Bitcoin Ajandası

Bitcoin Madenciliğinde Şifreler Kayboldu!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Bitcoin Madenciliğinde Şifreler Kayboldu!

Bitcoin Madenciliğinde Şifreler Kayboldu!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
14 0

Yaklaşık 10 sene önce, 14 yaşında 7. sınıf öğrencisiyken Bitcoin madenciliği yapan ve 20 Bitcoin elde etme başarısı gösteren Mark Michaels takma isimli mühendis şimdilerde madencilik yaptığı bilgisayarından sildiği anahtar kelimelerini bulmaya çalışıyor. Bu durum Bitcoin madenciliğinde şifrelerkonusunun önemini bir kez daha ortaya koyuyor.

Gizliliği ve şifreleme yöntemi ile öne çıkarak popülerliği artan Bitcoin’de benzer haberler daha önce de duyulmuştu. Bitcoin madenciliğinde şifrelerkonusunun pek hafife alınmayacağı, yeni bir haberle daha kanıtlanmış oldu.

Bitcoin Madenciliğinde Şifreler Yoksa Kazanç Da Yok!

Bitcoin Madenciliğinde Şifreler Yoksa Kazanç Da Yok!
Bitcoin Madenciliğinde Şifreler Yoksa Kazanç Da Yok!

Michaels’ın madencilik yaptığı dönemde Bitcoin büyük bir yükseliş görmüş ve 0.0008 dolardan 0.08 dolara yükselmişti. Bugünkü piyasası yaklaşık 47 bin dolar olan BTC dünyanın en büyük kripto parası durumunda. Michaels BTC’leri bugün ABD dolarına dönüştürmek isteseydi yaklaşık 940 bin dolarlık bir kazancın sahibi olacaktı.

Bilgisayara Kaydetti Ama…

Michaels madencilik yaptığı günleri tam olarak hatırlamıyor. Orijinal Bitcoin yazılımı kullandığını düşündüğünü söyleyerek cüzdan özel anahtarlarını ve şifresini bir metin dosyasına kaydettiğini hatırladığını belirten Michaels, cihazındaki dosyaları temizlerken o metin dosyasını da sildiğini açıklıyor. Michaels, daha önce Bitcoin fiyatı 1000 dolar olduğunda da şifrelerini aramış ancak bulamamış.

Şimdi Ethereum Madenciliğinde

Aktif bir şekilde kripto para yatırımı yapmadığını belirten ama ara sıra Ethereum madenciliği yaptığını söyleyen Michaels, kazançlarını da bazı altcoin’lere aktardığını söyledi.

Ripple Eski CTO’su Da Kaybetmişti

Daha önce Ripple’ın eski CTO’su Stefan Thomas da içinde yüz milyonlarca dolar değerinde Bitcoin’lerin olduğu şifrelenmiş bir cüzdanın anahtar kelimelerini kaybetmişti. Thomas, BTC fiyatı 1 doların altında bulunurken çeşitli testler için Bitcoin kullanmıştı.

7500 BTC’lik Hard Disk Çöpe!

Gallerli 35 yaşındaki James Howells da 2013 senesinde 7500 Bitcoin’lik hard disk’i fark etmeden çöpe atmıştı. Howells’ın hala belediyeyi çöplüğün aranması konusunda ikna etmeye çalıştığı biliniyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir