Bitcoin Ajandası

Bitcoin Opsiyonu Nedir?
 1. Anasayfa
 2. »
 3. Kripto Para
 4. »
 5. Bitcoin Opsiyonu Nedir?

Bitcoin Opsiyonu Nedir?

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
14 0

Opsiyon sözleşmeleri kişinin elinde bulundurduğu bir varlığı daha öncesinde belirlenen bir fiyattan bu tarihte ya da bu tarihlerden öncesinde alım satım hakkı yapılmasını sağlayan bir anlaşma düzenidir. Vadeli işlemlerle aynı işlem gibi dursa da opsiyon sözleşmeleri işlemlerine dahi olan tacirler pozisyonlarını süreçte ortaya koymak zorunda kalmazlar. Opsiyon sözleşmeleri hisseler ve kripto paralar da içeriğinde bulunmak üzere birçok farklı varlıklar için de kullanılan türevleri ifade eder. Bu sözleşmelerin kapsamında Bitcoin opsiyonu sözleşmesi vadeli işlemler içerisinde olan sözleşmede bir türev ürün olmuştur. Ancak opsiyon sözleşmelerinin geçerlilik sözleşmeleri de sona erdiğinde işleme koyulma zorunluğu bulunmamaktadır.

Bitcoin Opsiyonu Nedir?
Bitcoin Opsiyonu Nedir?

Bitcoin opsiyonu sözleşmeleri işlemlerini yapan alıcılar, Put ya da Call emirlerini vermede ve iptal ettirmede özgür işlem yapmaktadırlar. Bir zorunluluk içerisinde olmadan sürdürülen işlemlerin kapsamında satıcılar için aynı durumdan bahsedilemez. Sözleşme süresi geldiğinde bu işlemler zorunlu olarak gerçekleştirilir ve sonucunda alıcı ve satıcı kıyaslandığında satıcı her zaman daha fazla riskte olur.

Opsiyon sözleşmeleri hisseler ve kripto paralarda dahil birden fazla farklı dayanak varlıklar için türevler oluşturulur. Sözleşmelerin finansal endeksler için türevlerinden olabilme ihtimalinin yanında genelde var olan pozisyonlardaki riski de dengelemeye ve spekülatif ticaret için de kullanıma uygunluk sağlayabilir.

Bitcoin Opsiyonu Sözleşmeleri Nasıl Çalışır?

Bitcoin Opsiyonu Sözleşmeleri Nasıl Çalışır?
Bitcoin Opsiyonu Sözleşmeleri Nasıl Çalışır?

Temelde var olan iki çeşit opsiyon vardır. Satım (put) ve alım (call) opsiyonlarıdır. Alım opsiyonları kontratın sahiplerine yönelik dayanak varlığı hakkı vermesinin yanında satım opsiyonları da satma hakkını tanımlamaktadır. Bu duruma yönelik tacirler dayanak varlık üzerinde bir atış beklentisi gördüğünde opsiyonlarına, düşüş öngördüklerinde de satım opsiyonuna yönelirler. Fiyatların sabit kalma durumu düşünüldüğünde de alım satım opsiyonları kullanılarak piyasa oynaklığında aleyhine ve lehine tavır alabilirler.

En az dört içerikten oluşan opsiyon sözleşmeleri Bitcoin opsiyonlarında da aynı şeyi içerir. Bu öğeler; büyüklük, kullanım fiyatı, vade ve primdir. İlk olarak teklifin büyüklüğü alım ya da satım işlemine uğrayacak anlaşmada sözleşme sayısını belirtir. İkinci öğede ise kişinin kullanacağı opsiyon için geçerli olan son tarihi belirtir. Üçüncü olan kullanım fiyatı ise varlığın alım satım yapıldığı net fiyatı verir.  Son öğede olan prim opsiyonu ise sözleşmenin alım satım fiyatıyla yatırımcının opsiyon gücüne sahip olması için ödeme yapması gereken tutarı ifade eder. Yani bu durumda alıcı vade yaklaştıkça sürekli değişim gösteren prim değerlerine göre satıcılardan satın alma işlemi uygularlar.

İşlemin temelinde, eğer kullanım fiyatı piyasa fiyatına göre daha düşükse, tacir dayanak varlığı indirimli olarak alma hakkına sahip olabilir ve primi de denkleme ekledikten sonra kar sağlayabilmek için sözleşmeyi devreye sokmak adına karar alabilir. Ancak kullanım fiyatı piyasa fiyatına göre daha yüksekse, sözleşme sahibi için opsiyon kullanmasına yönelik bir neden bulunmaz ve sözleşme kullanışsız tamamen kullanışsız hale gelir. Kontrat uygulanmadığı zamanlarda alıcı sadece kontrata girerken ödediği primin kaybını yaşar.

Alıcıların alım ya da satımları gerçekleştirerek tercih etme ya da etmeme seçeneği bulunsa da, yazıcıların (satıcılar), alıcıların tercihlerine bağlı olarak hareket etmesi gerekmektedir. Yani eğer bir alım opsiyonu olan bir tacir sözleşmeyi kullanmayı tercih ederse, satıcı dayanak varlığını satmakla yükümlü kılınır.  Bu duruma benzer olarak eğer bir tacir satım opsiyonu alır ve sonrasında bunu devreye koymaya karar verirse, satıcı için de zorunlu olarak bu dayanak varlığı sözleşme sahibinden satın alması gerekmektedir. Bu da, yazıcılar için alıcılara göre daha yüksek risk altında kaldığı anlamını ifade eder. Alıcılara göre söz konusu olan kayıplar sözleşme için ödedikleri primlerle sınır olsa da, yazıcılar varlığın piyasa fiyatına bağlı olarak çok daha sorun olacak büyük kayıplara neden olabilir.

Opsiyon Parametreleri

Opsiyon Parametreleri
Opsiyon Parametreleri

Opsiyon Parametreleri, bir sözleşmede fiyata etki eden faktörlere göre bazıları ölçmek için tasarlanmış araçlardır. Belli bir sözleşmenin riskine göre, farklı değişkenlere bağlı olarak ölçmek için kullanılan istatistiksel değerlerden oluşur.  Bu parametreler ise;

Delta: Bir opsiyon sözleşmesinde fiyatın dayanak varlıkta fiyata bağlı olarak ne kadar değişim göstereceğini ölçer. Örneğin 0.6 Delta, varlık fiyatında oluşan her 1$’lık rol gösteren değişim için prim fiyatı muhtemelen 0.60$ değişim gösterir.

Gamma: Zaman ilerleme kaydettikçe Delta’da baş gösteren değişim oranını gösterir. Eğer Delta 0.6’dan 0.45’e kadar düşüş görürse opsiyonun Gamması 0.15 olur.

Theta: Sözleşme sürelerinde bir günlük düşü yaşandığında buna bağlı olarak fiyatta değişim oranı ölçülür. Opsiyon sözleşmelerinde vade yaklaşımı gerçekleştirdikçe primde ne kadar değişim olacağını ifade eder.

Vega: Dayanak varlıkta olan zımni dalgalanmalara yönelik %1’lik değişim sonrasında buna bağlı olarak sözleşme fiyatında oluşan değişim oranının ölçülmesini sağlar. Vega’daki yükseliş, hem alım hem de satım fiyatlarında bir artışı gösterir.

Rho: Faiz oranlarına bağlı olarak değişimlerle yorumlanıp tahmini fiyat değişimleri için ölçümü yapar. Artan faiz oranlarına bağlı olarak genellikle alımlar için artışa ve satımlarda düşüşe neden olur. Bu nedenle, Rho değeri alımlar için pozitif ve satımlar için de negatif bir süreci ifade eder.

Avantajlar

 • Piyasa risklerine karşı hedge etmek için kullanışlı bir süreci ifade eder.
 • Spekülatif ticaret için daha çok esneklik sağlar.
 • Kendine has risk/ödül yapıları ile sahip olduğu farklı kombinasyonlar sayesinde ve alım satım stratejilerine göre izin verdiğinden tacirler için daha kar getirebilir.
 • Tüm ayı, boğa ya da yatay yönlü piyasa trendleri üzerinden içeriğinde genelde kar etme potansiyeli vardır.
 • Pozisyonlar için giriş yapar masrafları düşürmek için kullanım sağlayabilir.
 • Birden fazla alım satım için aynı anda yapılma olanak sağlar.

Dezavantajları

 • Çalışma mekanizmalarına ve prim hesaplamalarına anlam verebilmek her zaman her kişi için kolay olmaz.
 • Özellikle yazıcılar (satıcılar) için yüksek risk içermektedir.
 • Geleneksel alternatiflerle kıyaslama yapıldığında daha karmaşık ticaret stratejileri içerir.
 • Opsiyon piyasaları sıklıkla düşük likiditeler için muzdarip olur ve bu da onları çoğu tacir için daha az ilgi çekici duruma getirmektedir.
 • Opsiyon sözleşmeleri için prim değerleri dalgalanması yüksek olur ve primler vade yaklaşmasına doğru düşme eğilimi gösterir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir