Bitcoin Ajandası

Bitcoin Madencilik Zorluğunda Üst Üste 4. Artış!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Bitcoin Madencilik Zorluğunda Üst Üste 4. Artış!

Bitcoin Madencilik Zorluğunda Üst Üste 4. Artış!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
14 0

Madenciler için blok bulmada zorluk şaması giderek artarken bu zorluğu gösteren metrikler arasında Bitcoin madencilik zorluğu 2 hafta öncesinde %13 büyüklükle yükselişi yeniden artırdı. Bitcoin madencilik zorluğu üzerine üst üste artış yaşandı.

Mayıs ayı içerisinde Çin üzerinde kripto para madencileri için gelen büyük yasaklar üzerine birlikte tarih en büyük düşüşüne maruz kalan Bitcoin madencilik zorluğu Temmuz ayı gibi toparlanmaya başlamıştı. Ancak dün TSİ 03.05’te zorluk ayarlamasında 699 bin 551 blok üzerinden güncelleme yaşadı. Bu zorluk ise %4.5 üzerinden artış yaşanması ile kayıtlara geçti.

Bitcoin Madencilik Zorluğunda Harcamalar Nasıl?

Bitcoin Madencilik Zorluğunda Harcamalar Nasıl?
Bitcoin Madencilik Zorluğunda Harcamalar Nasıl?

Bitcoin madencilik zorluğunda Bitcoin madenciliğinde gerekli kaynaklardan miktar olarak verilen ölçülerde göreceli olarak durumu ifade eder. Bu ölçülere de ağ tarafından harcama yapılan enerjilerde belirli zamanlarda ya artış ya da azalış görülür. Bitcoin protokolü üzerinden blokların istikrarlı bir oran üzerinden çıkarılması için de her zorluk seviyesi 2 bin 16 blokta ayarlanarak oluşturulmuştur.

Madencilik zorluğu son dönemlerde madenciler arasında oldukça rekabet yarattı. Özellikle yen, blokların bulunması konusunda ağır rekabet oluştu. Her geçen gün hesaplama gücü cihazlarının gelişme yaşamasıyla daha maliyetli bir döneme girildi. Ancak özellikle de bu senede yaşanan boğa sezonu Bitcoin fiyatında da yaşanan artışla beraber önemli oranlarda kar sağladı.

Devamlılığın Sağlanması Amacıyla Karda Artış Yaşandı

Hatırlanacağı gibi Çin baskıları sonucunda da ciddi bir düşüş görüldü. Hash oranları zorluk ayarlamasında temmuz ayı gibi rayına oturma görülmüştü. 2019 yılında da yaz ayı gibi fiat para birimlerinde madencilik gelirleri ölçümü yapan hash fiyatı adeta dibe vurmuştu. Çin üzerine yasaklardan dolayı kepenk indirmeye giden madenciler zorlukla düşme yaşadığında operasyonlarda devamlılığın sağlanması amacıyla madencilerin karında da artış yaşandı.

Çin tarafından göç eden madenciler de bu nedenle Kuzey Amerika bölgesi, Rusya ve Kazakistan gibi ülkelerde sistem üzerinde sağlamlaştırma üzerine çalışma başlattı. Sonra madencilik zorluğu da eski seviyelere gelinmeye başlanmıştı.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir