Bitcoin İlk Çıktığında Ne Kadardı?

Bitcoin İlk Çıktığında Ne Kadardı?

Bitcoin
Şubat 11, 2021 tarafından Faruk Keresteci
153
Kripto paraların ilk ortaya çıkışı ile birlikte bitcoin geliştirilmiştir. Bitcoin, geleneksel yöntemlerden uzak ve daha farklı bir alanda yatırım yapmak isteyen kişiler için oldukça cazip görünmüştür.
Bitcoin İlk Çıktığında Ne Kadardı?

Bitcoin İlk Çıktığında Ne Kadardı? Kripto paraların ilk ortaya çıkışı ile birlikte bitcoin geliştirilmiştir. Bitcoin, geleneksel yöntemlerden uzak ve daha farklı bir alanda yatırım yapmak isteyen kişiler için oldukça cazip görünmüştür. Dijital para olarak isimlendirilen kripto paraların insanlara aktarılması ve insanlar tarafından anlaşılması başlangıçta zor olsa da zaman içinde önemli bir gelişim izlenmiştir. Kripto paraların yaygınlaşması ile birlikte birçok farklı kripto para birimi ortaya çıkmıştır. Bu kripto paraların bazıları başarılı olurken bazıları da istenilen başarı yakalanamadığı için kısa bir sürede ortadan kalkmıştır. Binlerce altcoin ortaya çıkmış ve kullanılmış olsa da günümüzde halen en çok merak edilen konulardan bir tanesi Bitcoin ilk çıktığında ne kadardı? sorusu olmaya devam ediyor.

Bitcoin İlk Çıktığında Ne Kadardı?

Bitcoin İlk Çıktığında Ne Kadardı
Bitcoin İlk Çıktığında Ne Kadardı

Bitcoinin geliştirilmesi 2008 yılına dayanmaktadır. Satoshi Nakamoto takma isimli geliştirici, bitcoini deneysel olarak oluşturmuş ve piyasaya sürmüştür. Kısa zaman içinde hızlı bir başarı ivmesi yakalayan bitcoin, kullanılar tarafından en sık tercih edilen kripto paralardan biridir. Bitcoinin bu kadar popüler hale gelmesi ile birlikte, birçok internet alışveriş platformu ve bağış sitelerinde bitcoin ile işlem yapılmaya başlanmıştır.

Bitcoini bu kadar cazip hale getiren merkeziyetsiz ve herhangi bir yönetime bağlı olmamasıdır. Bu durum bitcoini şeffaf ve güvenli kılmaktadır. Zaman içinde çeşitli borsa platformları oluşturularak bitcoin ile işlem yapılmasına olanak sağlanmıştır. Bu sayede kişiler bitcoin borsalarında alım satım işlemleri yaparken aynı zamanda bitcoin madenciliği yaparak ödül kazanabilmektedir.

Bitcoinlerin ilk çıktıkları dönemler değerlendirildiğinde, 2009 yılı itibariyle bir bitcoinin değerinin neredeyse birkaç kuruş olduğu görülmektedir. Aradan geçen zaman içinde bitcoinin değeri giderek çok yüksek değerlere ulaşmıştır. Kripto para borsasında yükselişini devam ettiren bitcoin değerlerinde, zaman zaman dalgalanmalar yaşansa da, doğru yatırım ve hamleler yapan kullanıcılar kısa zaman içinde hedefledikleri kazanca ulaşmışlardır.

2010’lu Yılların Başı

2010
2010’lu Yılların Başı

Bitcoinin çıkışı kripto paranın gündeme gelmesi ve yatırımcıların bu alana yönlenmesine sebep olmuştur. Birçok yatırımcı farklı bir yatırım yöntemi olan bitcoini ilk çıktığı zamanlardan beri takip ederek zaman için oldukça iyi miktarlarda kazanç sağlamaktadır. Bitcoinin geçmişine bakıldığında da bitcoin zengini birçok farklı yatırımcının olduğu görülmektedir. 2009 yılının ardından adını duyuran bitcoin, bir yıl içinde iyi bir ivme yakalayarak hedeflenen kullanıcı kitlesine ulaşılabileceğinin sinyallerini vermiştir. Bitcoin milyarderi haline gelen kullanıcılar incelendiğinde de, her birinin bitcoinin ilk çıktığı yıllarda kripto paralara yatırım yaptığı bilinmektedir.

2014 ile başlayan serüven

2014
2014 ile başlayan serüven

2013 yılının sonlarına doğru oldukça iyi bir yükseliş grafiği çizen bitcoinin 2014 yılı itibari ile değerine bakılacak olduğunda, yıl içinde önemli dalgalanmalar yaşadığı görülmektedir. Bu dalgalanmalar kullanıcılarda endişe yaratmış olsa da, bitcoinin pekçok yeni alanda kendini kabul ettirdiği de bir gerçektir. 2014 yılı itibariyle, e-ticaretle ilgilenen birçok site ve ayrıca bağış kabul eden siteler bitcoin ile işlem yapılmasını kabul ettirdiklerini duyurmuştur. Böylece bitcoin çok daha geniş bir alana yayılırken aynı zamanda bu durum güvenilirliğinin arttığının da kanıtıdır. Ancak genel olarak 2014 yılı içindeki bitcoin değerleri göz önüne alındığında yıl içinde oldukça dalgalanan bu dijitalpara biriminin değer kaybettiği söylenebilir.

İlk Zirveyi Zorlama

zirve
İlk Zirveyi Zorlama

Bitcoin, kripto para borsaları içinde ne hızlı yükseliş gösteren ve istenilen başarıya ulaşmış bir dijital paradır. Çıktığı dönemden itibaren dönem dönem yükselişe geçmiş, bazı dönemlerde değer kaybettiği görülmüş ancak hiçbir zaman popüleritesini yitirmemiştir. Kripto para borsalarının artışı ve bununla birlikte kullanıcı sayısının artışı ile birlikte, bitocin tarihi yükselişini göstererek 2020 yılında 29,244.75 dolara kadar ulaşmıştır.

Dünya’nın Odak Noktasına Oturma

İlk çıktığı dönemlerden beri kripto paralar ile alakalı olarak birçok ülkenin farklı yaklaşımları olmuştur. Bazı ülke yönetimleri kripto paralara oldukça sıcak bakarken, bazı ülkelerde kripto paraların kullanımına yönelik yasak düzenlemelere gidilmiştir. Ancak ne olursa olsun bitcoin yükselişini kaybetmemiş ve zaman içinde çok yüksek bir kullanıcı kitlesine ulaşmıştır. Dolayısı ile de değeri her geçen yıl daha da artmıştır.

Kısa zaman içinde küresel ölçekte bir yatırım aracına dönüşen bitcoin, ülkemizde de en çok yatırım yapılan kripto para türüdür. Kripto paralara ilginin özellikle son yıllarda artması ile birlikte, dijital paralar ile yatırım yapma işlemleri dünyanın odak noktası haline gelmiştir. Ülke ekonomilerinin bozulması yatırımcıların kripto para borsalarına yönelmelerindeki en önemli etkenlerden biridir. Ayrıca içinde bulunduğumuz pandemi dönemi ile birlikte de bitcoin ve kripto para borsalarında yer alan yatırımcı sayıları oldukça artmıştır.

Bitcoine olan yatırımcı kitlesinde de değişiklik olduğu söylenmektedir. Dijitalleşmenin hız kesmeden devam etmesi ve likiditenin artması ile birlikte tasarrufu yüksek kullanıcılar da bitcoin borsalarında yer almaya başlamıştır. Pandeminin gündeme gelmesi ile birlikte kişilerin varlıklarını koruma isteği ve her anlamda dijital ortama bağımlı olma durumu kripto para borsasındaki yatırımcı ve kullanıcıların da artmasına ve farklılaşmasına sebep olmuştur.

Bu içeriği Bitcoin Ajandası'nda sizin için hazırladık. Platformumuzda sizin için kripto para okuryazarlığını daha iyi noktaya getirmek, ilk defa kripto para yatırımı ya da madenciliğine yapacak kişilerin temel bilgi seviyesine ulaşmasını sağlamak amacıyla Türkçe içerikleri üretiyor, Türkçe'ye çevirilerini hazırlayarak yayınlıyoruz. Bizi Instagram'da @bitcoinajandasi profilimizden takip edebilirsiniz.

Binance Banner

Yorum Ekle