Bitcoin Ajandası

Bitcoin’in Yükselişi: Hızı
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Bitcoin
  4. »
  5. Bitcoin Taransfer Hızı

Bitcoin Taransfer Hızı

Fersah Yılmaz Fersah Yılmaz -
1705 0
Transfer Hızı
Transfer Hızı

Taransfer Hızı İlk çıktığı günden bu yana hızlı bir yükseliş sergiliyor, diğer kripto paralardan ayrıldığını söylemek mümkündür. Çünkü gelişim hızı ve sunduğu olanaklar bitcoini daha cazip hale getirmiştir. Geliştirildiği günden bu yana yükseliş trendini sürdüren bitcoin, düşüş tahminlerinde bulunanların bu tahminlerinde çoğu zaman yanılmalarına sebep olmaktadır. 

[powerkit_toc title=”Bu içerikte neler var?” depth=”2″ min_count=”4″ min_characters=”1000″]

Taransfer Hızı, Kripto paraların piyasaya çıkışı ile birlikte karşılaştırmalar da doğmuştur. Bu paraların işlem hızları değerlendirilmektedir. Bitcoinin merkeziyetsizliği, hem işletim hızını hem de güvenliğini ortaya koyan bir sistemdir. Bitcoin borsasına katılmak ve bitcoin ile işlem yapmak için gereken onay işlemlerinin birkaç dakika sürdüğünden bahsedilmektedir. Ayrıca bu onay işlemleri bitcoinin güvenli hale de getirmektedir.

Bitcoin Transfer Hızı

transfer hizi
Bitcoin Transfer Hızı

Kripto para sistemlerine katılan kişi sayısı her geçen gün artmaktadır. Ancak bitcoin üretiminde, daha fazla kullanıcının sisteme katılması ile birlikte nasıl yeni üretim zorlaşıyorsa, sisteme yeni katılan kullanıcılar ile birlikte de sistemin sıkışması ve bu durumun işlem transfer hızını etkilemesi söz konusudur. Daha fazla kullanıcının sisteme dahilolması ile birlikte işlem süresi uzarken işlem masrafları da artmaktadır. İstatistikler incelendiğinde, bitcoin transler süresinin bitcoin fiyatı ile orantılı şekilde değiştiği görülmektedir. Konu ile alakalı birçok farklı grafik sunulmaktadır. Bu grafikler, fiyat ve işlem süresi arasındaki bağlantıyı açıkca ortaya koymaktadır.

Bitcoinin düşük işlem hızından çok sık bahsedilmektedir. Daha hızlı kripto paraların olduğu da bilinmektedir. Bu kripto paraların tamamının işlem hızları ele alındığında, her birinin zaman içinde farklılık gösterdiğinden bahsedilebilmektedir. Ancak bitcoinin daha geniş bir güvenlik ağı sunması ve diğer avantajları, onu diğer kripto paralardan ayırmaktadır. Bitcoinin bu kadar cazip ve ön planda olmasının sebebi de budur. Elbette kullanılan kripto paralar ile gerçekleştirilen işlemlerin hızı çok önemlidir. Ancak kripto para borsasında yer almak isteyen kişiler için bu yeterli bir özellik değildir.

Bitcoin Kazma Hızı

kazma hizi
Bitcoin Kazma Hızı

Bitcoin kazma hızı, bitcoin üretimine dayalı bir hızdır. Yani ne kadar çok bitcoin üretimi gerçekleştirilirse kazma hızı o kadar artacaktır.Geçmiş dönemde Hash Rate olarak adlandırılan kazma hızının çok yüksek seviyeşere ulaştığı bilinmektedir. Bahsi geçen bu kazma oranındaki artış da bitcoin madenciliğinin hız kesmeden devam ettiğinin kanıtı olarak gösterilebilmektedir. Dönem dönem bitcoin borsasında ve dolayısı ile bitcoin değerinde düşüşler meydana gelse de devamlı yükseliş korunmaktadır.

Sisteme yeni kullanıcıların eklenmesi, daha fazla kişinin bitcoin madenciliğine başlaması, bitcoinin matematiksel şifrelerinin çözümünü her ne kadar zorlaştırsa da, bitcoin kazma hızını arttırmaktadır. Dolayısı ile aynı yükseliş devam etmektedir. Geçmiş ayların istatistikleri değerlendirildiğinde, yıl başında 40 kentilyon/s ile ortalama seviyelerde yer alan kazma hızı, birkaç ay içinde 60 kentilyon/s seviyelerine çıkmıştır. Bunun da çok yüksek bir ilerleyiş olduğu söylenebilmektedir.

Bitcoin’in Bilinirliği

bilinirlik
Bitcoin’in Bilinirliği

Kripto paraların çıkışı ve bitcoinin geliştirilmesi ile bir dijital para teknolojisi ile tanışılmıştır. Birçok farklı kripto para birimi geliştirilmiş fakat birçoğunda güvenlik açığa meydana geldiği için istenilen ivme yakalanamamıştır. Bitcoinde ise durum farklıdır. Herhangi bir merkezi yapıya bağlı olmaması ve yönetim dahilinde olmaması bitcoini güvenli hale getiren en önemli özelliklerinden biridir. Ayrıca birçok farklı güvenlik ağı sayesinde de bitcoin kötüye kullanımı engellemektedir. Dolayısı ile kullanıcı sayısı artmakta ve bitcoinin bilinirliği de artmaktadır.

Bitcoin, kripto para ya da sanal para olarak isimlendirilen dijital paraların içinde en bilinenidir. İlk geliştirildiği zamanlarda yalnızca çevrimiçi oyun platformlarında kullanılan bitcoin, zaman içinde farklı kullanım amaçları ile kullanıcıların karşısına çıkmıştır. Bir ödeme birimi haline gelen bitcoin, kullanıcıların kazanç sağlayabildikleri bir sisteme dönüşmesi ile birlikte polüleritesi artmış ve daha çok kişiye ulaşmıştır.

Ayrıca bitcoini bu kadar tercih edilir hale getiren şey de sanal paralar ile ilgili ortaya çıkan güvenlik açıklarına sahip olmamasıdır. Bitcoin bu riskli durumları ortadan kaldırmak için Blockchain yani blok  zinciri olarak isimlendirilen kriptografik  bir algoritma mekanizması ile işleyen bitcoin ağına katılan her kullanıcının denetimine açık bir kayıt defterine sahiptir. Bu şekilde üretiliyor olması da onu güvenli kılmaktadır.

Bitcoinin zaman içinde bilinirliğinin artması ve buna bağlı olarak bitcoine yapılan yatırım farklı sektörlerdeki gelişmeleri de beraberinde getirmiştir. Bu noktada bitcoin kullanımı için gerekli olan sistemlerden bahsetmek mümkündür. Örneğin birçok farklı madencilik firması oluşmuştur. Bu firmalar hem bitcoin borsası içinde gerçekleştirilen bitcoin işlemlerini onaylama hem de yeni bitcoin üretimini sağlama gibi görevleri gerçekleştirmektedir. Öte yandan bitcoin borsasında yer almak isteyen kullanıcıların, sisteme dahil olduklarında sahip olmaları gereken bir bitcoin cüzdanı olduğunu bilmekteyiz. Bu durum da e-cüzdan hizmeti sunan firmaların artmasını beraberinde getirmektedir. Kullanıcıların işlem yapabilmeleri ve dijital anahtarların üretilmesi ve saklanması bu cüzdanlar ile sağlanmaktadır.

Elbette ki bitcoin borsasına katılmak için gerekli olan platformlar da unutulmamalıdır. Bitconin bilinirliğinin artması ile birlikte, bitcoin alım satım işlemlerinin gerçekleştirildiği birçok farklı platform da ortaya çıkmıştır. Bu platformlar, bitcoinlerin diğer para birimleri ile değiştirilmesini ve diğer bitcoin işlemlerinini yapılmasını sağlamaktadır.

Ayrıca bitcoin veya diğer sanal paralar ile işlem gerçekleştirecek olan kullanıcılar için çeşitli ödeme işlemcileri de geliştirilmiştir. Bu ödeme işletimcileri, bitcoin veya diğer kripto paraları kullanarak mal ve hizmet satın almak isteyen kullanıcılara ödeme yöntemleri sunmaktadır. Bunun yanı sıra tüm bu hizmetleri bir arada sunan birçok farklı firmanın geliştirilmesi ve ortaya çıkışı da söz konusudur.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir