Bitcoin Ajandası

Bitcoin NFT’leri Tekrar Yükselmeye Başladı!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Bitcoin NFT’leri Tekrar Yükselmeye Başladı!

Bitcoin NFT’leri Tekrar Yükselmeye Başladı!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
8 0

NFT’ler eski hareketliliğinden uzak olsa da Bitcoin tabanlı Ordinals protokolü tabanlı NFT’lere ilgi, uzunca bir sürenin ardından yeniden artmaya başladı. Ethereum NFT piyasasında işlam hacmi düşüş gösterirken, Bitcoin NFT piyasasındaysa artış gösteren işlemler dikkat çekti.

Bitcoin NFT Piyasası Hareketliliği Artıyor

Bitcoin NFT Piyasası Hareketliliği Artıyor
Bitcoin NFT Piyasası Hareketliliği Artıyor

Veri analiz şirketi Dune Analytics tarafından açıklanan verilere göre, kısmen küçük ama hızlı bir büyüme gösteren Bitcoin’in NFT piyasasındaki inscription adındaki yazıtların grafiği yükseliş gösteriyor.

Ordinal NFT’ler, Bitcoin’in ana ağındaki inscription adıyla bilinen ve yalnızca Bitcoin’e özgü dijital eserlerin kullanıma sunulması için oluşturulmuştu. Ocak döneminde Bitcoin geliştirici ve yazılım mühendisi Casey Rodarmor, Bitcoin ağı üzerinde NFT oluşturma imkanı sunan Ordinals protokolünü kullanıma sunmuştu. Bu protokol üzerinden oluşturulan NFT’lere ise yazıt adı verilmişti.

Şimdiye dek 1.7 milyondan fazla yazıtın basımı gerçekleştirilirken, madenciler için 5 milyon doları aşkın ödeme yapıldı.

Etherum NFT Piyasasında Hacim Düşüyor

Ethereum NFT piyasasının işlem hacmi, Bitcoin NFT piyasasındaki alım-satım işlemlerinin artmasına rağmen düşüş gösteriyor. Dune Analiytics şirketine göre esasında çöküş yaşayacak gibi görünüyor.

Ethereum tabanlı merkezi olmayan NFT pazarı Blur’daki işlem hacmine yönelik token teşvikleri, Etheruem NFT piyasası açısından 2023 yılının güçlü başlangıcını desteklemiş oldu. Token talebi konusunda son tarih olarak belirtilen 1 Mayıs yaklaştıkça, birçok trader Blur’dan ayrılmaya başladı.

Pazarın işlem hacmi, 22 Şubat’ta ulaştığı en yüksek seviyesinden yüzde 90 civarında düşüş göstererek 25 Nisan’da 6 bin 509 Ether’e kadar geriledi. Bu esnada OpenSea da neredeyse 3 bin Ether değerinde satış elde ettiğini ifade etti.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir