Bitcoin Ajandası

Bitcoin Nakit Paraya Nasıl Çevrilir?
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Kripto Para
  4. »
  5. Bitcoin Nakit Paraya Nasıl Çevrilir?

Bitcoin Nakit Paraya Nasıl Çevrilir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
11 0

Zaman, ücretler, ihtiyaç olan nakit, Bitcoin’i geleneksel paraya dönüştürme yöntemi ve yaşanılan ülkedeki kripto para mevzuatı gibi unsurlar Bitcoin nakit para dönüştürülme sürecinde etkili olan unsurlar olarak öne çıkar.

Bitcoin Nakit Para Dönüştürme Yöntemleri

Bitcoin Nakit Para Dönüştürme Yöntemleri
Bitcoin Nakit Para Dönüştürme Yöntemleri

Bitcoin nakit para dönüştürme yöntemlerinden hangisinin en iyi olduğu konusu, kullanıcıların tecrübelerine göre belirlendiğinde daha sağlıklı olacaktır. Bununla birlikte Bitcoin nakit para çevirme yöntemlerinde çok fazla tercih edilenleri belirtmeye çalışacağız…

Kripto Borsaları

Kripto borsaları, Bitcoin nakit para çevirme sürecinde en çok kullanılan yöntem olarak bilinir. Bitcoin’in bütün borsalarda işlem görmesi ve tüm kripto para birimlerinin hemen hemen hepsinin nakit para olarak çekilebilmesine olanak tanıması bunda etkilidir. Genellikle çoğu borsada doğrudan nakit çıkışa imkan tanınmaz, bundan ötürü üçüncü taraf hizmetlerin kullanımı ortaya çıkar.

En popüler Bitcoin borsaları arasında Coinbase yer alır. Coinbase, güvenilir ve çok hızlı olması ile öne çıkar. Birçok yatırımcının Bitcoin satın almak ve Bitcoin nakit para dönüştürmesi için Coinbase’i kullandığı bilinmektedir.

Olumlu-Olumsuz Özellikleri

Kripto para borsaları, çok güvenli oluşu ve hiçbir veride herhangi bir hırsızlıkla karşılaşılmaması özelliği ile öne çıkar. Coinbase’in şimdiye kadar hacklenemediği bilinmektedir.

Kripto para birimi borsaları kişisel verileri ve ödeme bilgilerini kaydettiği için kullanıcılar bilgilerini sadece ilk aşamada girer. Bunun sonucunda işlemlerde hızlılık sağlanır.

Kripto para birimi borsaları Bitcoin nakit para çevirme konusunda bir imkan sağlamaz. Önce banka hesabına ya da bir elektronik ödeme platformuna para gönderdikten sonra yine aynı platform üzerinden nakde çevirme işlemi yapılabilir. Burada işlem ücretinin ortaya çıkacağı şüphe götürmez.

LocalBitcoins platformu üzerinden daha rahat işlem sağlamaya çalışan kullanıcıları da farklı dolandırılma tehlikeleri bekleyebilir. Bu plaform üzerindeki dolandırıcıların genellikle satıcıların arasında saklandığı bilinmektedir. Bunun yanında bazı Bitcoin alıcılarının başkalarına ait Bitcoin’leri hile ile çalması durumu da ortaya çıktığı görülmüştür.

Kripto Para Birimi Cüzdanları

Farklı cihazlar ve kullanım amaçları için en az 10 Bitcoin cüzdanı sayabiliriz. Bunlara karşın doğrudan para çekme hizmeti sunan bir Bitcoin cüzdanı bulunmaz. Borsadaki cüzdana Bitcoin gönderme ya da dönüştürme hizmetlerinden yararlanarak banka hesabına aktarmak mümkündür. Bu para aktarma işlemi sonucunda nakit para alımı ortaya çıkar.

Olumlu-Olumsuz Özellikleri

Kripto cüzdanlarının en önemli dezavantajı, Bitcoin’i kripto para birimi cüzdanından çektikten sonra nakit haline getirmek için bir yöntem bulmanın gerekliliğidir. Bu yöntemde yüksek ücretlendirme ve uzun işlem süreleri ortaya çıkmaktadır.

Bunun yanında bazı cüzdan platformlarındaki dolandırıcıların etkinliği de bilinmektedir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için aktif bir alıcı iletişime geçmek faydalı olacaktır.

Dönüştürme Hizmetleri

Bitcoin nakit para dönüştürme işlemini doğrudan sağlayan hizmetler çok çeşitlilik gösterir. Bu bolluğun içinde en az 20 tane güvenilir dönüştürme hizmeti bulunur. Onlardan bazılarını sayalım: ChangeAM, Tetchange, ByWare, Change-X, MoneyMix ve diğerleri.

Bunlardan birini seçtikten sonra ana sayfada bulunan formlar doldurulur. Sonrasında ödeme bilgisi girilir ve onay mesajı veya e-maili beklenir. Talep onaylanır ve en geç yarım saat içinde sonuç alma gerçekleşir. Bir aksilik çıkmadığında paranın gönderileceği kurye ya da verileceği yer hakkında bilgi alınır.

Olumlu-Olumsuz Özellikleri

Dönüştürme hizmetleri kullanıcı dostu olması ile öne çıkar. 2-3 dakikalık bir zaman içinde talep oluşturulabilir. Destek sağlama konusunda da iyi özellik taşırlar, böylece kullanıcı sorularına cevap bulmak mümkündür.

Dönüştürme hizmetleri anonim yapıdadır. Kayıt olma mecburiyeti bulunmaz ve tüm ödeme verileri para alındıktan sonra ortadan kaldırılır. Geleneksel para, nakit olarak alınmak istediğinde kurye beklemek veya bir ödeme noktasına gitmek durumu ortaya çıkabilir. Bu yöntemde Bitcoin nakit para dönüşümü zaman gerektirir.

Tanıdıklar

Bitcoin kullanıcılarının, kendisi gibi en az bir kripto para birimi kullanıcısı arkadaşının olması birçok durumda kolaylık sağlar. Böyle bir imkana sahip olanlar, arkadaşına teklif sunabilir. Teklifin kabul edilme ihtimali yüksektir. Çünkü bu yöntemle hızlılık içinde ve ücretlendirmeye maruz kalmadan Bitcoin alma imkanı oluşur.

Kripto varlığa sahip bir arkadaş bulunmuyorsa bir Bitcoin konferansına katılmak da öne çıkabilir. Böyle ortamlar içinde Bitcoin geliştirme ve düzenlemeleri konusunda birçok faydalı bilgi öğrenilebilir. Bunun yanında yeni Bitcoin çekme yöntemlerine dair fikir de edinilebilecektir. Konferanslarda Bitcoin’i ana ödeme olarak tercih eden yeni arkadaşlarla da tanışılabilir. Bunun sonucunda onlara Bitcoin satarak nakit para alınabilir.

Olumlu-Olumsuz Özellikleri

Takas yöntemi tercih edildiğinde bir işlem ya da komisyon ücreti ödenmez ve kâr anlamında da iyi sonuçlara ulaşılabilir. Bununla birlikte takasları sık yapmak kolay değildir.

ATM

Geleneksel paralar için ATM bulmanın zor olduğu dönemler geride kaldı. Şimdi her sokak üzerinde bu ATM’lere ulaşılabiliyor. Ancak bugün kripto para birimi üzerine çalışan ATM bulmak kolay değildir. New York gibi büyükşehirlerde pek çok Bitcoin ATM’si bulunur. Böyle bir imkan olduğunda Bitcoin nakit para dönüşümü kolaylık içinde yapılır.

Hızlı bir şekilde nakit almak istenildiğinde bir ATM bulunur ve BTC Sat seçeneği seçilir, istenen bilgiler doldurulur. Onay sonrasında da para alınır.

Bulunulan yerde Bitcoin ATM’si görülmüyorsa Coinatmradar web sitesi üzerinden çevrenizdeki ATM’lerin nerede bulunduğu öğrenilebilir. Bitcoin kullanılan ATM bulma konusunda küçük şehir veya kasabalarda yaşanıyorsa iş zorlaşır. Çünkü Bitcoin Vakfı, ATM’leri büyük şehirlerde kurmasıyla biliniyor.

Olumlu-Olumsuz Özellikleri

ATM’ler hızlı bir şekilde nakit almak isteyenler için kullanışlılık gösterir ancak bunun haricinde özel avantajları da bulunmaz.

Bitcoin ATM’leri dünya genelinde her yerde görülmez. Rezervleri sınırlı durumdadır. En çok 1 Bitcoin’i karşılayacak kadar geleneksel para bulundurması ile bilinirler. Çok yaygınlaşmamaları nedeniyle ATM işlem ücretleri yüksek durumdadır. ATM cihazının istediği bilgileri elle girmek zaman alan ve uğraşı gerektiren bir iştir.

Bitcoin gün geçtikçe daha çok ülke tarafından tanınıyor. Yakın gelecek içinde daha çok Bitcoin ATM’si olacak ve buna bağlı talep de artış yaşanacaktır. Bu da işlem ücretlerinde ekonomiyi sağlayacaktır.

Bitcoin’i En Hızlı Dönüştürme Yöntemi

Bitcoin'i En Hızlı Dönüştürme Yöntemi
Bitcoin’i En Hızlı Dönüştürme Yöntemi

Bitcoin nakit para çevirme yöntemlerinden öne çıkanları inceledik. Bu yöntemler içinde sunulan farklı hizmetleri açıkladık.

Bitcoin nakit para dönüştürme aşamasında ATM kullanmanın daha hızlı bir yöntem olduğu görülüyor. Ancak ATM’lerin küçük yerleşim yerlerinde bulunmama tehlikesi en önemli olumsuz özelliği meydana getiriyor.

Bitcoin nakit para dönüştürme sürecinde başka en hızlı yöntem, bir kripto para cüzdanı kullanmak olabilir. En çok 4-5 dakika içerisinde oluşturulan taleple birkaç saat ya da bundan daha da kısa sürede alıcı beklenir.

Bitcoin’i En Ucuz Çevirme Yöntemi

Bitcoin kullanıcısı tanıdıklar vasıtasıyla kripto para takasları ücretlendirmeye maruz kalmadan yapılabilir. Bunun için bu alanda çok arkadaş tanımak ve onlar vasıtasıyla Bitcoin nakit para dönüşümü gerçekleştirmek sağlıklı ve ucuz bir yöntem olarak öne çıkar.

Coinbase ya da Kraken gibi kripto para borsalarından yararlanmak bir başka ucuz yöntem olarak bilinir. Yapılacak işlemin en fazla %2’si oranında ücretlendirme söz konusudur. Bazı hizmetler de ise bir işlem ücreti yoktur. Bununla birlikte dönüşümü yapılan parayı almak için 1 hafta bekleme kuralı bulunur.

Bitcoin’de En Güvenilir Dönüştürme Yöntemi

Bitcoin kullanıcısı arkadaşlar ve tanıdıklar, en güvenilir konumdaki Bitcoin nakit para dönüştürmesinde yer alır. Bu sebeple onlarla sürekli iletişimde olmakta fayda bulunur. Bitcoin nakit para dönüşümünde kripto para birimi borsaları da güvenilir bir yöntem olarak bilinmektedir. Ancak hacker saldırısına uğrama ihtimalleri bulunur.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir