Bitcoin Ajandası

Bitcoin Karıştırıcıları Nelerdir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Bitcoin Karıştırıcıları Nelerdir?

Bitcoin Karıştırıcıları Nelerdir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
13 0

Yazımızda mikser yerine karıştırıcı tabirini kullanmayı tercih edeceğiz. Bitcoin’in günden güne yaygınlık kazanmasıyla yan kavramların ortaya çıktığını görüyoruz. Peki nedir bu Bitcoin karıştırıcıları nelerdir?

Bitcoin Karıştırıcıları ve Kullanımı

Bitcoin Karıştırıcıları ve Kullanımı
Bitcoin Karıştırıcıları ve Kullanımı

Bir Bitcoin cüzdanının kime ait olduğu bilinemez. Bu tür cüzdanların harf ve rakamlardan meydana gelen, hiçbir kişi üstüne kaydı bulunmayan ‘pseudonymus’ olarak ifade edilen takma isimleri söz konusudur.

Cüzdan sahibi herhangi bir transfer yaptığında bu transferi gerçekleştirenin kim olduğu bilinmez ama cüzdanının takma ismi görülür. Bu takma isimli cüzdanın kime ait olduğu bilindiğinde blockchain üzerinden cüzdan ile yapılan tüm transferler izlenebilme özelliğine sahiptir. Bitcoin karıştırıcıları, gizliliğin muhafazasını sağlayacak çözümler sunmasıyla öne çıkar.

Şimdilik 2 tür Bitcoin karıştırıcı bulunmaktadır. Bunları inceleyelim:

Merkezi Karıştırıcılar

Merkezi özellikteki Bitcoin karıştırma servisleri, kişinin Bitcoin’ini alır ve oluşturulan yeni bir Bitcoin cüzdanına gönderilmesine imkan sağlar. Böylece kullanıcının transferlerini karmaşık bir hale getirerek bu işlemlerin blockchain üzerinde takip edilmesini zorlaştırır.

Bir karıştırıcı hizmetinden yararlanırken kimlik bilgileri, Bitcoin karıştırıcısı merkezine verilmiş olur. Karıştırıcı, paylaşmak istediğinde ya da bir mecburiyet durumunda kaldığında bu kimlik bilgilerini yansıtabilir. Bundan ötürü sahip olmak istenilen gizlilik özelliği tehlikeye girebilir.

Bitcoin karıştırıcısı kullanırken dikkat dilmesi gereken bir diğer durum, tercih edilen karıştırıcının güvenilir bir özellik taşımasıdır. Kötü bir ihtimalle kullanıcıdan Bitcoin alımını yaptıktan sonra diğer cüzdana aktarmayıp Bitcoin’leri çalma girişiminde bulunabilir.

Merkezsiz Karıştırıcılar

Merkezsiz Bitcoin karıştırıcıları, merkezi özellikteki karıştırıcılarda rastlanabilecek tehlikelere karşı çözüm getirir. Herhangi bir merkeze bağlı olma özelliğine sahip olmadığı için kullanıcıların Bitcoin’inin çalınması veya kimlik bilgilerinin başkalarıyla paylaşılması gibi riskler oluşmaz.

Merkezsiz Bitcoin karıştırıcılarının çalışma usulleri, bir grubun bir araya gelerek kendilerine büyük bir transfer yapması şeklinde olmaktadır. Bu işlem sonrasında transferi gerçekleştirilen Bitcoin’lerin kimden gelmiş olduğunun tespitini yapmak mümkün değildir. İşlemin hayata geçmesi için karıştırıcıya dahil olan bütün kullanıcıların işlem onayında bulunması gerekmektedir. Bu yanıyla işlem sırasında bir güven çemberi oluşturulur ve gizlilikle birlikte Bitcoin’in güven altında transferi gerçekleşir.

Bitcoin Karıştırıcılarını Kullanmalı Mı?

Gerçekleştirmek istedikleri transferlerin izlenip takip edilmesini istemeyen herkes Bitcoin karıştırıcı servislerine yönelebilir. Blokchain ağı, kullanıcının ismi asla görülemeyecek olsa da ek olarak bu isim gizliliği de tercih edilebilir.

Bitcoin Karıştırıcı Servisleri Engellenebilir Mi?

Ülkelerin kendi kanunlarına göre değişen bir durum özelliği gösterse de engelleme konusu ihtimal içindedir. Merkezi özellik taşıyan Bitcoin karıştırıcı servisleri yargıyı ilgilendiren bir süreçle karşılaşıldığında kapatılma ya da engellenme durumu meydana gelebilir.

Merkezsiz özellikteki karıştırıcı servisleri için kapatılma ya da engellenme durumu söz konusu olsa da herhangi bir otoriteye bağlı bulunmayan bir servisin kapatılma ve engellenme durumu kolay olmayacaktır. Merkezsiz özellikteki Bitcoin karıştırıcılarını kullananlar bu ihtimalden uzak olabilirler.

Karıştırıcılara Karşı İlgi Nasıl?

Karıştırıcılara Karşı İlgi Nasıl?
Karıştırıcılara Karşı İlgi Nasıl?

Bitcoin kullanıcılarının ve bu kripto para birimi üzerine yatırım yapanların Bitcoin mikseri ya da Bitcoin karıştırıcısı kavramına başvurmaları mümkündür.

Herhangi bir transfer işleminin gizlenmesine yönelik bir özelliği olan karıştırıcıların Bitcoin pazarı içinde kendini önemli bir yer bulduğunu söyleyebiliriz.

Kullanım yaygınlığı ya da verdiği pratik sonuçlar açısından ise Bitcoin kullanıcılarının yorum ve analizlerini dikkate almakta fayda bulunuyor. En yaygın kripto para birimi olması sebebiyle Bitcoin üzerine kurulmuş bir servisin kullanıcısının da fazla olması beklenebilir. Bu da şaşırtıcı olmayacaktır.

Bitcoin Karıştırıcılarında Öne Çıkanlar

Bitcoin karıştırıcıları arasında öne çıkan karıştırıcı servislerinden bahsetmeyi fayda görüyoruz. Ancak bunları örnek verirken bir öneride bulunmak amacında olmadığımızı vurgulamak isteriz.

Bitcoin karıştırıcı servisleri içinde Bitcoin Fog ve CoinJoin gibi isimlerle karşılaşmanız mümkündür.

Bitcoin Fog

Bitcoin Fog, kullanıcıların coinlerini diğer kullanıcılarla karıştırmasını sağlayarak hedef adreslerin tespitini hemen hemen geçersiz duruma getiriyor. Bu, giriş ve çıkış adresleri arasındaki bağlantıları gizli hale getirerek daha iyi bir hizmet seviyesiyle mümkün oluyor.

CoinJoin

Merkezi konumdaki karıştırıcılar, tek hata noktası sorununu beraberinde getirir. Herhangi bir kuruluşun çoklu ağ adresleri kullanması durumunda dahi, hizmete dair kayıtları paylaşmaya istekli olması ya da bunu ihlal etmesi, kullanıcıların gizliliklerinin kaybetmesi sorununu ortaya çıkarır.

İşte bu durum da CoinJoin karıştırıcısı kendini belli ediyor. CoinJoin, birden çok kullanıcıya ait bulunan girdileri sadece bir işlem üzerinde toplayarak değindiğimiz bu soruna karşı önemli bir çözüm geliştiriyor.

CoinJoin hizmetiyle konu olan paralar bir işleme çevrilecek ve ağ üzerinde yayınlamadan önce tüm katılımcıların imzalamasını isteyecek. İşlemler daha sonraki aşamada bir araya getirilir ve karşılığında kullanıcılar orijinal miktarı elde eder. Ancak, işlemi birleştiren servis dahil olmak üzere kripto paraların hareketini hiç kimse göremeyecektir.

Karıştırıcıya Karar Vermek

Bitcoin karıştırıcıları konusunda bir karara varmak için iyi bir araştırmaya gerek duyulması kaçınılmazdır. Bu sebeple Bitcoin işlemlerinizi gizlemeye çalışırken iyi bir servis seçeceğinizden emin olmalısınız. Yola çıkmadan önce de bu servise olan ihtiyacınızı yakından değerlendirmenizde fayda bulunacaktır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir