Bitcoin Teknolojisi

Bitcoin Teknolojisi

Bitcoin
Şubat 3, 2021 tarafından Fersah Yılmaz
60
Teknolojinin gelişimi her alanda olduğu gibi ekonomi alanında da değişikliklere sebep olmuştur. Bunun bir sonucu olarak da kripto paralardan bahsedilebilmektedir.
Bitcoin’in Yükselişi: Teknolojisi

Bitcoin Teknolojisi, gelişimi her alanda olduğu gibi ekonomi alanında da değişikliklere sebep olmuştur. Bunun bir sonucu olarak da kripto paralardan bahsedilebilmektedir. Teknolojinin bugünkü hızı dikkate alındığında, bitcoin gibi dijital para birimlerinin ortaya çıkışı şaşırtıcı değildir. Özellikle her işlemin dijital ortamda gerçekleştirilebilmesi gibi bir imkana sahip olunması kripto paraların kabul görmesini kolaylaştırmaktadır. Her ne kadar fiziksel bir gerçeklik söz konusu olmaması kripto paraların anlaşılmasını zorlaştırsa da gelecekte çok daha fazla alana yayılacak olmaları da ön görülebilir bir şeydir.

Bitcoin Teknolojisi
Bitcoin Teknolojisi

Bitcoin Teknolojisi

Bitcoin Teknolojisi, Sanal sistemler nedereyse günlük hayatın tamamına yayılmış durumdadır. Kullanım kolaylığı ve zamandan tasarruf ettiren bu uygulamalar herkes için oldukça avantajlı hale gelmiştir. Tüm ödemeler, bankacılık işlemleri gibi durumlar yüzyüze yapılmak yerine dijital ortamda gerçekleştirilmektedir. Aslında uzun zamandır hayatımızın büyük çoğunluğunda bulunan bu dijitalleşme neticesinde, kripto paraların ortaya çıkışı çok da beklenmedik bir durum değildir. Bitcoin gibi bir dijital paranın ekonomi içindeki hızlı gelişimi ve kısa bir zaman diliminde geniş kitlelere yayılması elbetteki otoriteler tarafından dikkat çekmiştir. Bazı ülke yöneticileri bu duruma sıcak bakarken, bazıları daha uzak durmaktadır. Ancak bu durumun bitcoin piyasasının gelişimini ve ilerlemesini herhangi bir biçimde etkileyemeyeceği bilinmektedir.

Bitcoin Madenciliği

kripto para madenciligi
Bitcoin Madenciliği

Bitcoin madenciliği bitcoin üretim işlemi olarak değerlendirilebilir. Bitcoin madenciliği, fizilsel bir madencilik şekli değildir. Matematiksel formüller ve şifreleme yöntemleri kullanılarak gerçekleştirilen bir sistem olarak açıklanabilir. Bu madencilik işleminde birçok farklı altyapı ve özel yazılımlar kullanılmaktadır. Bitcoin madenciliği sisteminde ne kadar çok talep olur ise bahsi geçen matematiksel formüller o kadar zorlaşmaktadır. Bu da şifrelemenin çözümünün zorluğunu beraberinde getirmektedir.

Kripto para veya bitcoin madenciliğinde, bahsi geçen bu dijital para birimi herhangi bir merkeze bağlı değildir. Yani gerçek bir paranın devlet ve bankalar aracılığı ile yönetildiği düşünülürse, bitcoin için böyle bir durumun söz konusu olmadığı söylenebilmektedir. Herhangi bir yönetim şekline bağlı olmayan bu dağınık yapısı da bitcoin ve kripto parayı güvenli hale getirmektedir.

Bitcoin sisteminde ne kadar fazla talep yaşanırsa formüllerin ve şifrelerin çözülmesi aynı oranda zorlaşmaktadır. Bu durum da enerji harcamasını arttırmaktadır. Çok az miktarda bile olsa bitcoin üretimi için oldukça yüksek elektrik enerjisine ihtiyaç duyulmaktadır. Bitcoin madenciliği kapsamında, finansal transferler ve bu transfer işlemlerinin onayı veya yeni bitcoin üretimi gerçekleştirilmektedir. Bitcoin madenciliğinde, Blockchain yani Blok Zinciri olarak isimlendirilen bir sistem yer almaktadır. Bu teknolojik sistem sayesinde gerçekleştirilen her işlem kayıt altına alınmaktadır.

Bitcoin madenciliği, oldukça iyi bir altyapı ve bilgi sistemine ihtiyaç duymaktadır. Yani bu işi gerçekleştirecek olan kişinin konu hakkında donanımlı olması gerekmektedir. Ayrıca bitcoin madenciliği için iyi performansta çalışan cihazlara ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun yanında, bitcoin madenciliği bilgisayar ortamında ve çeşitli çözümlemeler yapılarak gerçekleştirildiği için uzun zaman gerektirir. Kullanılan cihazların sık sık arızalanması gibi problemler oluşabilmektedir. Bu sebeple, bitcoin madenciliği ile ilgilenecek kişilerin bu konuya ciddi vakit ayırmaları gerekmektedir.

Bahsi geçen bu zorluklar sebebi ile bitcoin madenciliğinin bireysel olarak yapılması çok fazla önerilmemektedir. Rekabet ortamı düşünüldüğünde bu durum çok da sağlıklı bir yöntem değildir. Bu aşamada kripto para madenciliği ile ilgilenen kişilerin bir grup olarak birleşerek bitcoin madenciliği yapmaları çok daha doğru olacaktır. Böylelikle birden fazla kişinin enerjisi ve gücü birleştiğinde daha fazla bitcoin çıkarma şansı doğmaktadır.

Bitcoin’in Kapasitesi

Bitcoin’in Kapasitesi
Bitcoin’in Kapasitesi

Bitcoin kapasitesini maksimum bitcoin miktarı olarak tanımlamak mümkündür. Kullanıcıların mevcut matematiksel formülleri çözmesi ve bunun sonucu daha da karmaşık hale gelen matematiksel formüller ve şifreleme yöntemleri olduğu bilinmektedir. Bitcoin kapasitesi değerlendiğinde, blockchain platformunda üretimi gerçekleştirilebilecek  maksimum bitcoin miktarının 21 milyon adet olduğu belirtilmektedir. 

Bitcoin’in Enerji Sarfiyatı

Bitcoin üretimi gerçekleştirebilmek için iyi bir bilgi birikiminin yanında, yüksek donanıma sahip ekipmanlara da gerek duyulmaktadır. Enerji sarfiyatının çok fazla olduğu göz önünde bulundurulduğunda, bunu karşılamak ve kazançlı olabilmek için yeteri miktarda bitcoin üretebilmek gerekmektedir. Bu da ancak iyi bir ekipmana sahip olmak ile olacaktır. Elbette ki kişilerin daha iyi ekipmanlar edinmeleri, bitcoin üretiminin hızlanması ve zorlaşması da mevcut ekipmanların yetersizliğini doğurmaktadır.

Bitcoin enerji sarfiyatı, sayısal verileri değerlendirildiğinde, İngiltere’de bulunan Cambridge Üniversitesi’nin yayımladığı istatiksel veriler ele alındığında, Bitcoin’in dünya çapında yılda 64,15 terawatt saat elektrik tükettiği görülmektedir. Bu veriler ışığında, Bitcoin’in yaklaşık elektrik tüketimi, dünyanın en büyük 18. enerji tüketicisi olan Türkiye’nin çeyreğinden fazladır.

Bitcoin’in Kullanım Kolaylığı

Bitcoin’in Kullanım Kolaylığı
Bitcoin’in Kullanım Kolaylığı

Bitcoin borsasında yer almak isteyen ve bitcoin madenciliği yapmak isteyen kişilerin merak ettiği konu bitcoin sahibi olduklarında bunu nasıl kullanacaklarıdır. Bitcoin kazanabilmek için gerçek para karşılığında bitcoin alınabilir veya matematiksel şifrelerinin çözümü gerçekleştirilerek bitcoin kazanılabilmektedir. Kişilerin sahip oldukları bitcoinleri kullanabilmeleri için bir bitcoin cüzdanlarının olmaları gerekmektedir.

Bitcoin kullanımını ise, bitcoin alım ve satım işlemleri veya takas işlemleri olarak değerlendirebilmek mümkündür. Kişiler mevcut bitcoinlerini, farklı kripto para birimlerine çevirebilecekleri gibi, aynı zamanda farklı gerçek para birimlerine de çevirebilmektedirler. Herhangi bir merkeze bağlı olmayan bitcoin alım satım ve takas işlemleri, bitcoin borsası gerçekleştiren platformlar aracılığı ile olmaktadır. Alım ve satım emri veren kişiler otomatik olarak eşleşerek planladıkları işlemi gerçekleştirmektedirler.

Bu içeriği Bitcoin Ajandası'nda sizin için hazırladık. Platformumuzda sizin için kripto para okuryazarlığını daha iyi noktaya getirmek, ilk defa kripto para yatırımı ya da madenciliğine yapacak kişilerin temel bilgi seviyesine ulaşmasını sağlamak amacıyla Türkçe içerikleri üretiyor, Türkçe'ye çevirilerini hazırlayarak yayınlıyoruz. Bizi Instagram'da @bitcoinajandasi profilimizden takip edebilirsiniz.

Binance Banner

Yorum Ekle