Bitcoin Ajandası

Bitcoin Neden Düşüyor? Piyasada Olanlar!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Bitcoin Neden Düşüyor? Piyasada Olanlar!

Bitcoin Neden Düşüyor? Piyasada Olanlar!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
12 0

Piyasa değerine bakıldığında en büyük kripto para birimi BTC, sabah saatllerine doğru 52 bin dolar seviyelerinden bir an da 10 bin dolarlık düşüş gördü. 42 bin dolara kadar gerileyen Bitcoin neden düşüyor? ETH’de 4 bin dolar civarında işlem görürken aynı şekilde 3500 dolara kadar iniş yaşandı.

Fiyatlarda görülen düşüş, 19 Mayıs tarihinden itibaren bu yana görülen en büyük düşüş sonucunda da esasında Aralık ayı başından bu yana gözlemlenen geri çekilmeyi Omicron varyantından gördü. Hem geleneksel hem de kripto para piyasasında yarattığı paniğin tetiklediği de ön plana çıkartıldı. Ayrıca son dönem içerisinde de Fed’in varlık alımına ilişkin verdiği mesajlar da piyasaları etkileyerek Fed Başkanı Powell, geçmiş zamanda varlık alımlarını beklenenden daha hızlı şekilde sonlandırabileceklerini de söylemekten çekinmedi. Sonuç olarak piyasada Bitcoin neden düşüyor sorularına cevap arandı.

Bitcoin Neden Düşüyor?

Bitcoin Neden Düşüyor?
Bitcoin Neden Düşüyor?

Diğer bir yandan bugünkü gibi %20’lik düşüş yaşanmasının sonrasında Bitcoin gibi kripto paralar için normal bir süreç başladı. Geçmiş zamanda pek çok defa derin geri çekilmelerin yaşandığı ve daha sonraki fiyat toparlanmaları sayesinde kendini yükseltmeyi başarmıştı. Forbes’a konuşan Invest Diva CEO’su Kiana Daniel:

“Geri çekilme tamamlandıktan sonra Bitcoin’in yeni yılda tekrar sıçrama yapma ve yeni zirvelere ulaşma olasılığı yüksek.” dedi.

Kripto para yatırımlarında yönetimi sürdüren şirket LedgerPrime’ın baş yatırım yöneticisi olan Shiliang Tang ise “Bitcoin için zincir üstü veriler olumlu görünüyor.” yorumunu yaptı.

Kısa vade içerisinde de devam etmeyi beklediği fiyat artışlarından da daha sağlıklı koşullar oluşmasını savundu.

Kripto Para Piyasasının Toplam Değeri

Fiyat düşüşünden sonra görülen etkilerde de türev işlemleri büyük oldu. 24 saat içinde de hemen hemen 2.5 milyar dolar büyüklüğünde pozisyon tasfiye edildi. Coinglass’ın verilerinden elde edilen kaldıraçlı işlemler yaparak 390 binden fazla trader’ın milyonlarca dolar kayıp yaşadığını da açıkladı.

Yaşanan geri çekilmelerin sonucunda da kripto para piyasasından oluşan toplam değer belli oldu. 2.2 trilyon doların, Bitcoin de uzun zaman sonra ilk defa 1 trilyon doların altına indi.

Bu düşüşte de satın alım için bir fırsat görenler yatırımcılar için rezervlerde 1220 BTC bulunduran El Salvador, hemen hemen 48 bin 700 dolar ortalama ile 150 BTC daha satın alım gerçekleştirdi. Böylece El Salvador’un BTC’leri 1370’e yükseldi.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir