Bitcoin Ajandası

Bitcoin Lightning Network’ü İlk Defa 5 Bin BTC’nin Üzerine Çıktı!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Bitcoin Lightning Network’ü İlk Defa 5 Bin BTC’nin Üzerine Çıktı!

Bitcoin Lightning Network’ü İlk Defa 5 Bin BTC’nin Üzerine Çıktı!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
7 0

Platformda işlem maliyetlerini en aza indirgeyebilmek adına tasarlanan Bitcoin Lightning Network’ün kapasitesi 5 bin BTC’yi aştı.

Bitcoin Lightning Network, makroekonomik ortam ve durgun fiyat hareketlerine karşın gelişim göstermeye devam ediyor. Söz konusu bu yeni başarısını, haziran ayında kapasitesini 4 bin BTC’ye çıkarmasının ardından kısa bir sürede gerçekleştirdi.

Bitcoin Lightning Network İstikrarlı Bir Şekilde Büyüyor

Bitcoin Lightning Network İstikrarlı Bir Şekilde Büyüyor
Bitcoin Lightning Network İstikrarlı Bir Şekilde Büyüyor

Lightning Network ağındaki daha geniş bir kapasite, kullanıcıların daha hızlı ya da düşük maliyetlerle BTC transferlerine imkân sağlıyor. Kurulduğu tarihten bu yana geçen 4 yıl süresince öncelikli olarak diğer blok zinciri savunucuları ve birtakım eleştirilerle karşı karşıya kalmıştı.

2022 yılı kripto para sektörü açısından son derece güç bir yıl oldu. Buna karşın ölçeklendirme çözümü ağır da olsa yükseliş trendine devam etti.

Kripto para konusunda araştırmalar yapan şirket Messari, yakın bir geçmişte hazırladığı raporunda, Lightning Network’ün 2021 yılı boyunca genel piyasa düşüşünden yalıtılmış bir şekilde kendi boğa piyasasında yer aldı. BTC fiyatı yine aynı sene yüzde 57 değer kaybetmesine rağmen protokolün temel ölçümleri istikrarlı bir şekilde büyümeye devam etti.

Diğer yandan söz konusu raporda, Lightning kanal ve düğüm sayılarının bir önceki yıla kıyasla yüzde 24 ila yüzde 14 artış gösterdiği ifade edildi. Üstelik bunun hobi ağı olmaktan çıkıp olgunluk seviyesine ulaşmış bir finansal ödeme ağı olma yolunda ilerlediğine işaret ettiği de belirtildi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir