmektedir. Bu sayede bitcoin ile ödeme alımı sağlanabilmektedir.
 • Bu işlemden sonra, mevcut esnafın veya firmanın, bitcoin ile ödeme almaya karar verdiğini ve bu uygulamaya başladığını duyurması gerekmektedir.
 • Son olarak da muhasebe ve vergi işlemleri tamamlanarak bitcoin ile ödemeler kolaylıkla alınabilmektedir.

Bu içeriği Bitcoin Ajandası'nda sizin için hazırladık. Platformumuzda sizin için kripto para okuryazarlığını daha iyi noktaya getirmek, ilk defa kripto para yatırımı ya da madenciliğine yapacak kişilerin temel bilgi seviyesine ulaşmasını sağlamak amacıyla Türkçe içerikleri üretiyor, Türkçe'ye çevirilerini hazırlayarak yayınlıyoruz. Bizi Instagram'da @bitcoinajandasi profilimizden takip edebilirsiniz.

Binance Banner

1 Yorum

Yorum Ekle