Bitcoin Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır?

Bitcoin Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır?

Bitcoin
Ocak 30, 2021 tarafından Berkay Güzelsoy
371
Bitcoin madenciliği bitcoin üretim işlemi olarak değerlendirilebilir. Bitcoin madenciliği, fizilsel bir madencilik şekli değildir. Matematiksel formüller ve şifreleme yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilen bir sistem olarak açıklanabilir.
Bitcoin Madenciliği Nedir?

Bitcoin madenciliği bitcoin üretim işlemi olarak değerlendirilebilir. Bitcoin madenciliği, fizilsel bir madencilik şekli değildir. Matematiksel formüller ve şifreleme yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilen bir sistem olarak açıklanabilir. Bu madencilik işleminde birçok farklı altyapı ve özel yazılımlar kullanılmaktadır. Bitcoin madenciliği sisteminde ne kadar çok talep olur ise bahsi geçen matematiksel formüller o kadar zorlaşmaktadır. Bu da şifrelemenin çözümünün zorluğunu beraberinde getirmektedir.

Kripto para veya bitcoin madenciliğinde, bahsi geçen bu dijital para birimi herhangi bir merkeze bağlı değildir. Yani gerçek bir paranın devlet ve bankalar aracılığı ile yönetildiği düşünülürse, bitcoin için böyle bir durumun söz konusu olmadığı söylenebilmektedir. Herhangi bir yönetim şekline bağlı olmayan bu dağınık yapısı da bitcoin ve kripto parayı güvenli hale getirmektedir.

Bitcoin sisteminde ne kadar fazla talep yaşanırsa formüllerin ve şifrelerin çözülmesi aynı oranda zorlaşmaktadır. Bu durum da enerji harcamasını arttırmaktadır. Çok az miktarda bile olsa bitcoin üretimi için oldukça yüksek elektrik enerjisine ihtiyaç duyulmaktadır.

Bitcoin madenciliği kapsamında, finansal transferler ve bu transfer işlemlerinin onayı veya yeni bitcoin üretimi gerçekleştirilmektedir. Bitcoin madenciliğinde, Blockchain yani Blok Zinciri olarak isimlendirilen bir sistem yer almaktadır. Bu teknolojik sistem sayesinde gerçekleştirilen her işlem kayıt altına alınmaktadır.

Bitcoin madenciliği, oldukça iyi bir altyapı ve bilgi sistemine ihtiyaç duymaktadır. Yani bu işi gerçekleştirecek olan kişinin konu hakkında donanımlı olması gerekmektedir. Ayrıca bitcoin madenciliği için iyi performansta çalışan cihazlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun yanında, bitcoin madenciliği bilgisayar ortamında ve çeşitli çözümlemeler yapılarak gerçekleştirildiği için uzun zaman gerektirir. Kullanılan cihazların sık sık arızalanması gibi problemler oluşabilmektedir. Bu sebeple, bitcoin madenciliği ile ilgilenecek kişilerin bu konuya ciddi vakit ayırmaları gerekmektedir.

Bahsi geçen bu zorluklar sebebi ile bitcoin madenciliğinin bireysel olarak yapılması çok fazla önerilmemektedir. Rekabet ortamı düşünüldüğünde bu durum çok da sağlıklı bir yöntem değildir. Bu aşamada kripto para madenciliği ile ilgilenen kişilerin bir grup olarak birleşerek bitcoin madenciliği yapmaları çok daha doğru olacaktır. Böylelikle birden fazla kişinin enerjisi ve gücü birleştiğinde daha fazla bitcoin çıkarma şansı doğmaktadır.


Bitcoin’in Kaynağı Nedir?

bitcoin kaynagi
Bitcoin’in Kaynağı Nedir?

Bitcoin borsasında yer almak isteyen kişiler için bitcoin alınabilecek çeşitli platformlar bulunmaktadır. Kişiler bahsi geçen bu platformlar aracılığı ile gerçek para yoluyla bitcoin satın alabilmektedir. Ayrıca matematiksel formüllerin veya şifreleme yöntemlerinin çözümünün sağlanması karşılığında da ödül olarak bitcoin kazanılabilmektedir.

Bitcoin üretiminin gerçekleştirilebilmesi için güçlü bir donanım ve internete sahip olmak gerekmektedir. Ancak ev ortamında gerçekleşecek olan bitcoin üretiminin oldukça maliyetli olabileceği unutulmamalıdır. Bitcoin üretimi ile alakalı ihtiyaç duyulan ekipmana sahio olduktan sonra üretim aşamasına geçmek oldukça kolaydır.  Bitcoin üretimi, blockların şifreli hale getirilmesi, farklı versiyonlarının oluşturulması ve  bunların onaylanması şeklinde gerçekleşir. Bu blocklar, bitcoin yapısı içindeki finansal işlemleri içermektedir.


Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır?

Bitcoin madenciliğinde, gerçekleştirilen her para transfer işlemi bitcoin network ağında duyurulmaktadır. İşlem gerçekleştirilen her cihaz, büyüklüğü 1MB olan bloklar oluşturabilmektedir. Bu bloklar üzerinde oluşan matematiksel formüllerin ise çözülmesi gerekmektedir. Mevcut tranfser işlemlerinin gerçekleştirilmesi ve bu işlemlerin doğrulanıp onaylanması için bitcoin bir şifreleme algoritmasına sahiptir. Bu şifreleme yöntemi tersine çevrilemez bir fonksiyon şeklindedir. Fonksiyonun input değerlerine ulaşabilmek için sistem içinde farklı input değerleri olasılıkları denenerek ve sayısız kez deneme yapmak gerekmektedir. Bu yöntem girdiye ulaşmak için tek yoldur.

Proof of Work olarak isimlendirilen bu sistem, oldukça yüksek oranlarda enerji gerektirmektedir. Ayrıca güçlü bir donanıma da ihtiyaç vardır. Bitcoin borsası değerlendirildiğinde, mevcut sisteminin mantığına göre,  yaklaşık her on dakikada bir block üretiminin sağlanması gerekmektedir. Daha anlaşılır bir şekilde ifade edilecek olursa,  matematiksel formüller on dakika içinde çözülmelidir. Bu sürenin aşılması halinde, bitcoin sistemi hedeflenen hızın altında kalmaktadır. On dakikadan daha hızlı bir şekilde matematiksel formülün çözümü gerçekleşirse, bitcoin sistemi hedeflenen hıza çok daha çabuk ulaşmış olacaktır. Bu sebeple belirli aralıklar ile mevcut matematiksel formül üzerinde düzenlemeler gerçekleştirilmektedir.

Gerek ihtiyaç duyulan donanım, gerekse konu hakkında bilgi sahibi olmak açısından bitcoin madenciliğinin bireysel olarak yapılması çok verimli sonuçlar vermemektedir. Bu sebeple bu konu hakkında bilgi donanımı olan ve konu ile ilgilenen kişilerle birlikte bitcoin madenciliği yapılması önerilmektedir. Bitcoin madenciliğinde artan talep madencilik işleminin zorlaşmasına sebep olmaktadır. Dolayısı ile daha donanımlı ekipman ihtiyacı da artmaktadır aksi halde düşük donanımlı ekiptanlar ile gerçekleştirilen bitcoin madenciliği mevcut elektrik tüketimini bile karşılayamamaktadır. Bu durumda kişiler, internet ortamında kendi adlarına işletim gerçekleştiren donanımlara yönelmektedir.


2021 Bitcoin Madenciliği İçin En İyi Ekran Kartları

Kripto para madenciliğine olan ilginin artması ile birlikte kişiler bitcoin madenciliği için kullanılacak ekipmanları araştırmaya başlamıştır. Ekran kartları ise bitcoin madenciliğinde uzun zamandır kullanılan olmazsa olmaz ekipmanlardan biridir. Kripto para madenciliği yapabilmek için önerilen ekran kartları işe şu şekildedir;

MSI GTX 1070 AERO 8GB OC 256 Bit ekran kartı

MSI GTX 1070 AERO 8GB OC 256 Bit ekran karti
MSI GTX 1070 AERO 8GB OC 256 Bit ekran kartı

Özellikleri;

 • Slot Tipi: PCI Express 3.0
 • Chipset: NVIDIA
 • Bellek: 8 GB
 • Bellek Hızı: 8008 MHz
 • Bit Değeri: 256 Bit
 • Çekirdek Hızı: 1683 MHz

AMD Radeon RX 570 Sapphire Nitro+ 8 GB GDDR5 ekran kartı

AMD Radeon RX 570 Sapphire Nitro 8 GB GDDR5 ekran karti
AMD Radeon RX 570 Sapphire Nitro+ 8 GB GDDR5 ekran kartı

Özellikleri;

 • Slot Tipi: PCI Express x16 3.0
 • Chipset: AMD
 • Bellek: 8 GB
 • Bellek Hızı: 7000 MHz
 • Bit Değeri: 256 Bit
 • Çekirdek Hızı: 1733 MHzz

AMD Radeon RX 580 4G Sapphire PULSE OC ekran kartı

AMD Radeon RX 580 4G Sapphire PULSE OC ekran karti
AMD Radeon RX 580 4G Sapphire PULSE OC ekran kartı

Özellikleri;

 • Slot Tipi: PCI Express x16 3.0
 • Chipset: AMD
 • Bellek: 4 GB
 • Bellek Hızı: 7000 MHz
 • Bit Değeri: 256 Bit

AMD Radeon RX 570 Sapphire Pulse 4G 256 Bit ekran kartı

AMD Radeon RX 570 Sapphire Pulse 4G 256 Bit ekran karti
AMD Radeon RX 570 Sapphire Pulse 4G 256 Bit ekran kartı

Özellikleri;

 • Slot Tipi: PCI Express x16 3.0
 • Chipset: AMD
 • Bellek: 4 GB
 • Bellek Hızı: 1750 MHz
 • Bit Değeri: 256 Bit
 • Çekirdek Hızı: 1244 MHz

Bu içeriği Bitcoin Ajandası'nda sizin için hazırladık. Platformumuzda sizin için kripto para okuryazarlığını daha iyi noktaya getirmek, ilk defa kripto para yatırımı ya da madenciliğine yapacak kişilerin temel bilgi seviyesine ulaşmasını sağlamak amacıyla Türkçe içerikleri üretiyor, Türkçe'ye çevirilerini hazırlayarak yayınlıyoruz. Bizi Instagram'da @bitcoinajandasi profilimizden takip edebilirsiniz.

Binance Banner