Bitcoin Ajandası

Bitcoin Mucidi Ortaya Çıktı! Ben Satoshi’yim!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Bitcoin Mucidi Ortaya Çıktı! Ben Satoshi’yim!

Bitcoin Mucidi Ortaya Çıktı! Ben Satoshi’yim!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
1675 0

Bitcoin mucidi kim sorusuna cevap olarak gündeme gelen konu üzerinden görünüşe göre Linux yaratıcısı olan Linus Torvalds bu mesajı göndermemiş; bunun yerine, mesaj bir çatala ekleniyor.

Linux’un kaynak kodundan bir kopya olarak Bitcoin mucidi Satoshi Nakamoto’ya atıfta bulunan “Ben Satoshi’yim” kelimelerini içerdi. Ancak, açıklamalara göre bakılırsa bu durum bir şaka gibi görünüyor ve kesinlikle Torvalds’ın kendisinden gelen bir durum olmadı bu.

Bitcoin Mucidi Ortaya Çıktı!

Bitcoin Mucidi Ortaya Çıktı!
Bitcoin Mucidi Ortaya Çıktı!

Söylentilere göre bugün erken saatlerde Linux mucidi olarak Linus Torvalds’ın şifreli bir şekilde Bitcoin’in mucidi ima etse de bu söylentiler sadece bu kadarla sınırlı gibi duruyor. “Ben Satoshi’yim” kelimeleri Linux çekirdeğinin kaynak kodu kopyasında isim alanının altında bulunuyor. İlk bakışa göre Torvalds’ın bu ifadede şaka olarak yayınladığı görüldü. Ancak bunu gerçekten yapıp yapmadığı da henüz netleşmedi.

Torvalds’ın gerçekte Bitcoin yaratıcısı Satoshi Nakamoto‘nun arkasında bulunan ve gerçek kimlik olması pek görülmeyen ve her ikisinin de son derece tanınabilir olan açık kaynaklı yazılım parçalarını oluşturma nedeniyle karşılaştırılma olabilir. Ayrıca Bitcoin ve Torvalds’ın sürüm kontrol sistemlerinde benzerlikleri kayıt altına aldı. Git gerçek bir blockchain değil. Aksine kriptografik hash kullanan bir defterdir ve akraba olarak kabul edilebilir.

Tip4Commit Hizmeti Aracılığı

Torvalds’ın Bitcoin hakkında halka açıkça yorum yaptığı henüz öngörülemiyor. 2014 yılında, Torvalds dahil olmak üzere birçok geliştirici için Tip4Commit hizmeti sayesinde kendilerine gönderilen Bitcoin ipuçlarını toplama aşamasına geçmediğini ve Linux kurucusunun da kripto para birimiyle ilgilenmediği oluşturuldu. Torvalds’ın görüşlerinden biri olan GNU kurucusu olan Richard Stallman, 2020 yılında Bitcoin’i net bir şekilde eleştirdi. Kripto paranın gizliliği eleştiri altında kaldı ve dijital ödemelerden tamamen kaçındığını belirtti.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir