Bitcoin Ajandası

6 Maddede Bitcoin!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bitcoin
  4. »
  5. Bitcoin Nedir? 6 Maddede Bitcoin!

Bitcoin Nedir? 6 Maddede Bitcoin!

Faruk Keresteci Faruk Keresteci -
1721 0

Bir kripto para birimi olarak karşımıza çıkan bitcoin, herhangi bir merkezi ve yönetim şekli olmayan, uçtan uca elektronik ödeme sisteminden oluşan bir para birimidir. Dağınık bir yapı sergileyen bitcoin, finansal anlamda kısa bir zaman dilimi içinde yükselişe geçti. Bu da onu daha cazip hale getirdi. Bitcoin’in ortaya çıkışı ile birlikte birçok farklı kripto para birimi geliştirildi. Bu para birimlerinin geliştirilmesinde bazı noktalarda farklılaştırmalar yapılarak rekabet ortamının oluşması sağlanmıştır.

[powerkit_toc title=”Bu içerikte neler var?” depth=”2″ min_count=”4″ min_characters=”1000″]

Bitcoin uçtan uca ve adresten adrese transfer edilebilmektedir. Bahsi geçen adresler, kişilerin platform üzerindeki kimlik kartları olarak değerlendirilmektedir. İşlemi yapan şahıslar ile ilişkilendirilmeleri söz konusu değildir. Bu adreslere girişte kullanılan şifreleme yöntemlerinin unutulması veya kaybedilmesi durumunda ise bitcoin hesabı ile ilgili hak iddia edilememektedir.


Bitcoin Hangi Ülkeye Bağlı?

Bitcoin Hangi Ülkeye Bağlı?
Bitcoin Hangi Ülkeye Bağlı?

Bitcoin herhangi bir devlet veya bankacılık sistemi gibi merkezi bir yönetim sistemine sahip değildir. Basımı gerçekleştirilen bir para olarak değildir. Bitcoin, dijital ortamda üretilen ve temelinde matematiksel şifreleme yöntemleri ve formüller olan bir para birimidir. Dolayısı ile karşılığında değerli bir maden veya yatırım aracı alınamamaktadır. Kripto para biriminin sahip olduğu matematiksel formül herkese açık bir şekilde sunulmaktadır. Bu sebeple isteyen herkes sisteme dahil olabilmektedir.

Bitcoin sahibi olmak ve kullanmanın bazı risklerinin yanı sıra oldukça avantajlı yönleri de bulunmaktadır. Öncelikli olarak basit bir yapıda ve güvenilir olması bitcoin’in tercih edilme sebepleri arasındadır. Ayrıca enflasyon ve çökme gibi riskler de oldukça düşüktür. Herhangi bir merkeze bağlı olmaması sebebi ile kişilerin hesaplarında yapılan işlemlerin, devlet veya banka gibi sistemlerce ulaşılması gibi bir durum söz konusu değildir. Bu da bitcoin’i güvenli kılan bir diğer sebeptir.

Bunun yanı sıra, para transfer işlemleri de kolaylıkla halledilebilmektedir. Normal şartlarda milyonlarca liranın kişinin herhangi bir hesabında veya direkt olarak cüzdanında taşınması gibi bir durum söz konusu değildir. Ancak kripto para kullanımı ile mevcut hesabına ulaşılabilen her yerde istenilen işlem gerçekleştirilebilmektedir.


Bitcoin Güvenilir mi?

Güvenilir mi?
Güvenilir mi?

Bitcoin hesabına dair bilgilerin kaybedilmesi veya bilgisayarın hacklenmesi gibi durumlarda ne yazık ki kripto para hesabına dair herhangi bir hak iddia etme durumu olmamaktadır. Ancak belirli bir güvenlik protokolü bulunan kripto para biriminde gerçekleştirilen her işlem baştan sona şifrelenmektedir. Şifrelenen işlemlerin tümü kayıt altına alınmaktadır. Bitcoin’in başlangıçta belirtilen durumların yaşanması dışında, -ki bu durumlar da kullanıcı hatalarından kaynaklanmaktadır, herhangi bir güvenlik açığı bulunmamaktadır.

Ayrıca hesabı içerisinde, kripto para değerinin iki kere satılmasını engelleyen bir sistem bulunmaktadır. Bu güvenlik önlemi sayesinde kişilerin haberi olmadan herhangi bir şekilde işlem gerçekleştirilememektedir. Dolayısı ile hileli bir gönderime izin verilmediğinden oluşabilecek riskler de ortadan kalkmış olmaktadır. Bitcoin gibi kripto paraların en önemli avantajı ise herhangi bir merkeze ve yönetim sistemine bağlı olmamasıdır. Her işlemin onayı farklı cihazlardan alındığından güvenlik açığı oluşmamaktadır.


Bitcoin Nasıl Alınır Nasıl Satılır?

Nasıl Alınır/Satılır?
Nasıl Alınır/Satılır?

Kripto para alabilmek için farklı yöntemler bulunmaktadır. Kripto para madenciliği yaparak ve şifreleme yöntemlerini çözerek ödül olarak kazanılabilmektedir. Ya da gerçek para birimlerini kullanarak kripto para borsasını oluşturan platformlar aracılığı ile kripto para satın alınabilmektedir. Bu alım satım işlemleri için de sanal bir cüzdana sahip olmak gerekmektedir. Bitcoin de bir kripto para olduğu için bitcoin satın alabilmek için de aynı yöntemler uygulanmaktadır. Gerçek para ile satın alınabilirken aynı zamanda şifreleme yöntemini çözerek kazanılabilmektedir.

Bitcoin alım veya satım işlemleri kripto para borsası olan platformlar aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Bitcoin fiyatları ile alıcı ve satıcının arz talep ilişkisine göre belirlenmektedir. Bitcoin çok küçük para birimleri şeklinde satılabilme imkanı bulundurmaktadır. Yani sahip olunan kripto para miktarının satışı yapılmak istendiğinde çok az bir kısmı satılabilmektedir. Bitcoin satın alabilmek kullanılan kripto para cüzdanları ile alışveril veya kripto para takası gerçekleştirilebilmektedir.


Bitcoin Madenciliği Nedir?

Madencilik Nedir?
Madencilik Nedir?

Bitcoin madenciliği, sistemin devamlılığı için kripto para üretiminin sağlanması olarak açıklanabilmektedir. Gerçek bir madencilik işçiliği olmamakla birlikte matematiksel formüllere dayanan bir sistemdir. Bu madencilik şekli kriptografi şifrelerinin çözülmesi ve yeni blokların eklenmesi şeklinde gerçekleştirilmektedir. Birçok kripto para biri söz konusu olduğu için rekabet ortamı da bulunmaktadır. Dolayısı ile bu durum da kripto para madenciliğini değerli bir hale getirir. Şifrelerin çözülmesini sağlayan kişiler bitcoin ile ödüllendirilmektedir.


Bitcoin Nasıl Gönderilir? Bitcoin Göndermek Ücretli mi?

Nasıl Gönderilir?
Nasıl Gönderilir?

Bitcoin sahibi olan kişilerin bir bitcoin hesabı bulunmaktadır. Kişiler hesaplarında bulunan bitcoinleri, bitcoin borsası yapan platformlar aracılığı ile başka bir hesaba gönderebilmektedirler. Bahsi geçen platformlardaki para yatırma/çekme işlemlerinin bulunduğu kısımlardan kripto para gönderme işlemi gerçekleştirilebilmektedir.

Bitcoin gönderme aşamasında, kripto para gönderilecek olan adres, gönderecek olan kişinin hesabına eklenmeklidir. Ardından gönderilecek olan bitcoin miktarı belirlenmeli ve eklenmelidir. Ardından bitcoin çek butonuna basılması ile komut devreye girmektedir ve şifre sorulmaktadır. Şifrenin girilmesinin ardından kripto para gönderim işleminin onay aşamasında, güvenliğin sağlanabilmesi adına kişilerin mail adreslerine bir mail gönderilmektedir. Burada gönderilecek adres ve kripto para tutarı yer almaktadır. Bu mailin onaylanması durumunda gönderim işlemi gerçekleşmektedir. Böylelikle yüksek sevide bir güvenlik sağlanarak işlem başarı ile tamamlanmaktadır.


Bitcoin Bozdurma Nasıl Yapılır?

Bozdurma Nasıl Yapılır?
Bozdurma Nasıl Yapılır?

Kripto paraların nakit paraya çevrilmesi işlemi borsalar üzerinden satış yapılması yöntemi ile gerçekleştirilmektedir. Bir kripto para olan bitcoin için de bu durum aynıdır. kripto paralar borsalarda satışa sunulmakta ve gerçek paraya karşılık gelen tutar kişilerin hesabına havale veya EFT işlemleri ile gönderilmektedir. Bitcoin bozdurma işleminin döviz bozdurma işlemlerinden farkı kullanılan borsalardır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir