Bitcoin Ajandası

Bitcoin Vadeli ETF için Ekim Ayı Bekleniyor!
  1. Anasayfa
  2. »
  3. Haberler
  4. »
  5. Bitcoin Vadeli ETF için Ekim Ayı Bekleniyor!

Bitcoin Vadeli ETF için Ekim Ayı Bekleniyor!

Esra Yılmaz Esra Yılmaz -
10 0

Birçok ekonomist tarafından SEC üzerinden gelen Bitcoin vadeli ETF’lere onay verilmesi durumunun oran olarak yüksek olduğu belirtiliyor. Bloomberg’in ETF’lerden sorumlu analistli Eric Balchunas, “Kabul edilme oranını %75 görüyorum” dedi.

Bloomberg ET uzmanı Eric Balchunas “Twitter Spaces” konuşmasında SEC üzerinden yapılan 30’dan fazla ETF başvurusu için Mart çılgınlığı bölgesine giriş yapıldığını dile getirdi. Hatırlanacağı üzere de SEC başkanı Gary Gensler da Ağustos ayında sanal bir tartışma programı üzerinden Bitcoin vadeli sözleşmelerine yatırım yapan kısıtlı bir Bitcoin vadeli ETF’lerine daha olumlu bakış sergilediği mesajına değinmişti.

Bitcoin Vadeli ETF için Zaman Daralıyor!

Bitcoin Vadeli ETF için Zaman Daralıyor!
Bitcoin Vadeli ETF için Zaman Daralıyor!

Uzmanlara göre bu yapı altında bir Bitcoin vadeli ETF başvurusu etkisini sürdüremeyebilir. Konuyla ilgili konuşma yapan Balchunas, Ekim ayında bir onay gelmesi durumu üzerinde yaklaşıldığını belirtti ve şu ifadelerde bulundu:

“Bence vadeli kontrat tabanlı bir ETF’i kabul edecekler ve dosyalama sürelerine baktığımız zaman da bunun Ekim ayı gibi sonuçlanabileceğini görüyoruz. Bana göre onaylanma ihtimali %75.”

Önceki bilgilerden de bildiğiniz üzere vadeli işlemlerin takip edilmesini kapsayan Bitcoin vadeli ETF, yatırımları sürdürebilmek üzere düzenli olarak alım ve satım gerçekleştirmek zorundadır. Bu durum için de meydana fazladan maliyet doğar. Bitcoin için bu maliyet ise yıllık %10’luk bir ortalama getirisi bulunmaktadır.

Vadeli Sözleşme ETF’i Yetersiz Olur

ETF Store’un yönetim kurulu başkanı olan Nate Geraci’ye göre ise, Bitcoin vadeli ETF yatırımı hakkında işlemlerin çok kolay olmasına rağmen yatırımcıların genelde ETF aracılığıyla  bunu yapmak istediğini sözlerinde daha belirgin kullandı:

“Vadeli işlem ETF’ine sahip olmak yetersiz olacaktır. Şu anda Bitcoin’e direkt olarak yatırım yapmanın ne kadar kolay olduğunu biliyoruz. Coinbase ya da CashApp vasıtasıyla bu yapılabilir ama şu çok net ki, yatırımcılar bir ETF yardımıyla bu yatırımı yapmak istediklerini göstermiş durumdalar. Altın ETF piyasasına baktığımız zaman 100 milyar dolarlık bir değer görüyoruz. Bu bize Bitcoin ETF’iyle ilgili bir fikir verebilir.”

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir