Bitcoin Ajandası

Bitcoin O Ülkeden Gidiyor: Rezervler Büyük Ölçüde Düştü!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Bitcoin O Ülkeden Gidiyor: Rezervler Büyük Ölçüde Düştü!

Bitcoin O Ülkeden Gidiyor: Rezervler Büyük Ölçüde Düştü!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
7 0

ABD kripto para borsalarında tutulan Bitcoin miktarı 2017 Ocak döneminden bu yana hiç rastlanılmayan seviyelere kadar gerileme gösterdi. Bununla beraber borsalardaki işlem hacimleri de diğer ülkelerdeki borsalara nazaran önemli ölçüde gerileme kaydetti.

On-chain kripto analiz şirketi tarafından elde edilen verilere göre ABD’deki kripto borsalarının rezervindeki Bitcoin miktarı 2017 Ocak döneminden bu yana görülmemiş şekilde gerileme kaydetti.

Borsalarda Tutulan Bitcoin Miktarında Ciddi Ölçüde Düşüş Yaşandı

Borsalarda Tutulan Bitcoin Miktarında Ciddi Ölçüde Düşüş Yaşandı
Borsalarda Tutulan Bitcoin Miktarında Ciddi Ölçüde Düşüş Yaşandı

Şirketin analiz raporunda, ülkedeki kripto para borsalarında tutulan BTC rezervi 700 bine kadar gerileme kaydettiği, buna rağmen ABD dışındaki borsalarda bu miktarın 1.2 milyona ulaştığı ifade edildi. Bahsi geçen bu makas değişimi, 2022’nin sonlarında gerçekleşirken, aradaki fark geçtiğimiz aylarda daha da arttı. Bu süreçte rezervlerini en fazla artıran borsa Binance, Bitfinex ve OKX oldu.

Diğer yandan ABD merkezli borsaların işlem hacimlerinde de ciddi bir düşüş yaşandı. Uluslararası platformların işlem hacimleri, ABD’deki borsalara kıyasla 4 katı artış gösterdi. Bu sert yükselişin özellikle de 2022’de Binance’ın sıfır işlem maliyeti kampanyasından kaynaklı olarak ortaya çıktığına dikkat çekildi. Hatırlanacağı üzere Binance bu kampanyayı yakın bir geçmişti son sonlandırmıştı.

Ortaya çıkan bu tablonun Merkez Bankası’nın (FED) para politikasında sıkılaşmaya gitmesinden kaynaklı olduğu düşünülüyor. Bununla beraber başta ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) olmak üzere çeşitli düzenleyicilerin piyasaya ilişkin baskılarının atış göstermesinin de bu durum üzerinde etkili olduğu ifade ediliyor.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir